Ataşehir Yenisahra Mahallesi İşçi Avukatı

İşveren ile işçilerin arasındaki anlaşmazlığın hukuksal yoldan giderilmesi için iş ve işçi hukuku bulunmaktadır. İşçiler, maaş, sigorta, tazminat gibi haklarını alamadıkları durumlarda dava açarak hak talebinde bulunmaktadır. İş ve işçi hukuku için de Yenisahra Mahallesi işçi avukatı oldukça önemlidir.

İhbar Tazminatı

İşçilerin sözleşmeleri feshedildiği zaman çalışma sürelerine göre kıdem tazminatı verilmektedir. Bunun yanında sözleşmeyi fesheden taraf bunu önceden karşı tarafa bildirmediyse eğer ihbar tazminatı da ödemek durumundadır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. Maddesinde ihbar süreleri belirlenmiştir. Çalışma süresine göre belirlenen bu ihbar süreler şu şekildedir:

  • 6 aydan az süre çalışmış kişiler için 2 hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl çalışmış olan kişiler için 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışmış olan işçiler için 6 hafta,
  • 3 yıldan uzun süredir çalışmış olanlar için 8 hafta.

İhbar Tazminatı Davası

İş sözleşmesini ihbar süresini gözetmeksizin fesheden taraf ihbar tazminat vermelidir. Vermediği durumlarda iş mahkemesine gidilerek dava açılabilmektedir. İhbar tazminatı alınabilmesi için gerekli olan diğer koşullar ise şunlardır:

  • İş sözleşmesinin belirsiz süreli olması,
  • Feshin haklı nedeni olmaması.

Bu tarz işçi davaları ile ilgili olarak daha kapsamlı bilgi almak ve dava açmak isteyen kişiler vekaleti Ataşehir ilçesinde bulunan Avukat Mehmet Ali Helvacı’ya verebilir.

İlginizi Çekebilir;

Ataşehir Yenisahra Mahallesi Boşanma Avukatı

Ataşehir Yenisahra Mahallesi Avukat

İhbar Tazminatı Nedir

Beykoz Riva Mahallesi İşçi Avukatı

Bahçelievler Mahallesi Avukat

“Ataşehir Yenisahra Mahallesi İşçi Avukatı” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara