0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Riva Mahallesi İşçi Avukatı

İş Mahkemelerinde görülen iş hukuku davaları, işveren ile işçi arasındaki iş akdinin bozulması veya işverenin yükümlülüklerinden birisini yerine getirmemesi gibi nedenlerde açılmaktadır. Bu tarz mahkemeler için ise Beykoz’da bulunan Riva Mahallesi işçi avukatı önemli rol oynamaktadır. İşçi avukatları işçilerden aldıkları vekil ile davayı müvekkilleri adına yürütüp işçinin lehine kazanımlar elde edilmesi için uğraşmaktadır.

İş hukuku davaları farklı nedenlerle açılabilmektedir. Örneğin işçilere düzenli olarak maaş verilmesi hukuksal olarak zorunludur. Yapılmadığı durumlarda işçiler işverenleri aleyhine dava açabilmektedir. Bu işverenler gerçek kişiler olabildiği gibi kurumlar da olabilmektedir.

İhbar Tazminatı Alacak Davası

İş Kanununun 17. Maddesine göre iş sözleşmesini feshetmek isteyen kişi öncesinden yazılı olarak karşı tarafa bu isteyini bildirmesi gerekmektedir. Bildirilmediği durumlarda ise ihbar tazminatı vermelidir. İş sözleşmesinin feshedilmesinden öncesinden bildirilmesi gerekilen süre ise şu şekildedir:

  • 6 aydan az çalışmış olan işçiler için 2 hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışmış olan işçiler için 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışmış olan işçiler için 6 hafta,
  • 3 yıldan fazla süre çalışmış olan işçiler için 8 haftadır.

Eğer işveren bu sürelere bakmaksızın işçileri aniden işten çıkarması durumunda ihbar tazminatı ödemelidir. Ödemediği durumlarda ise Avukat Mehmet Ali Helvacı’ya vekalet verilerek İş Hukuku davası açılabilmektedir.

Call Now Button