Çevrimiçi Suç Duyurusu İle Davaları Yönetmek

Gün içinde birbirinden farklı durumlar içerisinde kalabilir, suçlara tanıklık etmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda savcılığı bu durum ile ilgili bilgilendirme hakkınız vardır. Anayasanın 36.maddesinde de belirtildiği gibi vatandaşların haklarını arama özgürlüğü bulunmaktadır. Çevrimiçi suç duyurusu şansınız da olacaktır.

Suç duyurusundan sonra savcılık bu durumu incelemeye başlar. İnceleme sonucunda durum ile ilgili dava açılıp açılmayacağı netleştirilir. Böylece bu durumun bir suç unsuru içerip içermediği konusunda kesin bir kanıya varılmış olur.

Çevrimiçi Suç Duyurusu Nedir?

Herhangi bir durum yaşandığı zaman bu durumun sizi mağdur ettiğini düşünüyorsanız savcılığa suç duyurusunda bulunabiliyorsunuz. Sadece durumun etki ettiği kişi siz olmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir suç varsa o suça tanıklık ettiyseniz suç duyurusunda bulunma şansınız olacaktır.

Online suç duyurusu yapabilmeniz için belirli süreler bulunuyor. Bu süreler suçun niteliğine göre farklılıklar gösterebiliyor. O nedenle bir suça tanık olduğunuz zaman bir avukattan yardım istemeniz çok önemlidir.

Suç Duyuruları İçin Gidilmesi Gereken Kurum Hangisidir?

Her ne kadar suç duyurusu yaptığınız zaman bu dilekçe Cumhuriyet Savcılığına sunuluyor olsa da bu dilekçeyi sunan kişi siz olmuyorsunuz. Dilekçe yazılması için il adliyesine gitmeniz gerekiyor. Buradan da müracaat mahkemesine başvurmanız lazım. Çevrimiçi suç duyurusu için:

  • Avukatlar suç duyurusunda bulunma hakkına sahiptir.
  • Kurum ve derneklerin kendileri ya da avukatları suç duyurusunda bulunma şansına sahiptir.
  • Aynı zamanda jandarma, özel kuvvetler, baro üzerinden de suç duyurusu yapabiliyor olduğunuzu unutmamalısınız.

Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Suç duyurusunda bulunmak istediğiniz zaman öncelikle dilekçe sunmanız gerekiyor. Bunun için de cumhuriyet Savcılığına gidilmesi önemlidir. İl Adliyelerinin müracaat birimlerine başvuru sağlamanız, dilekçe yazmanız lazım. Daha önceki örnek dilekçeler üzerinde nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Süreci doğru şekilde takip etmek, savcılığın davayı açması için önemli bir konudur. O nedenle Helvacı Hukuk olarak sizlere suç duyurusunda bulunma konusunda uzman ekibimiz ile yardımcı oluyoruz. Böylece suç duyurusu sırasında hiçbir engel karşınıza çıkmıyor.

Cumhuriyet Savcılığına Şikayette Nasıl Bulunulur?

Herhangi bir suça tanık olan kişilerin şikayette bulunma hakkı vardır. Bunun için il adliyelerine gitmek, müracaat mahkemesine başvurmak gerekiyor. Dilekçe vermek isteyenlerin savcılık kalemine gitmesi önemlidir. Burada dilekçe yazılacaktır. Bir de takip numarası elde edilir. Dilekçenin durumu bu numara üzerinden kontrol edilebilir.

Online savcılık bağlantısı sağlayarak internetten de başvuru yapabiliyorsunuz. Çevrimiçi suç duyurusu sayesinde zamandan tasarruf elde etmek mümkün olacaktır. Savcılık araştırmalarını tamamlar ve davanın açılıp açılmayacağı konusunda bir karar verir.

Suç Duyurusunda Bulunma Hakkı: Her bir birey olumsuz bir durum ile karşılaştığı zaman hakkını arama hakkına sahiptir. Bu durum Anayasa üzerinde 36.maddede açıkça belirtilmiştir. Savcılıklar üzerinden ya da çevrimiçi olarak suç duyurusunda bulunma şansınız olacaktır.

Bilişim suçları nasıl tespit edilir?
Bilişim suçlarının tespit edilmesi için IP adresleri üzerinden kişinin elektronik cihazına el koyulmaktadır. Cihazın incelenmesi ve içindeki verilerin delil olarak sunulması sonucunda, bilişim suçları tespit süreci başlar.
18 yaş altı bilişim suçu cezası
Bilişim suçlarında 15 yaşını doldurmuş, fiili işlendiği tespit edilen kişinin 6 ay ile 24 yıla kadar hapis cezası istenebilmektedir. 18 yaşını doldurmamış kişiler için de müebbet hapis cezası kanunu işlenebilir.
Siber suç Cezaları Nasıl ödenir
Siber suçların para cezasına dönüştürülmesi durumunda, Siber suçlarla mücadele daire başkanlığının verdiği koşullara göre ödeme yapılması talep edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/savcilik-sikayet-dilekcesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haksiz-arama-sucu-ve-cezasi-tck-120.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-kazim-karabekir-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bir-isletmenin-sorunsuz-sekilde-acilmasi-icin-nelere-dikkat-edilmelidir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/dogu-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

“Çevrimiçi Suç Duyurusu İle Davaları Yönetmek” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara