Bir İşletmenin Sorunsuz Şekilde Açılması için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ticaret hukuku ve iş hukuku hakkında temel bilgilere sahip olmaksızın işletmenizi sorunsuz bir biçimde açmanız mümkün olmayacaktır. Özellikle ticari bir işletme açacak ve mal alıp satacaksanız konunun uzmanı bir avukat ile görüşmek sizin için çok daha uygun olacaktır. Açmış olduğunuz işletmenizde bir işçi çalıştıracaksanız öncelikli olarak işçi kavramı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İşçi kavramı ile alakalı olarak her kurumun ortaya koymuş olduğu tanımlar ve nitelikler değişim gösterse de temelde kabul edilmiş olan hukuki kriterler esas olarak dikkate alınmaktadır.

Sosyal güvenlik çerçevesinde bunu tanımlamak gerekirse bir hizmet akdine dayanarak işveren tarafından çalıştırılan kimseler işçi olarak nitelendirilmektedir. Kişilerin iş yerlerinde çalıştırdıkları birinci derece aile üyeleri bu kategori altında değerlendirmeleri gerekmemektedir. Ticaret yapacak olan bir işletmenin çalışanlarını seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurmaları istenmektedir. En iyi ticaret hukuku avukatı kategorisinden bularak iletişime geçmiş olduğunuz avukatlar zaten bu konuda size gerekli olan bütün bilgiyi net olarak sağlayacaktır.

Ticari İşletmeler Yönetmeliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

En iyi ticari avukatlar başlığı altında değerlendirilen avukatların iş hukuku ve ticaret hukukunun tarihsel gelişimi ile alakalı da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu şekilde hakların nasıl kazanıldığı ve daha sonrasında kişilere nasıl sunulduğu ile alakalı olarak genel bir görüş sahibi olunabilmektedir. İş hukuku ve ticaret hukuku ile alakalı olan temel gelişimler Sanayi Devrimi’nden sonra meydana gelmeye başlamıştır. Hem işveren hem de işçi hakları ancak bu sürecin sonrasında elde edilmeye başlanmıştır. Kanuni bir düzlemde incelenmesi ülkemizde Sanayi Devrimi süresinden çok daha sonraya tekabül etmektedir.

Ticaret hukuku tabiî ki sadece iş hukukundan oluşan bir branş değildir. Bu branşın içerisinde medeni hukuk ve borçlar hukuku gibi branşların ticareti ilgilendiren noktaları da yer almaktadır. Ticari avukat nedir sorusundan başlayarak hukukun temelinde yatan prensiplere kadar net bilgiler alabileceğiniz ve davanızı da verimli şekilde yönetecek bir avukat arayışı içerisindeyseniz Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu bu konuda size gerekli olan bütün alt yapıyı sağlayabilecek kapasitededir.

Ticaret Hukukunun Temel Kavramları Nelerdir?

Ticaret hukuku avukatları Maltepe semtinde etkin şekilde hizmet vermekte ve bu konuda oldukça başarılı bir çizgi ortaya koymaktadır. Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu bu konuda size hem alanın temel bilgilerini verecek hem de davanızın net şekilde yorumlanmasını sağlayacaktır. Temel olarak ticaret hukukunda aşina olmanız gereken kavramları sıralamak gerekirse;

 • Tacir
 • Ticari iş
 • İşletme sistemi
 • Karma sistem
 • Ticaret unvanı
 • Ticari defter

Bir İşletmenin Sahip Olması Gereken Temel Kriterler Nelerdir?

İşletmenin hukuki olarak karşılığının bulunması için kesinlikle şu kriterlere sahip olması gerekmektedir;

 • İktisadi faaliyette bulunma
 • Ticarette devamlılık
 • Kapasite
 • Bağımsız olarak işlem verme

İktisadi faaliyette bulunma; bir işletmenin asıl amacının gelir getirmek olması lazımdır. Gelir sağlama amacı üzerine kurulmuş olan işletmelerin iktisadi faaliyette bulunma kuralına uyum sağladıkları söylenebilir. Bu konuda ticari işletmenizin direkt olarak beden gücüne ya da sermayeye dayanması konusunda bir ayrım gözetilmemektedir. Her ikisi de iktisadi faaliyet olarak nitelendirilmektedir.

Ticarette devamlılık; sezonluk olan işletmeler de belirli bir devamlılığa sahiptir. Bu kriterde belirtilmek istenen özellik hedeftir. Kişilerin işletmelerinin devamlılığına odaklanmaları gerekmektedir.

Bağımsız hareket edebilme; bir üst kurula hizmet vererek ticari hayatını sürdüren sistemler bağımsız olarak nitelendirilmemektedir. Ticari işletmenin karar alma ve işlem gerçekleştirme bakımından tam manası ile bağımsız olması gerekmektedir. Bir diğer organa danışma gibi bir sorumluluk meydana geldiği zaman bu bağımsızlık da kaybedilmektedir. Örneğin bayiler ve şubeler birer bağımsız ticari işletme değildir.

Kapasite; birinci sınıf tacirler ve bilanço usulü işlem gerçekleştirenler olmak üzere iki farklı sınıfta değerlendirme yapılmaktadır.

Bu özellikleri içerisinde barındıran ve hukuki bakımdan da kuruluşunda herhangi bir sakınca ya da eksiklik bulunmayan işletmeler sorusuz şekilde ticaret hayatlarına devam edebilirler.

Ticaret Hukukunda Merkez Şube İlişkileri

Ticaret hukukunda kişilerin merkez ve şube ilişkileri hakkında da fikir sahibi olmaları gerekmektedir. Her iki kanadın da kendi içerisinde devam ettirmeleri gereken bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Şubelerin bağımsız hareket etme ve merkezden gelen bildirimlere cevap vermeme gibi bir imkanının olmadığı önceden belirtilmesi gereken noktalardandır. Merkez ve şube ilişkileri ile alakalı olarak her işletme sahibinin muhakkak bilmesi gereken noktalardan bazıları;

 • Şube ile merkezin aynı iş kolu üzerine yoğunlaşması lazımdır. Merkez ve şubede farklı işlemler gerçekleştiriliyor ise bunun hukuki boyutunda sıkıntılar çıkabileceğini bilmelisiniz.
 • Şubenin merkeze bağlı olarak hareket etmesi istenmektedir. Şubenin bağımsız bir karar alma organı bulunmamaktadır.
 • Mekanların birbirinden ayrı olması lazımdır. Merkez ve şube ilişkilerini ortaya koymuş olan belki de en önemli noktalardan bir tanesi mekanda ayrılıktır.
 • Şubenin merkezden ayrı bir muhasebe defteri tutması lazımdır. Aynı muhasebe defteri üzerinden işlem gerçekleştirildiği zaman hukuki boyutta ihlaller meydana geldiğini bilmelisiniz. Bir denetleme geldiği zaman şubenin gösterecek bir muhasebe kayıt defterinin olması hukuki bir zorunluluktur.
 • Şube neredeyse o ilin ticaret odasına kayıt olmalı ve odanın gereği olan ödeneği de ticaret odasına sağlamalıdır.

Ticari İşletmenin Mal Varlığı

Bir ticari işletmenin açılması sırasında ve sonrasında mal varlığı ile alakalı olarak gerekli açıklamaların paylaşılması ve herhangi bir denetim için de hazır bulunulması gerekmektedir.  Mal varlığı konusunda temelde iki alt başlık bulunmaktadır;

 • Maddi mal varlığı
 • Maddi olmayan mal varlığı

Her ikisi içerisinde de farklı alt başlıklar yer almakta ve her bir alt başlık da hukuki düzlemde bir karşılık bulmaktadır. Maddi olmayan mal varlığına örnek vermek gerekirse fikri mülkiyet hakları belki de en önemli unsurlardan bir tanesidir. Kişilerin her iki kategorideki mal varlıklarını konusunun ehli bir avukat aracılığı ile yönlendirmesi çok daha mantıklı olacaktır.

Ticaret Hukuku ve İşletme Yönetmelikleri Hakkında Uzman Bir Avukata Nasıl Erişebilirsiniz?

Ticaret hukuku konusunda ihtisas sahibi olan avukatların büyük bir çoğunluğu İstanbul kapsamında hizmet verebilmektedir. Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu kapsamında yer alan avukatların her biri bu konuda size gerekli olan desteği verebilecek donanıma sahip kişilerdir. İnternet üzerinden ya da direkt olarak telefon ile iletişime geçerek hukuk bürosundan bir uzman talep etme imkanını da dikkate alabilirsiniz.  Ticaret hukuku avukatı nedir gibi temel bir sorudan başlayarak davanızın bütün detayları hakkında sizi bilgilendirecek kadar hassas uzmanlar ile karşı karşıya kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Ticaret hukuku avukatı İstanbul ilinde de talep gören hukuk branşlarından bir tanesidir.

İl içerisinde özellikle Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu aracılığı ile başarılı sonuçlar alan kişiler sayıca artış göstermektedir. Siz de bu konu hakkında detaylı bilgi almak için hukuk bürosuna telefon ederek yetkililer ile görüşebilirsiniz. Konu hakkında uzman olan avukatların ortaya koymuş olduğu sonuçlara bir bakıldığı zaman oldukça başarılı bir ivmenin söz konusu olduğu da görülmektedir. Bu nedenle davalarınızın kontrolünü ve yürütülmesini gönül rahatlığı ile ihtisaslı avukatlara bırakabilirsiniz.

Bir şirketin büyümesi için yapılması Gerekenler
Bir şirketin büyümesi için yapılması gereken temel etmenler bulunur. Bunlar öncesinde şirketin ileriki süreçlerde hukuki alanda herhangi bir problem yaşamaması adına gerekli belgeler şirket bünyesinde bulunmalı.
İs yeri açarken yapılması Gerekenler
Iş yeri açarken işyeri açma belgesi bulunmalı. İşyeri açma belgesi ile birlikte işyeri işletme belgesi de önemli bir nitelik taşır. Kişinin yaptığı işe göre çeşitli belgeleri bulundurması kanun anlamında da önemlidir.
İş kurarken izlenecek yollar
Iş kurarken izlenecek çeşitli yollar bulunur. Bir işletmenin sorunsuz bir şekilde açılması için ilk başta bu yollara dikkat edilmeli. İşyeri açma belgesi ya da işyerinin gerekliliğini uygun belgeler avukatla birlikte tam anlamıyla hazırlandığı takdirde ileriki zaman dilimleri içerisinde herhangi bir problem oluşmaz.

İlginizi Çekebilir;

Ticaret Hukukuna Göre Rehin İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

TİCARET HUKUKU AVUKATI

İş ve Ticaret Hukuku ile Alakalı Değişiklikler Yeni Detaylar

Ticaret Hukukuna İlişkin Tüm Hususlarda Kendinizi Koruma Altına Alın

Kurtdoğmuş Mahallesi Kira Hukuku Avukatı

“Bir İşletmenin Sorunsuz Şekilde Açılması için Nelere Dikkat Edilmelidir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara