0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kumar Oynanması İçin Yer ve İmkan Sağlanması Suçu

Hukuk kuralları içerisinde haksız kazanç sağlamanın sonucu bellidir. Genelde Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de kabul gören ya da desteklenen bir durum değildir. Sadece kişinin ekonomik durumunu etkilemekle kalmaz, toplum ve onun işleyişi için de çeşitli sorunlara sebep olur.

Kumar haksız kazanç sağlamanın yollarından sadece bir tanesidir. Fakat diğerlerine göre daha çok bilinen bir yöntem olduğu düşünülebilir. Bağımlılık yaratan yapısı sebebiyle tahmin edilenden daha zararlıdır. Bu sebeple hukuk kuralları,  kumar oynama ya da kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu gibi konuları değerlendirmiştir.

Kar ve Zarar Sonucunun Talihe Bağlı Olması

İnsanların birikimlerini, ümitlerini bazen de ellerindeki tüm mal varlığını ortaya koymasına sebep olan kumar suçu büyük oranda talihe bağlı olmalıdır. Oynayan kişi ya da kişilerin, zeka ve yetenek gibi şahsi özellikleri değil şans gibi belirsiz faktörler sonucu doğrudan etkiler.

Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu bu durum karşısında işlenmiş kabul edilir. Eğer şansı etkileyen bir hile söz konusuysa, hileyi yapan taraf için dolandırıcılık suçlaması da eklenmiş olacaktır.

İki kişinin sırf manevi hırs söz konusu olarak oynadıkları oyunlar ise ceza hukuku kapsamında kumar sayılmaz. Burada temel nokta sonuçta bir tarafın maddi çıkar kazanmasıdır. Böylece de kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçunun varlığından bahsedilebilir.

Türk Ceza Kanunu’nda Kumar

Ceza Kanununun uygulanmasında kumar, kazanç amacıyla icra edilen ve kar ve zararın talihe bağlı olduğu oyunlardır (228/6). Bu tanımla beraber kumar yasalara göre bir suç unsuru olma özelliği taşımaktadır.

Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu cezası TCK’nın 228. maddesinin ilk bendinde belirtilmiştir. Kumar oynanması için yer ve imkan sağlayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden aşağı olmamak üzere adlî para cezası ile cezalandırılır (228/1).

Çocukların Kumar Oynaması İçin Yer ve İmkan Sağlama

Kumar, diğer suçlarda olduğu gibi toplumu kötü etkileyen bir yapıya sahiptir. Gelişen teknoloji ile beraber bu suç türü de farklı kanallar aracılığıyla insanlara ulaşabilmektedir. Organize olunabilen suçlar da olduğu gibi çetrefilli bir yapıyı da içinde bulundurur. Örneğin, bir video izlerken ya da online alışveriş yapmaya çalışırken bir anda kumar niteliği teşkil eden sitelere kişiler yönlendirilebilir. Görüldüğü üzere kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu unsurları farklı şekillerde görülebilmektedir.

Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçu ile ilgili hükümler bellidir. Fakat bu suçun oluşmasındaki tüm unsurlar da dikkate alarak değerlendirilir.

Akıllı telefonlar sayesinde bu tür reklam içerikli gibi görünen kumar oynanan sitelere çocuklar kolayca ulaşabilir. Kumar oynanması için yer ve imkan  sağlama suçu TCK 228/2 bendine göre bu durum çocuklar için sağlanırsa ceza bir katı oranında arttırılacaktır.

Call Now Button