Anlaşmalı Boşanma Avukat

Anlaşmalı boşanma davası, Asliye mahkemesi tarafından sürdürülmekte olan ve eşlerin birlikte boşanmaya karar vermesi üzerine açılan davadır. Medeni hukuk düzenlemesi kapsamında 161. Madde ile 167. Maddenin geçerli olduğu durumlarda, taraflar anlaşmalı olarak boşanmak istiyorsa, birlikte asliye mahkemesine dilekçe vermeleri gerekmektedir. Mahkeme süresi kısa süren anlaşmalı boşanma 1 yıl evli kaldıktan sonra kabul edilir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Ne Yapmalı?

Anlaşmalı boşanma davası için tarafların dilekçe düzenlemesini dikkate alarak asliye mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir. Boşanma davasında çocukların olması veya eşlerin ortak mallarının olması durumunda arabulucu ile mal ve velayet düzenlemesi yapılması, sözleşme ile karasın mahkemeye bildirilmesi şartı vardır.

Anlaşmalı davaların çekişmeli davaya dönüşmemesi için tarafların mal paylaşımı, nafaka ve velayet davası için gerekli olan düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Mahkemede bunu beyan etmeleri ve itiraz olmadan sürecin tamamlanması şarttır. Anlaşmalı davalar için boşanma avukatına gitmek, süreç hakkında detaylı bilgi alınmasını, dilekçe örneği ve sözleşme düzenlemelerinin yapılmasını da sağlayacak önemli aşamalar arasında yer almaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Verildikten Kaç Gün Sonra Mahkeme Olur?

Mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak anlaşmalı boşanma davası için süreç 1 gün ile 30 güne kadar uzamaktadır. Eşlerin boşanma talepleri özellikle 1 yıl dolduktan sonra ise ikinci duruşmaya kalabilmektedir. Bu mahkemenin eşleri yeniden düşünmesi için belirli bir süre tanıması için uygulanır. Eşler boşanmaktan eminse, tek celsede boşanma kabul edilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer 2021?

Anlaşmalı boşanma olarak ilk duruşmada mahkeme karar vererek, tarafların boşanmasını kabul edebilir. Ancak taraflar emin değilse, evlilikleri 3 yılı aşmamışsa, mahkeme düşünme süresi olarak ikinci bir duruşmaya kadar kararı açıklamaz ve sürecin uzamasını sağlayabilir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi İptal Edilir Mi?

Anlaşmalı davalarda taraflar boşanma için verdikleri dilekçelere itiraz ederek, dilekçenin iptal edilmesi, duruşmanın olmaması için haklarını kullanabilirler. Ancak kısa zamanda gerçekleşecek davalarda, tarafların duruşma sırasında da sözlü olarak sunabilecekleri bir durumdur. Bu sadece bir kere yaşanabilir bir durum olarak mahkeme heyetini meşgul etme suçundan ikinci bir defa olması durumunda ceza verilebilir.

Anlaşılarak gerçekleştirilecek olan boşanma işlemiyle birlikte anlaşmalı olarak tüm süreç rahatlıkla değerlendirilebilir. Eğer çiftlerden biri aldattıysa, diğerini mutlu edemediğini veya ihtiyaçlarını karşılayamadığını düşünüyorsa ayrılabilirler. Eğer tazminat ödenmesi gibi durumlar ortaya çıkıyorsa bu sürecin mutlaka eşlerin ikisinin birden durumunun incelenmesinin ardından kararlaştırılması gerekiyor. eğer tazminat verecek olan taraf doğru bir biçimde tüm gelir gider değerlerini belirtirse ve tazminat alacak olan taraf da belirtirse, yoksulluk iştirak nafakası almak mümkün olacaktır. Çoğu zaman eşlerin anlaştığı durumlarda nafaka talep edilmiyor fakat yine de bazı özel durumlarda bu imkan da mevcut. Çiftlerin birbirlerine karşı kin gütmediği ve genellikle medeni oldukları durumlarda anlaşmalı boşanmayla karşılaşılabiliyor ve çoğu zaman birbirlerinden büyük bir talepleri olmuyor.

Avukat Tutmak Gerekir Mi?

Eğer davada iki taraf da birbirinden memnun değilse fakat kavga etmeden rahatlıkla anlaşabilen bir yapıları bulunuyorsa, bu tarz durulmada her türlü durumda olumlu sonuç alınması mümkün olacaktır. Anlaşmalı boşanma nedir? Direkt olarak evdeki eşyalardan çocuğa ve tazminatla ilgili dahi gerekli olan anlaşmaları istendiği gibi sonuçlandırarak mahkemeye gidebilirler. Mahkemenin dava günü belirlemesi halinde ise, davaya herhangi bir avukat gerekmeksizin iki taraf da kendileri gidebileceklerdir.  Avukatla ilgili eğer özel bir tazminat talebiniz bulunuyorsa ve karşı taraf bunu ödemeyi kabul etmişse, daha fazlasını talep edebilmek ve gerekli olan durumu doğru bir şekilde değerlendirmek için avukata başvurmanız gerekebilecektir.

Şiddet Bulunan Vakalarda Anlaşmalı Boşanma

Eğer doğrudan kadına veya erkeğe yönelik eşlerden biri tarafından şiddet uygulanmasına kadar varabilecek bir girişimde bulunuluyorsa, bu tarz davalar anlaşmalı olarak tanımlanmaz. Genellikle şiddet gösteren taraf hatasını kabul etmez ve darp raporu bulunmasına rağmen boşanmamak için özel sebepler öne sürebilir. Anlaşmalı boşanma nedir? Anlaşmalı olması için iki tarafın tüm mal varlığını değerlendirmesi, aralarında paylaşması, çocuğu düşünmesi ve buna uygun bir sonuca varması gerekiyor. Kağıt üzerinde varılacak olan sonuçlar sayesinde anlaşmalı olarak iki tarafın evi de dahil olmak üzere her türlü mülkü paylaşılabilir. Tazminat ödenmesi gereken durumlarda ise tamamen farklı durumlar ortaya çıkabilir ve avukat aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlerle boşanma sürecinde olumlu sonuç alınabilir.

Anlaşmalı Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Eğer maddi durumunuz son derece kötüyse ve eşinizin şirketleri bulunuyor, size nazaran çocuğa çok daha rahat bir hayat sunacağı anlaşılabiliyorsa, velayeti karşı tarafa verilebilir. Fakat eğer çocuk daha çok küçükse / büyükse, ihtiyacı olan sizseniz mutlaka davada avantajlı olan taraf siz olacaksınız. Eğer çocuğun velayetiyle ilgili herhangi bir çekişme bulunmuyorsa yani taraflardan biri çocuğu istemiyorsa, diğerine verilecektir. Anlaşmalı boşanma nedir? Çocuğun velayeti anlaşmalı olması halinde diğerine verilebilecek ve direkt olarak analiz edilen özel bakım değerleri gibi durumlar doğrultusunda eşlerden birine belirli aralıklarla görme imkanı tanınabilecektir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasinda-mal-paylasimi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/arnavutkoy-anlasmali-bosanma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-surecleri.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-bosanma-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara