Anlaşmalı Boşanma Davası; Garip ve İnanılmaz Süreçleri

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar birbirleriyle her türlü konuda anlaşarak boşanmak isterler. Anlaşmalı boşanma süreçlerinde eşler boşanma sonrasında maddi ve manevi doğacak tüm hukuki durumları kabul ederek karşılıklı anlaşma içinde evliliklerini sonlandırırlar. Maltepe avukatlık büromuzda bu alanda uzman olan yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tüm boşanma süreçlerini takip eden avukatlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Boşanma davalarında önemli olan kurallar çerçevesinde medeni şekilde evliliği sonlandırmaktır. Anlaşmalı boşanma davaları da eşlerin birbirleriyle her konuda anlaştıkları ve süreci en sağlıklı sonuçlandırabildikleri bir boşanma türüdür. Medeni Kanunda anlaşmalı boşanma davası açabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır;

  • Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerin en az 1 yıldır evli olması gerekir. Henüz 1 yılını doldurmayana bireyler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadır.
  • Anlaşmalı boşanma protokolünde tarafların birbirlerinden maddi ve manevi tüm haklarda anlaştıklarını beyan etmeleri gerekmektedir.
  • Anlaşmalı boşanma davası sürecinde eşlerin her ikisinin de davaya katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Boşanma protokolünde verilen bilgilerin hâkim tarafından teyit edilmesi amacıyla dava katılımı zorunlu tutulmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davalarının en önemli süreçlerinden biri de boşanma protokolüdür. Bu protokolde boşanma sorası doğacak tüm haklar ve sorumluluklar dışında maddi durumla ilgili de eşlerin birbirleriyle olan ilişkilerini ifade eden yazılı beyanlar bulunur. Çocuğun söz konusu olduğu durumlarda vekâletin hangi tarafta kalacağı, çocuğu almayan eşin çocukla ilgili hakları, ne zaman görüşecekleri, nasıl maddi yardım sağlayacağı, evli olunduğu süre içinde alınan eşyaların paylaşımı, nafaka ve tazminat ödemelerinin yapılıp yapılmayacağı yapılacaksa ne sıklıkla yapılacağı ve miktarları gibi önemli konuları içeren önemli bir protokoldür boşanma protokolü. Hazırlanma şekline göre davanın seyri değişmekte hatta bazı durumlarda davanın reddedilmesine bile neden olabilmektedir. Davanın reddedilmesi halinde tarafların en az 3 yıl bekleme zorunluluğu doğmaktadır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davalarında boşanma protokolünün alanında uzman bir avukat tarafından hazırlanması gerekir. Bu konuda yardım istediğiniz anda Maltepe boşanma avukatı olarak bizler sizlere her türlü yardımcı olmaktayız.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Yazma

Anlaşmalı boşanma davalarında önemli olan bir diğer süreç dilekçe yazılmasıdır. Boşanma dilekçesi hazırlama davanız için önem arz eden bir konudur. Bu süreçiçinde internet üzerinden bulacağınız örnekler sizin için uygun olmayacaktır. Her evlilik ve meydana gelen boşanma şartları kişilere göre değişmektedir. Boşanmadilekçeleri de size özel olarak hazırlanması gereken ve davanızı etkileyecek önemli bir evraktır. Bu nedenle bu alanda da boşanma protokolünde olduğu gibi uzman bir avukat eşliğinde dilekçenizi hazırlamanız sizin ev davanızın seyri için önemli olacaktır.

Dava Süresi Ne Kadar?

Boşanma davaları başlı başına zorlu süreçleridir. Her iki taraf içinde bir an önce bitmesi istenilen hoş olmayan durumlar olarak değerlendirilir. Boşanma dava türleri içinde anlaşmalı boşanma en kısa süren davalardandır. Eşlerin birbirleriyle her konuda anlaşmış olmaları ve dava dosyasında eksiklerin olmaması tüm evrakların kanunlara göre hazırlanması neticesinde dava süresi 1 ila 3 ay arasında değişmektedir.

Boşanma davalarında branşlaşmış uzman bir avukat eşliğinde davanız sorunsuz bir şekilde devam edecek ve eşinizle istediğiniz şekilde boşanmanız sağlanacaktır. Boşanma davalarında avukat tutma zorunluluğunuz yoktur diğer davalarda olduğu gibi. Kanunlara uygun şekilde evrakların hazırlanması, dava seyrinde haklarınızın kanunlara uygun şekilde korunması için uzman bir avukatla çalışmanız kendiniz için faydalı olacaktır. Özellikle boşanma davalarında çocuğun olması halinde tutacağınız avukat kendinizle birlikte çocuğunuzun da hukuki haklarını koruyarak en az zararla bu süreci atlatmanız için size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinda-surecler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-surecleri.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinda-hazirlik-surecleri.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasiyla-ilgili-bilinmesi-gerekenler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davasi-nedir.html

“Anlaşmalı Boşanma Davası; Garip ve İnanılmaz Süreçleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara