Aile Konutuna İcra Gelmemesini Sağlamanın Yolları

Genel olarak aile konutu üzerinde yaşanıyorsa ve bu durum da yasal olarak kabul görüyorsa o zaman avantajlarından yararlanabiliyorsunuz. Öncelikle Medeni Kanuna göre ayarlanmış bir durum söz konusudur. İlk olarak burada 194.madde üzerinde tanımlar yapılmıştır. Bu tanımlara göre ise ortak alan paylaşan eşlerin, bir arada yaşadıkları ev aile konutu olarak kabul edilir. Bunun yanında tabi ki de burada Yargıtay üzerinden de yapılan bir tanım söz konusudur. Bu tanıma göre ise birlikte alınan konutlarda birlikte yaşanılıyorsa o zaman aile konutu olarak kabul edilir. Aile konutu şerhi sayesinde de eşlerin birbirlerine olan hakları eşit olacaktır. O nedenle de aile konutu şerhi yapılırsa bunları yapmak durumunda kalırsınız.

  • Eşlerden birinin haberi olmadan diğerinin evi ipotek altına aldırması söz konusu olamaz.
  • Aynı zamanda eşlerden birinin imzası olmadan devir işlemleri de yapılamaz.
  • Üçüncü kişilere kiralanacak olan ev için de sözleşmede eşlerin ikisinin de imzası olmalıdır.
  • Konuttan üçüncü bir kişi yararlanacaksa bu durum her iki eşi de ilgilendirir.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Yapılır?

Bir kere aile olmak birbirinden habersiz işlem yapmamak demektir. Yasaların üzerinde de bir karşılığı söz konusudur. O nedenle de aile konutu şerhi yapmak iki taraf için de en mantıklı seçimlerden biri olacaktır. İlk olarak burada işlem yapılacaksa o zaman hem ikamet belgesinin olması hem de kayıt örneğinin olması önemlidir. Bu sayede iki eşin de devir için imza vermesi gerek. İpotek için de iki eşin imzası gerekecektir. Hatta yapılan kira sözleşmesinin iptalinde de iki eşin ayrı ayrı imza atması önemli olacaktır.

Meskeniyet İddiası Nedir?

İcra Kanunu içerisinde yer alan 82.maddenin 12.bendinde düzenlenen meskeniyet iddiası sayesinde aile evlerine haciz gelmesi engellenebiliyor. Bu nedenle de ilk olarak şikayette bulunulması gerekiyor. Bu şikayet memur işlemlerine karşı yapılmalıdır. Bu işlemler yapılırken belirli bir süre söz konusu olacaktır. Süre ise 7 gün olarak belirlenmiştir. Bu 7 gün ilk olarak haciz haberinin gelmesi ile başlar. Eğer ki gecikme söz konusu olursa bir daha bu şikayeti yapma hakkınız olmayacaktır. O nedenle de süreleri iyi şekilde kullanmalısınız. Bu aşamada iyi bir avukat bulmak da lehinize olur.

Meskeniyet İddiasında Şartlar

Meskeniyet durumundan yararlanarak hacizleri durdurma hakkına sahip olabiliyorsunuz. O nedenle de öncelikle hangi durumlarda başvuru yapabileceğinizi bilmelisiniz. Burada borcunuzun ne durumda olduğu ya da neden borç yaptığınız önemli olmasa da bu borcun nedeni eğer ki konutu satın almak ise o zaman başvuru yapamazsınız. Bunların yanında mahkeme de borçlu kişiyi incelemekle yükümlüdür. Bu aşamada mutlaka gelir düzeyi, bakılması gereken kişiler, bu kişilerin gelirleri incelenecektir. Sonrasında da bilirkişiye aktarılacaktır. Bilirkişi eğer ki haline münasip kararı verirse o zaman haciz işlemlerinin duracağını görebiliyorsunuz. Ama aksi karar verirse o zaman konut satılır. Satılan konutun haline münasip bölümü ayrılır ve geri kalan tüm bölüm alacaklıya verilir.

Tüm ipotek durumları mahkemeler için olumsuz bir durum oluşturuyor. Çünkü mahkemelere evden vazgeçmemek adına açılan bu davalarda ipotek durumu ile vazgeçildiği gösteriliyor. O nedenle de ipotek durumlarında sorun yaşanabiliyor. Sadece zorunlu olan ipoteklerde icra durdurulabiliyor. Bu ipotekler de mesken, zirai ya da esnaf kredileri için geçerli oluyor. genel olarak tüm icra hukuku konusunda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile paylaşıyorum. Bu tecrübelerin ışığında ise çok daha hızlı şekilde sonuca ulaşmanız adına gerekli olan işlemleri yapıyorum.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutuna-haciz-gelme-durumu.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/guvenilir-ve-basarili-avukat-arayanlar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-nerelere-konulur.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-ne-ise-yariyor.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aile-konutu-serhi-nedir.html

“Aile Konutuna İcra Gelmemesini Sağlamanın Yolları” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara