Aydınevler Mahallesi Boşanma Avukatı

Giderek artan boşanma oranı Maltepe civarında yaşayan kişileri de etkilemiş durumda. Bu nedenle Aydınevler mahallesi boşanma avukatı üzerine yapılan araştırmalarda da bir artış söz konusu. Peki boşanma davası nasıl açılır ve nasıl bir yol izlenir bu yazıda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası açmak için eşlerin kendilerinin veya vekalet verdikleri avukatın bir dilekçe ile aile mahkemesine başvurmaları gerekir. Bu mahkeme eşlerden herhangi birinin ikamet yerinde olmalıdır. Eğer her ikisinin yaşadığı yerde de aile mahkemesi yoksa ki bu genellikle küçük yelerde yaşanan bir durumdur, o zaman asliye hukuk mahkemeleri de aynı işlevi görür.

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki ana başlık altında incelenebilir. Eğer kafanızda soru işaretleri varsa Aydınevler mahallesi boşanma avukatı ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Öncelikle bu tip bir dava açabilmek için eşlerin en az 1 yıldır evli olmaları gerektiğini vurgulayalım. Davanın anlaşmalı olarak isimlendirilmesinin sebebi ise eşlerden her birinin davaya gönüllü olması ve verilen mutabakat sonunda boşanma kararı almış olmalarıdır. Bu davalarda mal paylaşımı, çocuk velayeti gibi konular hakimin taktirinde olmakla birlikte genellikle eşlerin anlaşmaya vardığı yol ile karara bağlanır.

Boşanma davaları içinde en kısa süren tür anlaşmalı boşanma davalarıdır. Eğer herhangi bir itilaf yoksa çoğunlukla ilk celsede karar verilir. Kararın ardından taraflara 15 günlük bir temyiz süreci verilir. Eşlerden ikisi de temyiz haklarından vazgeçtiklerini belirtirlerse nihai karar daha da kısa sürede verilmiş olur.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Kişilerin Aydınevler mahallesi boşanma avukatı konusunda ihtiyaç duyabilecekleri davalar çekişmeli boşanma davalarıdır. Bu tip davalarda eşlerden bir tanesi boşanmaya razı olmayabilir. Ya da çocuk, mal paylaşımı veya nafaka gibi etmenler davanın seyrini değiştirebilir. Bu yüzden işin ehli bir avukat ile anlaşılırsa dava daha sağlıklı ilerler.

Avukata başvurulması İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşayanlar için birçok konudan avantaj sağlar. Çünkü bu şehirlerde yoğun tempodan dolayı mahkemeyi takip etmek daha zor olabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-ataturk-mahallesi-bosanma-avukati.html

“Aydınevler Mahallesi Boşanma Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara