Aydınevler Mahallesi İşçi Avukatı

İşvereniyle hukuki konularda anlaşmazlığa düşen çalışanlar Aydınevler mahallesi işçi avukatı arayışına girebilirler. Çünkü dava açmak ve davanın takibini yapmak profesyonel bir yaklaşım ortaya koyulduğunda çok daha zahmetsiz olabilir. Ayrıca işçilerin davaya iştirak etme zorunlulukları da böylece ortadan kalkmış olur. Çünkü Maltepe üzerindeki davalara vekalet verdikleri avukat müdahil olacaktır.

İşçi davası olarak nitelendirilen hukuki süreçler sebepler muhtelif olan olaylara dayandırılabilir. Ancak ülkemizde genellikle sözleşme dışı hareketlerden kaynaklı olarak davalar açılır. Davalı taraf da genellikle işveren olur. Bazı işçi davaları üzerinden ülkemizdeki işleyişi ele almaya çalışalım.

Sigortalı Çalışma Hakkı

İster özel sektörde isterse de kamuda olsun çalışan her kişi bir sağlık güvencesine sahip olmakla yükümlüdür. İşveren yanında çalıştırdığı işçinin sigorta primlerini günü gününe ödemezse hukuki açıdan suçlu duruma düşer. Kişinin emeklilik süresine veya aktif çalışma hayatındaki sağlık ihtiyaçlarına negatif etki yapan bu durumun tespit edilebilmesi için bir dava açılması gerekir.

Mahkeme bu durumda eğer SGK kayıtlarından daha fazla çalışıldığı iddia ediliyorsa bunun ispat edilmesi haline kişinin geçmiş çalışmalarını emeklilik gününe ekleme ve eksik günler için işverenin işçisine maddi tazminat ödemesine hükmedebilir. Ancak bu çok teferruatlı bir süreç olduğu için Aydınevler mahallesi işçi avukatı ile bir plan oluşturulmalı ve konu bu şartlarda takip edilmelidir.

Yıllık İzin Hakkı

Belirli bir sözleşme ile çalışan işçi işe başladığı günden itibaren başlangıç aşamasındaki denem süresi de dahil olmak üzere toplam bir yıl çalışmış durumdaysa yıllık izin hakkı elde eder. İşçinin bu hakkı işveren tarafından alınamayacağı gibi, işçi hakkından feragat da edemez. Günü dolan işçi bu hakkını ücret mukabilinde değerlendirme hakkına sahip olur. Yani işçinin yıllık izin süresindeki ücreti de işverenin sorumluluğu altındadır. İşveren ile yapılan anlaşmalar neticesinde işçi bu izin hakkını işyerinin çalışmasını engellememek şartı ile parça parça da kullanabilir.

Herhangi bir sebepten dolayı yıllık iznini kullanamayan işçi Aydınevler mahallesi işçi avukatı ile vekalet sözleşmesi yapıp dava açabilir.

İşveren sayısının çok fazla olması İstanbul ilinde yaşanan kötü örneklerin de diğer illerden daha fazla olmasına sebep olur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/deger-kaybi-davasi-istanbul-avukat-arac-deger-kaybi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aydinevler-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

“Aydınevler Mahallesi İşçi Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara