Değer Kaybı Davası (Araç Değer Kaybı)

Söz konusu trafik kazaları olduğunda bu kazaların ne zaman karşınıza çıkacağını bilemiyorsunuz. Gün içinde birçok kişi kaza yapıyor ve maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşıyor. Bu gibi durumlarda kaldığınız zaman araçlarınızın değer kaybettiğini de görebiliyorsunuz. Araç değer kaybı yaşandığı zaman maddi açıdan zorluk yaşıyorsunuz.

Kazalarda her zaman tek taraf suçlu değildir. Genel olarak yüzde üzerinden kaza iki kişiye dağıtılır. Ancak, %100 suçlu olan taraf karşı taraf ise o zaman hakkınızı arama şansına sahip olursunuz. Tabi ki dava açabilmeniz, değer kaybını tamamlayabilmeniz için belirli kriterlere uygun hareket etmeniz gerekiyor. Ancak, yine de öncelikle bir avukata danışmanız mantıklı olacaktır.

Değer kaybı davası öncelikle sigorta şirketine başvuru yaparak başlar. Sigorta şirketine başvuru yapılır ve dava sigorta tahkim komisyonunda veya asli ticaret mahkemesinde sigorta şirketine dava açılır. Dava açmadan önce sigorta şirketine mutlaka başvuru yapılmalıdır. Araç değer kaybında yetkin mahkeme Ticaret Mahkeme’sidir.

Sigorta tahkim komisyonu yoluyla araç değer kaybı davası açılabilir. Sigorta şirketine dava açarken Ticaret Mahkeme’sine dava açılıyorsa ara buluculuk zorunludur, sigorta tahkim komisyonuna dava açılıyorsa ara buluculuk zorunlu değildir. Ticaret mahkemesine açılan davada sigorta poliçe limiti 2019 tarihi itibari ile 39.000’dir. 39.000’lik limit aşıldığında aracın geri kalan değer kaybını alabilmek için Asli Hukuk Mahkemesi’ne karşı tarafın şoförüne dava açılır.

Araç Değer Kaybı Davası Görevli Mahkeme

Araç değer kaybı davası hangi mahkemede açılır sorusuna cevap olarak ilk yapmanız gereken sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapmaktır. Sigorta tahkim komisyonundan ret alınırsa ticaret mahkemelerine başvurusu yapılır ve ticaret mahkemesinde açılır. Araç değer kaybı davası dilekçesi örneği de şu şekildedir.

Ticaret mahkemeleri kazan kaybı davası görevli mahkeme olarak rol alır. Değer kayıplarında bu şekilde başvurularda değer kaybı davası sonuçları mağduriyetiniz tamamen giderilir. Araç değer kaybı davası görevli ve yetkili mahkeme Ticaret mahkemeleridir.

Bu durumda araç değer kaybını kim öder diye düşünüyorsanız kriterler uygunsa aracın zorunlu trafik sigortası olarak yaptırdığı sigorta şirketi öder. Eğer kriterler uygun değilse direk araç sahibene açılacak mahkemece araç sahibi mahkeme sonucu bu değer kaybını öder. Araç değer kaybı hesaplama özel aktüer hesaplama sonucunda ortaya çıkar.

Araç değer kaybı davası sorgulama sonucunda alacağınız miktarı net olarak alabilirsiniz. İstanbul değer kaybı davası fiyatları diğer il ve ilçeler gibi aynı miktarda aynı şekilde hesaplanır. Bu konuda mağduriyet yaşamamak için değer kaybı davası avukat başvuru yapınız. Hasar şirketleri olarak anılan danışmanlık şirketlerine değil.

Değer kaybı davalarında korkmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey güvenilir bir sigorta şirketi ve avukat ile çalışmak. Pek çok kişi seçim yaparken kendilerini çıkılmaz bir yolda hissedebiliyor. Ancak, bu konuda daha önce deneyimli birileri ile işe başlarsanız davanın sonucunun olumlu olduğunu görürsünüz.

Aracınızın kaybetmiş olduğu değer, sizi mağdur etmemeli. Eğer ki davada %100 haklı olduğunuza inanıyorsanız bu davaların üzerine gitmelisiniz. Çünkü kimse aldığı ve gözünden sakındığı aracını daha düşük bir fiyata satmak zorunda değil. Üstelik hiçbir hatası yokken. Siz de bu sorunu yaşıyor ve bir çözüm arıyorsanız belgeleriniz ile mahkemeye bir an önce başvuru yapmalısınız. Böylece hem hakkınız olanı alır hem de büyük sorunlar yaşamadan kazançlı çıkarsınız.

Değer Kaybı Davası Sonuçları           

Araç değer kaybı davası sonuçları yaşından büyük olmaması gibi bir şartı vardır. Aynı zamanda 165.000 km’yi aşmamış olması gerekmektedir. Araç değer kaybı şartları aracın şu an hasar gördüğü yerden değer kaybını alabilmek için daha önceden o bölgenin orijinal olması şartı vardır. Yani daha önceden o bölgeden herhangi bir hasarı olmaması şartı bulundurur.

Eğer kriterler uygunsa bu durumda araç değer kaybını kim öder sorusunu tamamen bahsettiğimiz gibi özel aktüer hesaplama yapılır. Değer kaybı şartları konusunda bilgi almak için Helvacı Hukuk Bürosuna başvuru yapabilir direk başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Araç değer kaybı davası hangi mahkemede açılır ticaret mahkemelerine sigorta tahkim komisyonuna başvurudan ret geldiğinde direkt olarak avukatlarınız ile başvuru yapabilirsiniz. Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bunu danışmanlık şirketlerine nazaran daha çok avukatlara gidiniz. Sürecin nasıl işleyeceği tamamen yardımcı olacak olan kurumların başarısına ve hızına bağlıdır.

 • İlk olarak aracınızın değer kaybı davasını açabilmeniz için sigorta şirketleri ile görüşmelisiniz.
 • Bu konuda başarılı bir hamle yapabilmek adına da mutlaka avukatlardan yararlanmalısınız.
 • Gerekli olan tüm belgeleri birleştirmeli, mahkemeye sunmalısınız.

Diyelim ki davayı açtınız. Dava hemen sonuçlanacak mı merak ediyorsunuz. Öncelikle davaların sonuçlanması iki tarafın da davaya ne kadar hazır olduğu ile ilgilidir. Çok başarılı bir avukat tek bir celsede işi halledebilirken sıradan bir avukat ile bu dava yıllar sürebilir. Dolayısıyla seçimlerinizi her zaman dikkatli bir şekilde yapmalı, işinin uzmanından yararlanmalısınız. Kendinizi dava dosyasında sıkışıp kalmış hissetmek istemiyorsanız bu dava dosyasını uzman birine aktarmak durumundasınız.

Dava sonuçlarını gerek avukatınızdan gerek direkt olarak mahkemeden gerek ise e-devlet üzerinden takip edebiliyorsunuz. Öncelikle mesaj ile de gelen bildirimlere odaklanmanız gerekiyor. Bu davalarda başarı sağlamak istiyorsanız ilk olarak mutlaka avukatlar ile anlaşma sağlamalısınız. Aksi halde kendi başınıza şikâyette bulunmanız çok büyük bir sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Ne zaman nereye başvuru yapacağını bilmeyen kişiler için bu dava oldukça korkutucu olabilir.

Araç Değer Kaybı Davası Hangi Mahkemede Açılır

Değer kaybı davası kime karşı açılır sorusuna cevap olarak ise sigorta şirketine başvurusu yapıldıktan sonra sigorta şirketinden cevap gelir. Sigorta şirketleri bu araç değer kaybını ödemeyi ret ettiğinde tahkim komisyonuna başvurusu yapılır.

Sigorta şirketleri neden kaybı ödemeyi reddeder önemli bir sorudur. İlk olarak her bir firma, araçları belirli bir oranda güvence altına alır. Hiçbir şirket, bu ödemeyi yapmak istemez. Hatta bunun için birçok kere sizlere aracınızın değerini daha düşük ya da yüksek gösterir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken en önemli işlem hemen avukatlara başvurmaktır.

Araç değer kaybını kim öder sorusuna da kriterlerin uygun olduğunda sigorta şirketi değilse araç sahibi öder olduğunu öğreniyoruz. Araç değer kaybı davası sorgulama da değer kaybınızın ne kadar olduğunu hesaplamalar sonucunda ulaşabilirsiniz. Bu şekilde mağduriyetinizi önleyen avukatların araç değer kaybı avukat ücreti sigorta şirketi ya da karşı araç sahibinin ödeyeceği miktarlar 20.000 TL’ye kadar olan araç değer kaybında 2.725 TL olarak ödenir. 20.000 TL’yi geçmesi takdirinde %1,5 olarak araç değer kaybı ücreti artarak araç değer kaybı davası yetkili mahkeme tarafından avukata avukatlık ücreti olarak ödenir.

Değer kaybı hangi şartlarda alınır sorusunu tamamen ticaret mahkemelerinin kriterleri doğrultusunda uygun olan araçların değer kaybı başvuruları yapıldıktan sonra ticaret mahkemelerinin hesaplaması araçta oluşan değer kaybınızın tamamını ticaret mahkemelerinden alabilir, mağduriyetlerinizi giderebilirsiniz. Mağduriyet yaşandığı zaman mutlaka uzman bir ekip ile hareket etmek durumundasınız. Aksi halde kazanç sağlamak yerine kayıp yaşayabilirsiniz.

Günümüzde sigorta şirketleri bu tutarı ödememe konusunda uzman hale gelmiştir. Onlar sürekli olarak açıklarınızı aramakta, sizlere büyük sorunlar çıkarmaktadır. O nedenle başvurunuz sonrasında sigorta şirketinden olumlu bir yanıt alamıyorsanız mutlaka avukatlara ulaşmanız gerekir. Özellikle de icra konularında uzman bir ekip, ödeme konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Unutmayın hakkınızı tam olarak eksiksiz bir şekilde alacak olan kişiler gerçek hak sahipleri danışmanlık şirketleri değil sizi hiçbir şekilde mağdur etmeden halledecek kişiler avukatlardır.

Kazanç kaybı davası görevli mahkeme salonlarında görülen bu mahkemelerce sonuçlanan davalardır. Değer kaybı davası İstanbul adliyesindeki örnek kararlar ile sonuçlanır. Bunu kesinlikle unutmayalım. Bu konuda Helvacı Hukuk Bürosu avukatları yılların getirmiş olduğu tecrübe ile sizin arkadaşınızda durup siz onlara yetki verdikten sonra sizi ailesinden bir kişi olarak görüp sizin sadece araç değer kaybı mağduriyetinizi değil diğer avukatlık işlerinizde danışmanlık yapıp size yardımcı olacaktır.

Araç Değer Kaybı Davası Sorgulama

Diyelim ki bir kaza yaptınız ancak, bu kazada herhangi bir suçunuz yok. Üstelik aracınız henüz 6 yaşından küçük ve maddi bir hasar oluştu. Bu hasar nedeni ile aracınızı satmak istediğinizde artık çok daha düşük bir meblağ teklif ediliyor. Peki, bu kaza sonucunda insanlar haklarını nasıl arıyor?

Hakkınızı aramanız için başvuru yapacağınız birkaç farklı yer var. Bunların en başında sigorta şirketleri bulunuyor. Sigorta şirketleri genel olarak bu değer kaybını iade etmek istemiyor. Dolayısıyla hem sigorta şirketlerine hem de kazaya neden olan kişiye dava açma hakkınız bulunuyor.

Dava açmadan önce araç değer kaybı davalarında ne gibi prosedürler olduğunu bilmeniz, ona göre hareket etmeniz lazım. Yani kriterlere tam olarak uyum sağlamadığınız sürece kazanç elde etmeniz de mümkün olmayacaktır. Öncelikle avukatlar aracılığı ile dava, şikayet için nelerin gerektiğini öğrenmelisiniz. Üstelik işinde çok başarılı olan bir avukatın sizin yerinize davayı açması ve yönetmesi çok daha kolay başarı sağlamanıza etki edecektir.

Mağduriyetlerin giderilmesi araç değer kaybı sorgulama tamamen sizin ve vekiliniz olan avukatın yapacağı başvuruda belli olur. Başvuruyu yaptığınızda araç değer kaybı hesaplama ise avukatların eşliğinde aktüerlerin hesaplamaları sonucu elde edilir. Araç değer kaybı talebi şartları aracın hasar aldığı bölgeden yani araç şu an sağ çamurluktan hasar almışsa o bölgeden daha önce herhangi bir hasar almamış olması gerekir.

Şuandaki hasar almış bölgede daha önceden bir hasar varsa o bölgeden kesinlikle bir araç değer kaybı alınması söz konusu değildir. Ancak şuandaki hasar alan bölgeden hasar yaksa değer kaybı talebiniz olabilir. Araç değer kaybı hesaplama örneği aracın değişebilir parçaları değil yani far, ayna, cam, plastik değişebilir parçalardan kesinlikle bir araç değer kaybı alınamaz sadece aracınızın onarım gören parçalarının gördüğü zarar ve gördüğü işlemler ile hesaplaması yapıldıktan sonra elde edilen özel aktüer hesaplama sonucunda elde edilir.

Araç değer kaybı hesaplama motoru değişen değil sadece işlem gören aracın parçalarının gördüğü zararlardan ve onarımlardan yapılan hesaplamadır. Bu hesaplamaya değişebilir parçalar girmez. Bunlara örnek olarak cam, ayna, far, plastik aksam, aracın iç döşemeleri, direksiyon, vites, koltuk, göğüslük, teyp, hoparlör gibi aksamlar araç değer kaybı hesaplama 2020 yılı kriterleri gereğince araç değer kaybı olarak ele alınamaz.

Araç Değer Kaybı Davası Dilekçe Örneği

Her bir davada olduğu gibi bu dava için de bir şikâyet dilekçesi yazmanız gerekiyor. Öncelikle bu dilekçe içerisinde kazanın nasıl olduğundan ne kadar değer kaybı yaşandığına kadar birçok farklı bilgi yer almalıdır. Aslına bakılırsa insanlar herhangi bir avukat olmadan da şikâyette bulunabilir. Ancak, prosedürde herhangi bir eksiklik olduğunda ne yazık ki dava dosyası bir türlü açılamaz.

Kendinizi ve davanızı garanti altına almak istediğiniz zaman bu konuda uzman bir ekipten yardım almanız gerekiyor. Öncelikle maddi konularda, sigorta konularında başarılı olan, daha önce sizin davanıza benzer bir davaya bakmış olan avukatlardan yardım almalısınız. Böylelikle hem başvurularınızı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz hem de davanız çok kısa bir süre içerisinde sonuçlanabilir. Bu davalarda başarı sağlamak istiyorsanız:

 • Mutlaka işini en iyi şekilde yapan, daha öncesinde de benzer davalara bakan birinden yardım almalısınız.
 • Araç değer kaybı başvuru şartlarını tam olarak yerine getirmiş olmalısınız.
 • Aynı zamanda araş özelliklerinin de doğru bir şekilde yansıtıldığı bir rapor hazırlatmalısınız.
 • Var olan kaza içerisinde mutlaka %100 haklı durumda bulunmalısınız.

Araç değer kayıplarında hak sahibi olan avukatlarınız dilekçelerinizi sizin adınıza hazırlayıp bunu sigorta tahkim komisyonuna gönderip sizin adınıza başvurunuzu yapabilir.  Araç değer kaybı dilekçe örneği Word dosyası olarak sizlere sunulur. Sizin adınıza bu dilekçeyi avukatlarınız gerekli yerlere önce sigorta şirketine başvurusunu yapıp daha sonra sigorta tahkim komisyonuna başvurusunu yapabilirler. Araç değer kaybı dilekçesi örneği indir aşamasında bunu bazı sitelerden yapabilirsiniz. Diğer hususlarda avukatınız sizin adınıza gerekli aşamaları yapacaktır. Değer kaybı dilekçesi pdf dosyasında maddeler halinde hazırlayıp gerekli yerlere başvurusunu yapabilirsiniz. Araç değer kaybı sigorta şirketi dilekçe alındıktan sonra sizin başvurunuzu değerlendirip size gerekli dönüşü sağlayacaktır. Sigorta şirketleri değer kaybı sigorta şirketi dilekçe ile size geri dönüş yapıp sizin dilekçenizin kabul olup olmadığını uygunluk aşamasını detaylı bir biçimde bildirecektir. Değer kaybı itiraz dilekçe örneği sizin dilekçenizin kabul edilmediğinde göndereceği dilekçe ile geriye itiraz dilekçesi olarak göndereceği dilekçe ile görebilirsini.

Değer Kaybı Şartları

Değer kaybı şartlarında aranan nitelikli öncelikler kazanın oluş şeklini daha sonrasında değişen parçalarını çıkartıp onarım gören parçalarını ele alarak yapılan hesaplamadaki çıkan miktarın hesaplamasıdır. Araç değer kaybı şartları nelerdir diye düşünecek olursak 2019 yılı şartları aracın orijinal olması 165.000 km olması ve kaza tarihinde aracın 6 yaşını geçmemiş olması şartı bulunmaktadır. Fakat bu şartları geçmesi takdirinde bu davalar şahsa açılacak davalardır. Araç değer kaybı talebi şartları bu kriterler arasında sigorta şirketinden alınır.

Bu kriterleri aşıyorsa şahıstan talep edilir ve şahsa dava açarak ticaret mahkemeleri tarafından verilen karar ile şahıs araç değer kaybınızı karşılar. Araç değer kaybı şartları 2020 yılında Yargıtay’ın, sigorta şirketlerinin ve sigorta tahkim komisyonun yapacağı değişiklik ile yürürlüğe girecektir.

Araç değer kaybı hesaplama 2020 yılında avukatlık ücreti dahilinde değişen parçaların hesaplaması yapılmadan işlem gören asıl değer kaybı alınabilecek parçaların hesaplaması sonucunda ortaya çıkacaktır.

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır sorusuna bu kaynakta size aktardığımız bildiğiler aracılığıyla aklınızda soru işareti kalmadan başvurunuzu gerçekleştirebilir araç değer kaybı ücretinizi ticaret mahkemeleri aracılığı ile sigorta şirketinden ya da şahıstan talep edip alabilirsiniz. Değer kaybı hesaplama motoru da 2020 yılında avukatlık ücreti değişen parçalar plastik aksam veya diğer ayna, cam, far ve iç döşemeleri haricinde işlem gören onarılan çekiç değmiş, çekilme yapılmış, boyanmış, dolgu yapılmış, onarılmış, bölgelerdeki parçaların görmüş olduğu zararın tamamını hesaplayıp ortaya çıkan zararın giderilmesi için özel yapılan hesaplamaların sonucunda size verilen ücretin ortaya çıkmasına yardımcı olan bir aktüer hesaplama aracıdır.

İnsanlar değer kaybı davalarında nasıl bir yol izleyeceklerini bilemiyor. Öncelikle pek çok kişi sigorta şirketlerinin bu durumu karşılayacağını düşünüyor. Ancak, ne yazık ki sigorta şirketleri genel olarak bu tarz davalarda ödeme yapmamanın peşinde oluyor. Bu gibi durumlar insanları zora sokuyor ve mağdur olmalarına neden oluyor. İnsanlar kar elde etmek, araçlarının değer kaybı üzerinden mağduriyet yaşamamak adına avukatlar ile görüşmek durumundadır. Avukatlar sizlere her konuda yardımcı olacaktır. Böylece sorunları aşma konusunda herhangi bir problem yaşamayacaksınız.

Araç Değer Kaybı Talebi Şartları

Araç değer kaybı kusurun %100 karşı tarafta olması sonucu aracınızın oluşan alım ve satımda oluşan değer kaybı hakkınızın almanızdır. Değer kaybını ispat edebilmeniz belirli belgeleri sunmanız gerekiyor. İnsanlar trafikte her gün binlerce sıkıntılı durum yaşayabiliyor. Belki hiçbir suçunuz yok ancak, aracınızı çarpmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda aracınızı satmak istediğiniz zaman ne yazık ki değerinde bir azalma olduğunu göreceksiniz. Bu durum sizi mağdur edecektir. O nedenle de aracınıza çarpan ve haksız kayıp yaşamanıza neden olan kişiden bu parayı alabilirsiniz.

Değer kaybı yaşayan araç için ödeme almak için mutlaka belirli kriterleri yerine getirmelisiniz. Aksi halde kar elde etmeniz mümkün olamaz. Bir kere aracınıza bir başkasının çarpması gerekir. Yani bu kazada %100 suçsuz olmalısınız. Eğer ki küçük bir hatanız bile varsa bu değer kaybını alma şansına sahip olamazsınız.

Araç değer kaybı talebinde bulunmak için aracınızın 6 yaşını doldurmamış olması ve aynı zamanda 165.000 km’yi geçmemiş olması, aracınızın aynı bölgeden daha önce bir hasar kaydı bulunmaması şartı vardır. Araçlarda önemli olan yaş kriteridir. Eski bir araç için bu hizmeti almanız mümkün olamaz. Öncelikle araçların 6 yaşından büyük olmaması önemlidir. Sigorta tutarınız da genel olarak aracınızın yaşını kapsamaktadır. Araç yaşı 6’dan küçük ise bu başvuruyu yapma şansına sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda bir de km kriteri vardır. 165 bin km üzerindeki araçlar ne yazık ki bazı anlarda istemsiz hareket edebiliyor. Bu durum da kazalara neden olabiliyor. O nedenle eğer ki bu tarz kazalarda 165 bin km’nin üzerinde sürüş söz konusu oluyorsa o zaman başvuru tapma şansını kaybetmiş sayılıyorsunuz.

Aracınız bu kriterler içindeyse bu oluşan araç değer kaybını sigorta şirketinden talep edebilir, bu kriterleri aşmışsa şahsa ticaret mahkemeleri yoluyla başvuru yapabilir araç değer kaybınızı alır mağduriyetinizi giderebilirsiniz. Bu hususta diğer şartlar aracınızın kaza sonucunda oluşan zararın onarılmış ve işlem görmüş parçalar olmak zorundadır. Bunlar çamurluk, kapılar, bagaj kapağı, direkler, iskelet sistemi, ön kaput ve tavanda dolgu, boya, çekme işlemi, çekiç ile işlem görmüş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Aksi taktirde değişebilir parçalar olarak beyan ettiğiniz tampon, cam, aynalar, jantlar, kapı kolları, iç döşemeler, lastikler zarar görürse bunlar değişebilir parçalar olduğu için bu parçalarda araç değer kaybı söz konusu olamaz. Araç değer kaybını yerine göre sigorta şirketi, bazı kriterlere göre de şahıs öder. Bu kriterlerin sonucu araç değer kaybını kim öder sorusuna cevaptır. Araç değer kaybı yaş sınırı 6 yaştır. Aracınız 6 yaş ve altındaysa sigorta şirketine ilk etapta başvuru yapıp ödemezse ticaret mahkemelerine başvuru yapıp Yargıtay’ın emsal kararları ile araç değer kaybınızı alabilirsiniz. Araç değer kaybınızı sigorta şirketi veya şahıslardan alabilirsiniz. Araç değer kaybı yaş sınırı sorusuna cevaptır. Araç değer kaybı zararını sadece sigorta şirketleri ve araç sahiplerinden talep edilir. Araç değer kaybını kasko öder mi diye soracak olursanız kasko sadece araç sahibinin zararını öder, karşı araç sahibinin %100 kendi aracı kusurlu olsa dahi kasko karşı aracın zararını ödemez. Kasko sadece şahsın kendi aracını zararını kapsar.

İnsanlar kaza yaptıkları zaman kaskodan yararlanmak ister. Kasko sadece kişilerin kendi kazalarını etkilemektedir. Yani karşı taraf için araç değer kaybını siz ödemek istiyorsanız ve bunu kaskodan sağlamak istiyorsanız ne yazık ki böyle bir hakkınız olmayacaktır.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Araç kaybı konusunda haklı çıkabilmek, ödeme alabilmek istiyorsanız öncelikle belirli kriterleri yerine getirmelisiniz. Pek çok kişi bu konuda olumsuz yanıtlar alıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de şartları eksik yerine getirmektir. Öncelikle araçlarda belirli bir yaş sınırı vardır. Bu sınırı aşan taşıtlar için değer kaybında olumlu etki yaratmak mümkün olmayacaktır. Bunun yanında aracın genel parçalarının orijinal olması çok önemlidir. Yedek parça yerine orijinal parçalar yer almalıdır. Tramer kaydı olan bir araç için herhangi bir hak iddia edemiyorsunuz. O nedenle kayıtlarda bu durum var ise boşuna uğraşmamalısınız. Bir araç için araç değer kaybı elde etmek istiyorsanız 165 bin km’den daha düşük olması gerekir. Kaza sırasında herhangi bir şekilde hatanız varsa yine bu konuda başarı sağlamanız mümkün olmayacaktır. Araç değer kaybı başvurusu için geçerli olan tüm şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Aracın 6 yaş ve altında olması,
 • Aracın orijinal olması,
 • Tramer kaydı bulunmaması,
 • 000 km’yi geçmemiş olması
 • Kaza anında kusurun %100 karşı tarafta olma zorunluluğu vardır.

Araç değer kaybı şartları 2020 yılında da Yargıtay ve sigorta takim komisyonu aynı zamanda sigorta şirketlerinin yaptığı açıklama sonucunda belirlediği kriterler doğrultusunda verilecek tutar, kilometre, işlem gören parçaların değerleri hesaplanıp araç değer kaybı hesaplama sonucunda avukatlar eşliğinde ticaret mahkemelerinde açılacak araç değer kaybı mahkemesinde tarafınıza ödenecektir. Yine her yıl güncellendiği gibi 2020 yılında da araç değer kaybı hesaplama programı Yargıtay, sigorta tahkim komisyonu ve sigorta şirketlerinin belirlediği kriterler eşliğinde aracınızın işlem gören onarılmış, boyanmış, çekiç ile düzeltilmiş, kaynak yapılmış, çekme yapılmış, doğrultulmuş parçalarının ayrı ayrı hesaplaması yapılıp aracınızın yaşı ve kilometresi değerlendirilip, hesaplamaya katılıp ortaya çıkan miktarın tarafınıza ödenmesi araç değer kaybı mağduriyetinizi giderir.

Vekiliniz olan değer kaybı davası avukat sizin adınıza, siz vekalet verdikten sonra servisinizden, karakoldan ve eksperlerden aracınızla ilgili kaza tutanağı, işlem gören yerler ve aktüer hesaplamasını yapıp veya yaptırıp adınıza öncelikle sigorta şirketine ardından sigorta şirketindeki yazışmalarda olumsuz ya da ret bir cevap alırsa sigorta tahkim komisyonuna ardından ticaret mahkemelerine başvuru yapıp, miktar üzerinden talepte bulunup, vekiliniz olan avukat mahkemenizi yürütebilir.

Gerekli tüm işlemleri ve yazışmaları yapıp, mahkemenize girip hak ettiğiniz değer kaybı miktarını adınıza sigorta şirketinden ya da şahıstan mahkeme aracılığı ile alıp hesabınıza yatırabilir ya da sizin talebinize göre elden verebilir. İstanbul değer kaybı davası, araç değer kaybı ve şartları ile ayrıntılı bilgi almak için Helvacı Hukuk Bürosu’na danışabilir, mağduriyetinizi gidermek için ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Değer kaybı davalarında aracınıza biçilen değer kaybı davası fiyatları aracınızın yaşına, kilometresine, modeline, markasına, işlem gören yerine, işlem gördüğü büyüklüğe göre ayrı ayrı hesaplanıp araç değer kaybınızın miktarı ortaya çıkar. 100.000 km altında ise aracınızın değer kaybı miktarı daha yüksek çıkar. 100.000 km üzerinde ise aracınızın değer kaybı miktarı daha düşük çıkar.

Hangi araç değer kaybı talebi şartları?
Kazada % 100 karşı tarafın kusurlu olması gerekmektedir. Kazadan sonra 2 yıl geçmemeli ve aracın kilometresi 160.000’den fazla olmamalıdır. Aracınızın yaşının aynı zamanda 36’dan fazla olmaması şartı da değer kaybı talebi şartlarında yer alır.
Değer kaybı nasıl alınır 2021?
Değer kaybı tazminatının alınması için karşı tarafın % 100 kusurlu olması gerekmektedir. 36 yıllık araçların değer kaybı değeri sigorta tarafından karşılanmaz, karşı taraf % 100 hatalı olsa da, yaş sınırına takılır.
Değer kaybı dosyası nasıl açılır?
Değer kaybı dosyası için kaza tespit tutanağının olması, sigorta poliçesinin bulunması ve servis raporunun da tutulması şartı vardır. Aracın hasarlı bölümünün fotoğrafı çekilmeli, tanıkların ismi yazılmalıdır.
Değer kaybi davasi kime açilir?
Kazada % 100 kusurlu olan tarafa açılabilen değer kaybı davası, kusurlu olan karşı tarafın sorumlu olan sigortacısına da açılabilir.

İlginizi Çekebilir;

Erken Tahliye Nedeniyle Kira Kaybı Alacağı Dava Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

İş Kazaları Davaları

Yağma (Gasp) Suçu Malın Değerinin Azlığı

Kiracı Tahliyesinde Avukata Danışın, Zaman Kaybı Yaşamayın

Çekişmeli Boşanma İçin Deneyimli Avukat

“Değer Kaybı Davası (Araç Değer Kaybı)” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar,aracın deger kaybını anlaştığım avukat 13500 tl olarak icra davası ile aldı.tarafima 4250 tl ödedi.. biz sözlü olarak %20 anlaşmıştık.. “avukat ücreti vs.var senin hakkin bu “diyor..bu normalmi.ben 2000 tl daha talep ettim vermezse tüketici haklarına ve de savcılığa gideceğim.. yardımcı olursanız sevinirim..

  Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara