Boşanma Davası Nedenleri

Boşanma davalarının son dönemde yaygınlaşması ile birlikte, aile yapılarında da bozulmalar meydana gelmiş durumdadır. Türk toplumunda, en önemli birimlerden bir tanesi olan aile birliği, şiddet, aldatma, ekonomik yetersizlik gibi sebepler nedeniyle bozulabilir. Bu noktada nasıl hareket edeceklerini bilemeyen kişilerin, avukatlardan yardım almaları faydalarına olacaktır. Maltepe boşanma avukatı seçenekleri ise deneyimsiz olan bireyler açısından son derece faydalıdır. Süreci doğru bir şekilde yönlendiren vatandaşlar, sorun yaşamadan boşanma imkanı elde edebilirler.

Eşlerin Anlaşamaması

Boşanma davalarının en temel nedenleri arasında eşlerin anlaşamaması gösterilir. Başlarının aracılığı ile ya da aşık olarak evlenen çiftler, aynı evde yaşamaya başladıklarında, sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda ise anlaşmazlıkların sonu şiddete ya da daha ciddi olaylara kadar uzandığı için, boşanma davası açmak en mantıklısıdır.

  • Anlaşmazlık nedeniyle boşanma davası açan kişiler, mahkemede durumlarını açık bir şekilde belirttiklerinde, kolaylıkla boşanabilirler.
  • Genel olarak anlaşmazlık halinde, çekişmeli boşanma davaları açılır ve bu noktada tarafların delilleri en iyi şekilde toplamaları da önemlidir.
  • Eşler, evliliklerini kurtarmak adına bir avukattan ya da psikologdan yardım alabilirler.
  • Anlaşmazlık nedeniyle boşanma davalarında, tarafların mahkemede hazır olmaları zorunludur.

Maltepe avukat arayışında olan kişiler, kendilerine en uygun uzman ile anlaşarak zarar görmeden süreci atlatabilirler. Anlaşmazlık nedeniyle boşanma davası açacaksanız eğer, hukuk bürolarından yardım alabilirsiniz.

Aldatma Faktörü

Boşanma davalarında, sıkça karşılaşılan bir diğer durum ise aldatmadır. Eşlerini aldatan, kandıran ve evlilik dışı bir çocuk dünyaya getiren bireylere, boşanma davası açılabilmektedir. Bu noktada haklı olan tarafın davayı açmayı, sürecin lehine ilerlemesi açısından faydalıdır. Aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında, karşı taraf zorluk çıkarıyorsa delil toplamak en geçerli yollardan bir tanesidir.

Delil ve kanıt toplama süreci: bireylerin eşlerini aldattığının kanıtlanması, maddi ve manevi tazminat davası açılabilmesi adına kanıt toplamak önemlidir. Ancak delil araştırması yaparken, kişilerin özel hayatlarına müdahale etmeden hareket etmek daha faydalı olacaktır. Bu noktada kanıtların mahkeme tarafından onaylanması ile birlikte, tek celse de boşanma durumu bile gerçekleşebilir.

Aile İçi Şiddet

Türkiye’de kadınların ne kadar şiddete maruz kaldıkları göz önünde bulundurulduğunda, belirtilen durum, boşanma sebepleri arasında da gösterilebilir. Eşlere şiddet uygulanması, işkence görmesi, sözlü tacize uğramasının yanı sıra bazı ailelerde çocuklar da benzer durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise İstanbul’da bulunan Maltepe boşanma avukatı seçeneklerinden bir tanesi ile anlaşmak ve dava açmak en faydalısı olacaktır. Yalnızca İstanbul’da değil, Türkiye’nin her yerinde bulunan avukatlar sayesinde, kişilerin haklarını savunmaları mümkündür.

Aile koruma kararı: bu tür şiddet gören aileler, darp raporları ile birlikte mahkemeye başvurduklarında, koruma kararı bile çıkarabilirler.  Eşlerin ve çocukların korunması adına çıkan bu karar sayesinde, şiddet uygulayan tarafından evine gidebilmesi yasaktır. Belirtilen durumun ihlal edilmesi halinde, bireylere hapis cezası bile uygulanabilir.

Mahkeme Süreci

Genel olarak boşanma davalarında mahkeme süreci, davanın açılma şekline göre değişiklik gösterebilir. Çekişmeli davalarda, tarafların uzlaşmaması halinde süreç 2 ya da 3 yıldan daha uzun devam edebilir. Ancak anlaşmalı davalarda ise taraflar en fazla 4 ya da 5 ayda boşanma imkanı bulabilirler. Maltepe avukat seçeneklerinden bir tanesi ile görüşerek sizde süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Boşanma sürecini tam olarak öğrenmek isteyen kişiler, avukatlarından daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.
  • Mahkeme bazı durumlarda tarafların yeniden görüşmelerini isteyerek boşanmayı onaylamayabilir.
  • Avukatın iyi ve alanında profesyonel olması, boşanmanın hızla gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.
Tek Celsede Boşanma Sebepleri Nelerdir?
Tek celsede boşanmanın sebepleri ağır olmalıdır. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz; Hayata kasıt, haysiyetsiz yaşam sürme, aldatma, terk, zina. Bu sebeplerden herhangi biri olursa tek celsede boşanma süreci başlayacaktır.
Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmalı?
Tek celsede boşanmak için yapılması gereken bu talebe uygun sebeplerin ispatlanması gereklidir. Örneğin hayata kasıt gibi bir sebebi ispatladığınızda dava tek celse de sonuçlanacaktır.
Çekişmeli Boşanmada İlk Duruşmada Neler Olur?
Çekişmeli boşanma süreçlerinde kişilerin davalarında ilk olarak hakimler kişileri dinlemektedir. Daha sonra bu kişilerin sunduğu gerekçeleri kanıtlaması beklenmektedir. Son olarak mahkeme tarafından bu kanıtlar toplanarak ilk duruşmanın sonuna gelinmektedir.
Hızlı Boşanma Nasıl Oluyor?
Boşanma davasının çeşitlerine göre boşanma dava süreleri değişkenlik gösterebilmektedir. Tek taraflı boşanma uzun sürmekle beraber anlaşmalı boşanma süresi çok daha kısadır. Sebeplerin çeşitliliğine ve tarafların savunmalarına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Çekişmeli Boşanma Davası Nedenleri

Boşanmanın Nedenleri Nelerdir?

Aldatma Nedeni İle Boşanma

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Boşanma Davaları Türleri

Yorum yapın

Hemen Ara