Boşanma Davasındaki Tazminat Durumu Hakkında Merak Ettikleriniz

Boşanma durumlarında yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de eşler arasındaki tazminat problemidir. Evlilik sürecinde eşine oranla daha fazla mağdur olan taraf bu manevi ve maddi mağduriyeti boşanma davasında ortaya çıkararak eşinin maddi gücüne göre bir tazminat bedeli talep edebilir. Ancak bu tazminat bedeli talep etme durumlarında genel olarak eşler ödemeyi reddediyor ve mahkeme de boşanma davasını bir türlü çözemiyor. Maltepe avukat bürosu içindeki bir çok avukatın da başına bu tarzda sorunlar gelmiştir. Bu gibi durumlarda avukatlar eşler arasında istenen bu tazminat bedelini düşürmeye ve bu sayede her iki tarafı da memnun etmeyi planlıyor. Bu sayede boşanma en azından tazminat ödemesinde anlaşmalı bir şekilde gerçekleşmiş oluyor.

Bir Boşanma Davasında Tazminat Nasıl Belirleniyor?

Türk medeni kanununda eşler arasında gerçekleşecek olan boşanma davasında maddi ve manevi tazminattan bahsedilmiştir. Türk medeni kanununa göre tazminat boşanma davasının açılmasında daha ağır oranda neden olan ve daha kusurlu olan eşin aleyhine istenen bir maddi taleptir. Tazminat bedelinin değeri diğerine göre daha kusurlu olduğu iddia edilen eşin kusur derecesine ve o eşin maddi gücüne göre belirleniyor. Bu iki kriter ön planda tutularak Maltepe avukat bürosundaki avukatlarınızla karşı taraftan ne kadar meblağda tazminat ücreti talep edeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Ancak bu durumlarda karşı taraf tazminat vermek istemeyebilir. Hatta boşanma sürecinde her iki tarafın da hatasının olduğunu iddia ederler. Bu gibi durumda eğer mahkemenin yaptığı araştırmalarda eşlerin evliliklerinde eşit derecede kusurlu olduğu kanısına varılırsa her iki taraf da eşinden bir tazminat talep edemez.

Boşanma Davalarındaki Nafaka Durumu

Nafaka tazminattan tamamen farklıdır. Nafaka genellikle her iki eş arasında anlaşmalı olacak şekilde belirlenen bir ücrettir. Nafaka çift arasındaki evlilik bittiğinden dolayı yoksul duruma düşecek olan eş ve çocuklar için ödenen bir meblağdır. Her ay ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde karşı taraf mahkemeye başvurarak sizden bu parayı faizli bir şekilde alabilir.

Nafaka belirlenirken eşlerin ekonomik durumları ve sosyal durumları göz önüne alınarak belirlenir. Burada devreye ben Maltepe boşanma avukatı olarak giriyor ve karşı tarafından aylık gelir ile giderini değerlendirerek verebileceği maksimum nafakayı onlardan talep ediyorum.

Genellikle erkekler boşandıkları eşlerine nafaka öderler. Bu durumda boşanmış olan eşin maddi durumu kötüyse ona yoksulluk deveye girdiği için nafaka ödenir. Aynı şekilde çocuklar için de bakım masraflarını karşılamak zorunda olunduğundan nafaka kesinlikle ödenir.

Nafaka ve Tazminat Bedellerinde Anlaşılırsa Boşanma Davasının İşleyişi Nasıl Gerçekleşir?

Maltepe boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı olarak şunu söylemeliyim ki boşanma durumunda eşler nafaka ve tazminat konularında birbirleriyle anlaşırlarsa dava daha kolay bir süreçte ilerler. Arada bir anlaşmazlık olmadığı için çift Türk medeni kanununa göre 2 – 3 ay gibi bir süre içinde boşanır. Daha küçük bölgelerde ise bu süre 15 gün ile 1 ay arasına kadar düşüyor.

Eğer nafaka ve tazminat konularında anlaşma tamamlanmışsa mahkemede yapılacak olan ilk davada hakim tek celsede davayı sonlandırır. Her iki taraf için de en iyi olacak boşanma durumu hakim tarafından kesinleştirilir. Kısacası anlaşmalı şekilde yaparsanız fazla uğraşmadan boşanabilirsiniz.

Boşanma Tazminatı Taksitle Ödeniyor Mu?
Boşanma tazminatlarının tek seferde ödenmesi zorunludur. Kişiler bu tazminatları tek seferde tahsil etmekle yükümlüdür. Mahkemeler her zaman bu tazminatların tek seferde tahsil edilmesinden yana karar almaktadır. Belirli durumların önüne geçilmek için bu ödemelerde taksitlendirme yapılmamaktadır.
Boşanma Tazminatı Ne Kadar?
Boşanma tazminatı davacı kişinin belirlediği miktarlarda açılmaktadır. Ancak bu miktarın verilebilmesi için mahkemenin kişilerin sebeplerini mantıklı bulması gerekmektedir. Örneğin bir dava 10.000 Türk Lirası maliyetinde açılmış olsa dahi mahkeme bu miktarı değiştirebilmektedir.
Boşanma Davasının Her Aşamasında Tazminat Talep Edilebilir Mi?
Boşanma davalarında tazminat talebinde bulunmak isteyen kişiler bu taleplerini dava süreci devam ederken hâkime bildirebilirler. Bu noktada kişiler farklı bir dava açmadan bu talebi yerine getirebilirler. Bunun yanında dava sürecinin bitmesinden sonraki 1 sene içerisinde de kişiler tazminat istemiyle farklı bir dava da açabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davalarinda-mal-paylasimi-nasil-olur.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinda-nafaka-2.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasinda-mal-paylasimi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-onemli-isci-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmada-nafaka-cesitleri-nelerdir.html

Yorum yapın

Hemen Ara