Boşanmanın Şartları Nelerdir?

Evliliğinde mutlu olmayan ve artık herhangi bir şekilde ilişkisinin yürümeyeceğini düşünen bireyler için boşanmanın özel şartları bulunuyor. Günümüzde bazı özel durumlarda bireylerden erkek veya kadın, içerisinde bulundukları durumu belirterek boşanmak isteyebilirler. Tüm bilgiler doğru olmalı ve asılsız iddialarda bulunulmamalıdır.

Boşanma Sebepleri Arasında Neler Bulunur?

Çiftlerin evliliklerinin sonlandırılmasını sağlayabilecek özel durumlar ortaya çıkıyor. Bunlar genellikle cinayete varabilecek sinir bozuklukları ve aldatma da dahil olmak üzere pek çok temel durumun ortaya çıkması olarak tanımlanabilir. Ayrı yaşamak da zaman içerisinde her türlü uygulamanın boşanmak isteyen lehine sonuçlanmasına neden olabilecek dava türünü ortaya çıkaracaktır. Günümüzde aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalındığı taktirde boşanma sebepleri arasında gösterilebilecek ve eşlerden hangisi yaptığı fark etmeksizin kanıtlandığı taktirde boşanmayla sonuçlanabilecektir.

 • Anlaşmalı boşanma süreci
 • Eşlerden birinin diğerinden ayrı yaşamaya başlaması
 • Evlilik birliğinin temelden ve net bir şekilde sarsılması
 • Terk etme durumu
 • Yüz kızartıcı suç işlenmesi durumu
 • Aldatma durumları
 • Akıl hastalığı ve şiddet görme durumu
 • Eşe çok kötü muamele etme, psikolojik ve fiziksel zarar verme
 • Hayatına kast edecek bir plan yapma ve girişimde bulunma

Boşanma Davasının Türleri

Günümüzde boşanmak isteyen bireylerin özellikle yenilenen türler sayesinde özel girişimlerde bulunmasıyla birlikte şartlar karşılanır karşılanmaz dava sonuçlanabiliyor. Boşanmanın şartları nelerdir? Günümüzde özel dava yapıları bulunuyor olsa dahi, boşanmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken iki husus bulunuyor. Eğer çiftler arasında bir anlaşma sağlanmış ve nafakayla ilgili durum ve eşya paylaşımı da dahil olmak üzere davada geçebilecek tüm durumlar göz önünde bulundurulmuşsa buna uygun şekilde anlaşmalı dava seçeneği bulunacaktır. Çekişme bulunan davlarda ise süreç tamamen iki tarafın birbiriyle anlaşamaması, herhangi bir paylaşımda bulunmak istememesinden kaynaklanır. Genellikle taraflardan biri boşanmak isterken diğeri istemez ve bundan dolayı herhangi bir ortak karara varılamadığı için avukatlar aracılığıyla olabildiğince az zararla kendi istedikleri sonucun ortaya çıkmasını sağlamaya çalışırlar.

 • Ne Kadar Sürede Boşanabilirim?

İki farklı dava türü olduğu için bunların ikisinde de farklı bir süreç ortaya çıktığı görülüyor. Biri çekişmeli olan davalar, diğeri ise anlaşmalı olan davalardır;

 • Anlaşmalılarda ortalama iki ila üç aylık bir zaman dilimi içerisinde dava başarılı bir şekilde sonuçlandırılabiliyor. Malların dağılımı ve çocuğun velayeti de dahil olmak üzere bu süre beş aya kadar çıkabiliyor.
 • Çekişmeli olan davalarda uzun yıllar boyunca sonuca ulaşılamadığına şahit olunabiliyor. Genellikle 10 ila 12 aylık bir süreç ortaya çıkıyor fakat bazı durumlarda iki yıl hatta daha uzun süre boyunca devam eden davalarla dahi karşılaşılabiliyor. Doğru gerekçeleri göstermek, arkasında sağlam deliller bulunan gerekçeleri göstermek önem teşkil ediyor. Aynı zamanda çocuk bulunması halinde dahi davanın birkaç ay daha uzadığı görülebiliyor.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalarinda-manevi-tazminat-davalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmanin-sebepleri-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/terimi-kaldir-acarlar-mahallesi-avukat-acarlar-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kordonboyu-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-icerenkoy-mahallesi-avukat.html

Yorum yapın

Hemen Ara