0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çekişmeli Boşanma Davalarında Nasıl Bir Hukuki Süreç Yaşanır?

Boşanma türleri arasında süre olarak en uzun sürenine çekişmeli boşanma ismi verilmektedir. Çekişmeli boşanma davasının tam olarak ne olduğunu bilmek gerekiyor. Anlaşmalı boşanmadan farklı olan çekişmeli boşanma, iki taraftan birisinin istememesi nedeni ile bu ismi almaktadır. Yani evli çiftlerden birisinin dahi boşanmaya yanaşmaması, bu süreci olumsuz bir şekilde etkilemekte ve çekişmeli boşanma durumunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra iki tarafın anlaştığı halde mal paylaşımı konusunda anlaşamaması da çekişmeli davanın nedenleri arasında yer almaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davası için ilk etapta bir dilekçe doldurmak gerekiyor. Ancak bu dilekçenin yazılma şekli değişiyor. Çünkü çekişmeli boşanma davalarında bir ya da birden fazla neden ortaya çıkabiliyor. Her neden için farklı bir prosedürün uygulandığını görüyoruz. Bundan dolayı dilekçe yazma noktasında kesinlikle bir avukat ile görüşmek ve bu avukattan yardım almak gerekiyor. Aldatma nedeni ile olan boşanma dilekçelerinde bu durumun ifade edilmesi lazım. Ancak dilekçe bu nedene göre yazılmalı. Ya da şiddetli geçimsizlik, şiddet gibi unsurlar da dilekçe içerisinde açık bir şekilde ifade edilmelidir. Bu noktada oldukça dikkatli bir dilekçenin yazılması lazım.

Çekişmeli Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Çekişmeli boşanma davası açmak için gidilmesi gereken yer aile mahkemeleridir. Ancak ülkemizin her yerleşim yerinde aile mahkemesi yoktur. Bu yüzden aile mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk mahkemelerine de gidilebilir. Böylelikle süreci başlatmış olursunuz.

Dava Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma ile kıyaslandığı zaman bu davanın süresinin biraz daha uzun sürdüğünü görüyoruz. Bunun birçok nedeni bulunuyor. ilk etapta boşanmaya konu olan sebeplerin ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekiyor. Bu süreç içerisinde nedenlere dair deliller toplanmak zorunda. Bunun yanı sıra boşanma nedenlerine şahitlik edebilecek insanların da dinlenmesi lazım. Ayrıca bilirkişi raporları da bu bağlamda ortaya çıkan ve sürece dahil edilen belgeler arasıdna yer alıyor. tüm bu surecin doğru ve eksiksiz bir şekilde devam etmesi halinde bile, bir çekişmeli boşanma davası en erken 10 ayda sona eriyor. Fakat prosedür noktasında yanlışlar yapılırsa bu süre 4 seneye kadar uzayabiliyor.

Çekişmeli Boşanma Davasının Nedenleri Nelerdir?

Çekişmeli boşanma davasının birçok farklı sebebi olabiliyor. Bunların başında ise aldatma geliyor. Aldatılan kişi, bu eylemi öğrendikten sonraki 6 aylık periyotta mahkemeye başvurabiliyor ve bir boşanma davası açabiliyor. Bunun yanı sıra başka nedenler üzerinden de dava açmak mümkün oluyor.

Boşanma Sürecinde Avukatın Rolü Nedir?

Her davada olduğu gibi boşanma davalarında da avukatın rolü çok büyüktür. Bu noktada özellikle çekişmeli boşanma davaları sırasında avukat ile görüşmek ve avukattan yardım almak gerekmektedir. Bu şekilde süreci kısaltmak da mümkündür.

Call Now Button