İmar Konusunda Uzman Avukat

İmar konusunda uzman avukat ile çalışmak, birçok farklı avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu hukuk dalı; bir arsa ya da arazi üstünde, özel veya resmi yerleşim alanlarının düzenlenmesi için oluşturulmuştur. Gerek kırsalda gerekse kent merkezlerinde bu alana dair birçok farklı dava söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı süreci tek başınıza yürütmeniz pek mümkün değildir. İmar yasalarına hakim bir avukat sayesinde, etkili ve istediğiniz yönde sonuçlar alabilirsiniz.

İmar Hukukunun Alt Dalları Nelerdir?

İmar hukukunda uzman avukat sayesinde, birçok değişik konudaki davaların sorunsuz bir şekilde yürütülmesi ve sonlandırılması mümkündür. Bu noktada şu tip alt başlıkların olduğunu görmekteyiz;

 • İmar planları en dikkat çekici alt alanlardan birisidir. Değişik davalara konu olabilmektedir.
 • Kamulaştırma, devlet tarafından özel mülkiyet olarak tanımlanmış bir alanın satın alınmasıdır.
 • Yargılama usulü ise dava süreci aşamalarını ifade etmek için kullanılır.
 • Korunması gerekli olan tabiat ve kültür varlıkları, eski eser başlığı altında tanımlanmıştır.
 • Buna ek olarak para cezaları, yıkım ve mühürleme konularının dahil olduğu fenni sorumluluk ve yapı ruhsatı gibi bir alan daha vardır.

Seçilecek olan imar konusunda uzman avukat kişinin, tüm bu konulara hakim olması gerekmektedir.

İmar Hukuku Avukatı Hangi Konularda Destek Sağlar

İmar avukatı şu tip konulardaki davalarda görev almaktadır;

 • İmar hukuku içerisinde sair olarak tanımlanmış olan bir danışmanlık hizmeti söz konusudur. Avukatın bu konuda bilgisi olması durumunda, gerekli olan işlemleri başarılı bir biçimde yerine getirecektir.
 • Bunun yanı sıra özellikle 18.madde baz alınarak açılan her türlü davaları yürütebilir.
 • İmar değişikliği sırasında zaman zaman kişilerin zarara uğraması gibi bir durum söz konusudur. Böyle hallerde tazminat davası açılır. Avukat bu süreci yürütür.
 • İmara dair uzman olan avukat aynı zamanda imar affından doğan hakların kullanılması yönünde mahkemede bulunarak, gerekli olan tüm prosedürleri yerine getirmektedir.
 • Nazım olarak tanımlanmış imar planlarına itiraz etmek hem bilgi hem de deneyim gerektirir. Bu konuda da yine devreye girecek olan kişi avukattır.
 • Kent belediyelerinin hazırlamış oldukları her türlü imar planında, bilgilendirmeyi yapan avukat olacaktır.

İmar Hukukunda Avukat Gerekli mi?

İmar konusunda uzman avukat, yukarıda saymış olduğumuz farklı hizmetleri sunmuş olduğundan gereklidir. Çünkü adı geçen hukuk dalı biraz çetrefilli olarak tanımlanabilir. Çok sayıda madde içerir. Zaman zaman güncellendiğinden, tüm yeni hükümlere hakim olan bir avukat ile çalışmayı adeta bir zorunluluk haline getirecektir. Bu açıdan bakıldığı zaman Helvacı Hukuk Bürosu, uzun senelerden beri konuya dair sahip olduğu deneyimle, her türlü imar davasına bakmaktadır. Buna göre hemen telefonla erişim şansını kullanabilir ve ilk olarak genel dava konusundan bahsedebilirsiniz. Ardından yüz yüze detayları konuşmak ve süreci başlatmak son derece kolaydır.

İmar Davalarına Bakan Avukatlar
İmar davalarına bakan birçok avukat bulunmaktadır. Ancak kişilerin avukatlarını en doğru şekilde seçebilmeleri gerekmektedir. Bu konuda kişiler kendilerine en doğru şekilde yardım etmesi mümkün olan kişilerle görüşerek davalarının sonuçlarını güvenilir kişilerin ellerine bırakmaları gerekmektedir. Av. Mehmet Ali Helvacı bu konuda uzman bir avukat olarak müvekkillerine doğru iş ahlakı sayesinde en iyi şekilde yardım etmektedir.
İmar Hukuku Avukatı İzmir
İzmir’de çeşitli imar hukuku avukatı bulunmaktadır. Ancak kişilerin bu avukatların en arasından en iyisini seçmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi davalarını kazanıp kazanamayacaklarının büyük bir bölümü bu kişilerin sorumluluğu olmasıdır. Kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsurlar; kişilerin başarıları, iş ahlakları ve disiplinli çalışıp çalışmadıklarıdır.
İmar Hukuku Avukatı
İmar konularında kişilerin uzman bir avukat ile birlikte çalışması kişilerin yararlarına olacaktır. Bu çok yönlü davaların açılabileceği bir hukuk dalıdır. Bu sebeple kişilerin tek başına tüm süreçlerin altından kalması çok daha zor bir hale gelmektedir. Av. Mehmet Ali Helvacı uzman bir imar hukuku avukatıdır, kişilere davalarında en güzel şekilde yardımcı olabilmektedir.
Ticari Davalara Bakan Avukatlar
Ticaret hukuku davalarında yapılması gereken kişilerin kendilerine uygun bir avukat bulmasıdır. Bu süreçte kişilerin kendilerine uzman bir avukat bulması gerekmektedir. Ticari davalarda uzman bir avukat olan Mehmet Ali Helvacı bu konuda müvekkil ve danışmanlarına yardımcı olabilmektedir.
İmar Konusunda Uzman Avukat İzmir
İmar konusunda açılacak olan davalar çok çeşitli olabilmektedir. Bu sebeple kişilerin bu davaları açarken bir uzmandan yardım almaları kişilerin yararlarına olacaktır. İzmir’de ikamet eden ve imar konusunu içeren bir dava açacak olan kişilerin kendilerine uygun avukatları seçmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/evlatlik-alinan-kisiye-mirasci-olunabilir-mi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-fatih-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-icerenkoy-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-asikveysel-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kadikoy-acibadem-mahallesi-isci-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara