Kadıköy Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Kadıköy ölümlü trafik kazası avukatı, ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan kazalar için gerekli olan işlemleri yürüterek maddi ve manevi tazminat taleplerini yerine getirilmesini sağlar. Trafikte sorumluluğun aracı işleten kişiye göre değiştiği bu durumlarda kazanın ölüm ya da yaralanma olaylarından hangisi ile sonuçlandığı açılacak olan davalar açısından önemlidir.

Yaralanma ile sonuçlanan trafik kazasında nedensellik bağından kopma

Kadıköy ölümlü trafik kazası avukatı tarafından alınacak olan maddi ve manevi tazminat taleplerinde olayın nasıl gerçekleştiğinden çok hangi şartlar altında gerçekleştiği belirleyici olur. Bu minvalde araç işletenin sorumluluğundan bahsetmek gerekir. Borçlar hukukunda araç işletenin sorumluluğu olarak geçen durum ile kişilere sorumluluk yükletilip yükletilemeyeceği konusuna açıklık getirilir. Buna göre araç işletene sorumluluk yükletilebilmesi için sıralanacak olan şartların bir yada ikisini değil her birinin yani üç şartın da aynı anda gerçekleşmesi gereklidir. Buna göre araç işletenin sorumluluğundan bahsedebilmek için öncelikle motorlu bir aracın olması ve bu aracın çalışıyor vaziyete olması gerekir. İkinci olarak trafik kazasının ölüm ya da yaralanma olarak yani maddi bir zarar ile sonuçlanması gerekir. Son olarak yaralanma ya da ölüm için illiyet sebebinin yani nedensellik bağının bulunması gerekir. Son madde ile anlatılmak istenen örneğin trafik kazasında yaralanan kişinin ayağının o trafik kazası sonucu kırılmış olmasıdır. Hırsızlık yapıp koşarak kaçarken merdivenlerden düştükten sonra ayağını kıran ve daha sonra karşısına çıkan aracın çarptığı bir kimsenin yaralanmasında ya da ayağının kırılmasında illilik sebebi trafik kazası ve araç işletene yükletilemez ancak başka bir fiziksel yaralanma trafik kazasından kaynaklanmışsa bu sonuç trafik kazası ve araç işletene yükletilebilir.

Kadıköy ölümlü trafik kazası avukatı ve hukuk bürosun çalışanları bu durumların tespitini ve nedensellik bağının kopup kopmadığını araştırarak buna göre vekillik görevlerini yürütür.

Ölümle sonuçlanan trafik kazasında nedensellik bağında kopma

Üsküdar ölümlü trafik kazası avukatı ve alanında uzman deneyimli hukukçuların hizmet verdiği hukuk bürolarında tespit edilecek durulmadan biri olan nedensellik bağının ölümle sonuçlanan bir trafik kazasında kopması şu şekilde örneklenebilir: araç sahibinin kendisi tarafından işletilen bir arabanın karanlık ve virajlı bir yolda aniden karşısında çıkan yayayı görmeden bu yayaya çarpması sonucu ilgili yaya ağır bir şekilde yaralanmıştır. Hemen ambulansı arayan sürücü bu süreç içinde ilk yardım bilgisi olduğu için yaralıyı doğru pozisyona getirerek ambulansın gelmesini beklemiştir. Gelen ambulans görevlileri yaralıyı sedyeye koyarak acil müdahale yapmışlardır. Ancak tüm bu müdahalelere rağmen karşı şeritten hızla gelen freni patlamış bir kamyonun ambulansla çarpışması sonucu ağır yaralı olan yaya ve sağlık görevlileri hayatını kaybetmiştir. Bu örnekte yayaya çarpan sürücünün bu kazasının ölümle sonuçlandığını söylemek ya da kasten ölümden sorumlu tutmak mümkün değildir. Çünkü ilgili yaralı ilk trafik kazasından dolayı değil ambulans ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazadan dolayı hayatını kaybetmiştir. Bu örnekteki durum illiyet bağının ya da nedensellik bağının kopması olarak adlandırılır.

Trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat davasının açılabileceği durumlar

Genel olarak araç işletenin trafik kazasından sorumlu tutulabilmesi için gerçekleşmesi gereken koşullar şu şekilde özetlenebilir;  çalışıyor halde olan bir motorlu aracın olması, trafik kazasının ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanması ve ölüm ya da yaralanma sonucu ile trafik kazası arasında mantıklı bir illiyet, nedensellik bağının bulunması. Bu şartların her birinin aynı anda sağlanması durumunda kazadan yaralı olarak kurtulan kazazedeler maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir. Kazadan kurtulamayan kişilerin ise yakınlarının kaza sırasında araç işleten kişiye Kadıköy ölümlü trafik kazası avukatı tarafından maddi ve manevi tazminat davası açılabilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/olumlu-trafik-kazalarindaki-mahkeme-sureci-hakkinda-detaylar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasinda-olum-halinde-hangi-davalar-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kidem-tazminati-nedir.html

Yorum yapın

Hemen Ara