0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kira Sözleşmesinin Dava Yoluyla Sona Ermesi

Kira sözleşmeleri alacaklı ile verecekli arasında gerçekleşir. Temelde ödemeler, konutun son durumu ve de diğer hususlar ifade edilir. Sözleşmede yer alan maddeler üzerinden harekete geçilir. Bazı gereksinimler ve zorunluluklar nedeniyle sözleşme iptaline geçilmektedir. Kira sözleşmesinin dava yoluyla sona ermesi esas alınır. Öncesinde ise;

  • İsteğe bağlı olarak bildirim yoluyla sözleşme iptaline geçilmektedir.
  • Erken tahliye neticesinde kira kaybı davasına dahi yer verilmektedir.
  • Bildirimden sonra isteyenler dava yoluna başvurabilir.

Kira Sözleşmesinin İptalinde Haklar Nelerdir?

Kira sözleşmesinin dava yoluyla sona ermesi için hem kiracının hem de kirayı verenin farklı hakları mevcut durumda. Mesela en başta haklı sebepler göz önünde bulundurulur. Şöyle ki kiracının sözleşme sonunu beklemesi mümkün. Belirsiz kira sözleşmelerinde ise dilediğiniz zaman iptale geçebilirsiniz. Bunun için;

-Sebepler; Kiracının her iki sözleşme tipinde de haklı sebep sunmasına gerek kalmıyor. Sebepsiz olacak şekilde de kira sözleşmesinin iptaline geçilir. Dava yoluyla gerçekleşecek olan bu işlem neticesinde tahliyeye yer verilir.

-Kiracı; Tam tersi olarak kirayı veren kişinin 10 yıllık süreyi dikkate alması gerekmekte. Yani 10 yıldan az süreli oan kira sözleşmesi fesih edilebilir. Bunun için de haklı sebeplerin ortaya çıkması gereklidir. Kanun Koruyucu tarafından da belli başlı sebepler sıralanmıştır.

Kira Sözleşmesi İptalinde Zorunluluklar Nelerdir?

Zorunlu sebeplerden dolayı kira sözleşmesinin dava yoluyla sona ermesi mümkün olmakta. Şöyle ki konut ya da işyeri gereksinimi ortaya çıkabilir. Kiraya verenin bu zorunlu gereksinim neticesinde fesih talebinde bulunması esas alınır. Sadece kendisi için değil bunun yanı sıra;

  • Eşi adına da zorunlu fesih taleplerinde bulunabilir.
  • Altsoy ile üstsoylar üzerinden fesih kabul edilmektedir.
  • Kanuni açıdan bakmaya yükümlü olduğu kişiler dahi göz önünde bulundurulur.

Sonuç olarak gereksinimlerin ispatına geçilir. Nitekim dava yolunda ispatlar son derece önemlidir. Bu yolla fesih işlemlerinin kısa sürede sonuçlanması sağlanır. Ve de tahliye kararının devreye girmesi söz konusudur.

Kira Sözleşmesi Fesih Nedenleri Nelerdir?

Dava yolu ile fesih işlemlerine geçecek olanlar yazılı tahliyeleri öne sürebilir. Çünkü yazılı tahliye taahhütnamesi neticesinde sözleşmenin sona ermesi sağlanır. Bunun yanı sıra bir kira döneminde de haklı ihtarnameler de dikkate alınır. En az 2 adet olması halinde ihtarname üzerinden de fesih işlemlerine geçilebilir.

Dava sürecinde ispata gidilmesi önem arz etmektedir. Bu yolla sürecin daha da kısa sürmesi sağlanır. Beraberinde fesih işlemleri devreye girer. Önceden de belirttiğimiz üzere tahliye kararına yer verilir.

Kira Sözleşmeleri Neden Sona Erer?

Sadece yukarıda belirttiğimiz nedenler mevcut değil. Bunun yanı sıra inşa ile imar neticesinde de kira sözleşmesinin fesih edilmesi söz konusudur. Onarım ya da değişim sırasında konutun kullanılması mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda da sözleşmenin sona ermesi sağlanır. Yine imar ya da inşa sürecini ifade edenler, fesih işlemlerinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Call Now Button