Maltepe Boşanma Avukatı

Günümüzde çeşitli sebeplerden dolayı yürümeyen evliliklerin sayısı giderek artmaktadır. Bu durum eşler üzerinde stres yaratır. Ancak bilinçli bir şekilde atılan adımlar sonucunda bu süreci zararsız atlatmanız mümkündür. Maltepe civarında yaşayanlar boşanma ile ilgili davalarında konusunda uzman avukatlar ile boşanma konusunu maddi ve manevi açıdan bir yara almadan atlatabilirler.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davalarında başvuru yeri bağlı olduğunuz yerleşim yerindeki Aile Mahkemesidir. Eşler bu mahkemedeki kalemliğe giderek yazılı beyanda bulunmak suretiyle dava açabilirler. Maltepe boşanma avukatı üzerine vekalet verilerek de bu durum aşılabilir.

Eğer kişilerin yaşadığı yerlerde bir Aile Mahkemesi yoksa bu kez gitmeleri gereken yer Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır. Genellikle küçük yerlerde bu tip bir durumla karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Boşanma davaları da kendi arasında farklı türleri olan davalardır. Eşler arasındaki uzlaşı durumuna göre bu davalarda farklı yollar izlenebilir. İlk etapta bu davaları iki farklı ana grup haline inceleyebiliriz. Bunlar anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarıdır.

  • Anlaşmalı Boşanma Davaları

Eşlerden her ikisinin de rızası olan boşanma davası türlerine anlaşmalı boşanma davaları denir. Burada eşler her ikisinin de imzası olduğu bir dilekçeyi mahkemeye vererek boşanma işlemlerine başlamış olur. Boşanma davaları içinde en kısa süren davalar anlaşmalı boşanma davaları olarak bilinir.

Anlaşmalı boşanmalarda yaşanan yerdeki dava yoğunluğuna göre 1-2 hafta ile 1-2 ay arasında bir gün verilir. Eğer çocuk velayeti, mal paylaşımı gibi durumlar söz konusu değilse genellikle ilk celsede bir karar verilir. Kararın her iki tarafa da bildirilmesinden sonra 15 gün süren bir temyiz süreci başlar. Sürecin başlangıç aşamasında eğer tarafların her ikisi de temyiz haklarından feragat ettiklerini beyan ederlerse kesin sonuç için geçmesi gereken süre daha da kısalır.

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen çiftlerin en az bir yıl evli kalmış olmaları şartı aranır. Bu şart medeni kanunda açıkça belirtilmiştir.

  • Çekişmeli Boşanma Davaları

Çekişmeli boşanma davalarında birçok sebep üzerine dosya açılabilir. Eşlerden sadece birinin boşanmayı istemesi veya ortak mal varlığı ve çocukların durumunun mahkeme tarafından tayininin istenmesi durumlarında bu tür davalara başvurulur.

Bu davalarda delil toplama ve sanık dinleme gibi detaylar da olduğu için anlaşmalı boşanma davalarından çok daha uzun sürer. Eşlerden herhangi birisi diğeri hakkında olumsuz bir iddiada bulunuyorsa bunun ispatından da sorumludur. Hakim belirtilen nedenlere dayalı bir karar verecekse eğer bunun somut bir şekilde ortaya konulmasını ister.

Çekişmeli boşanma davaları tarafların profesyonel bir yardım alması ile daha sağlıklı ilerleyen bir süreci kapsar. Bu nedenle civarda yaşayanlar için Maltepe boşanma avukatı tavsiyesi edinmeleri daha uygun olur.

Eşlerden herhangi birisi tek taraflı olarak boşanmak için talepte bulunabilir. Bu durumda 4721 sayılı Medeni Kanun’da belirtilen boşanma davası açma sebepleri baz alınır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • Zina
  • Küçük düşürücü suç, haysiyetsiz davranış
  • Hayata kast edilmesi, kötü davranma, onur kırıcı hareket
  • Akıldan yoksunluk
  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması

Boşanma Davalarında Avukatın Yeri ve Önemi

Boşanma süreci çok can sıkıcı sonuçlar doğurabilir. Daha önce bir arada olan eşler iş bu raddeye geldiğinde birbirlerini görmeye bile tahammül edemez hale gelebilirler. Bu noktada Maltepe boşanma avukatı veya yaşadığınız yerdeki bir avukat durumu daha profesyonel şekilde ele alacağından tarafların zararlarını minimize eder.

Özellikle İstanbul sınırlarında yaşayanlar yoğun iş temposundan davalara gelmekte de zorluk yaşayacağı için bir avukata vekalet vermeleri, zamandan tasarruf etmelerini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-cigdem-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-cigdem-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-turleri-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-goztepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-barbaros-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara