Ölümlü Trafik Ve İş Kazalarında Müteveffanın Bakmakla Yükümlü Olduğu Çocuklarının Destek Alma Süreleri

MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1982 Yılında Hatay’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı ve 2005 yılında mezun oldu. 2006 yılında Helvacı Hukuk Bürosunu kurdu ve İstanbul Kartal bölgesinde faaliyete başladı. İstanbul boşanma avukatı olarak yüzlerce davaya bakmıştır..

Ölümlü Trafik Ve İş Kazalarında Müteveffanın Bakmakla Yükümlü Olduğu Çocuklarının Destek Alma Süreleri

Trafik ve iş kazalarında ölümle sonuçlanan durumalar için insanın bakmakla yükümlü olduğu çocukları varsa çocukların ne zamana kadar anne ya da babalarının desteğine ihtiyaç duyacakları konusunda kesin olarak bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu konuda açılan maddi ve manevi tazminat davalarında aktüerya hesabı yapılırken Yargıtay yerleşik içtihatleri ve hakkaniyet kanunu 22 yaş kuralını sınır olarak belirlemektedir. Destekten yoksun kalma olarak açılan bu davalar için belirlenen yaş sınırı 22 olmakla beraber bu durum hakkaniyet çerçevesinde belirlenip kesinleştirilmiştir.

Anne ya da baba günümüz koşullarında hayatta kaldıkları süre boyunca maddi veya manevi destek olacaklardır.  Ancak bulunun için belirlenmesi gereken net bir hesap verisi temin edilmelidir. Bu sebepten dolayı kız veya erkek çocuk ayrımı yapılmadan 22 yaşına kadar çocukların anne ya da babalarının maddi desteğine ihtiyaç duyacağı hükmedilmiştir. Erkek çocukları için üniversite eğitimi ve askerlik 22 yaş sonrası dönem için maddi destekten çıkmış olarak kabul edilecekleri düşünülerek belirlenmiştir. Tanzimat davaları açılırken bu yaş sınırları dikkate alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalari-sureleri-nedir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasinda-ne-yapilmali.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/terk-sucu-sartlari-ve-cezasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmada-erkegin-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/basibuyuk-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Ara