0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Orhantepe Mahallesi İşçi Avukatı

İşçilerin çalıştıkları ortamlarda ayrıştırılmaları, mobbinge maruz bırakılmaları veya işveren tarafından emir alan çalışanlar tarafından baskıya maruz kalmaları halinde dava açma hakları bulunacaktır. Süt izni hakkı, mola hakkı, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalar, iş kazalarından doğan maddi ve manevi tazminat hakkı gibi özel hakları Orhantepe işçi avukatı ile elde edebilirsiniz. Kartal genelinde çalışanlar mutlaka yeni faaliyetleri kanuna uygun bir şekilde gerçekleştirmek durumundadır.

İşçilere Eşit Davranma

Firmanın sağladığı ekipmanların kullanımından işin yapım aşamasına ve sosyal faaliyetlere kadar, işyerinde yaşanan her türlü durumda adil davranılabilmesi gerekiyor. eğer herhangi bir şekilde bir işçiye sırf dili, dini, ırkı, cinsiyeti, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, mezhebi nedeniyle kötü davranılıyorsa, bu tarz bir durumda işçi Orhantepe Mahallesi işçi avukatı ile görüşerek dava açabilecektir. Davanın sonucunda ise bugüne kadar verilen kararlara bakıldığında ve mevzuat incelendiğinde 4 aya kadar maaş alma imkanından yararlanması mümkün olacaktır.

İşe İade Davası Nedir?

Eğer bir işçinin işten haksız ve kanun dışı bir şekilde çıkarıldığına şahit olunuyorsa bununla ilgili özel yasadan yararlanılabilir. Orhantepe Mahallesi işçi avukatı sayesinde dava olumlu bir şekilde sonuçlandığı taktirde doğrudan işe iade imkanı doğrultusunda aşağıdaki şartlar karşılandığı taktirde tekrar başlamak mümkün olacaktır. Eğer bir işçi olumlu sonuç almak istiyorsa ve çalışmış olduğu şirketten haksız bir şekilde çıkarılması nedeniyle mağduriyeti bulunuyorsa, doğrudan yenilenen mevzuata uygun bir şekilde şu iade şartlarından yararlanabilecektir;

  • En az 6 aydır aynı işyerinde çalışıldığının kanıtlanması gerekiyor.
  • İşverenin işyerinde en az 30 işçinin bulunuyor olması gerekiyor.
  • İşçinin, çalışmış olduğu firmada işverenin bir alt kademesinde, vekil – yardımcı görevini yürütmüyor olması gerekir. İşveren ile yapılan sözleşmenin belirsiz süreli olarak tanımlanmaması gerekir.
  • İşveren tarafından herhangi bir şekilde geçerli olarak tanımlanabilecek bir nedene dayanmamasına rağmen işçinin çıkarılmış olması gerekiyor.
  • Tarafların mutlaka iş kanununa uygun bir şekilde hareket etmesi gerektiği için de davayı açacak kişi mutlaka suçu olmadığından emin olmak durumundadır. İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşanan bu tarz sorunların giderilebilmesi için özellikle doğrudan iade davalarının sayısı da fazla oluyor.
Call Now Button