Pendik İşçi Avukatı

Hukuk, uyulması zorunlu olan, toplum düzenini sağlayan kurallar bütününe deniliyor. Kişiler, toplumsal kabullü kanıtlanmış ve kabul edilmiş kurallara uymakla yükümlüdürler. Aynı kapsamda iş alanlarında belirlenen hukuki çerçeveler ve yasalarla belirlenen kural ve kanunlara uyulması zorunludur. İş hukuku kapsamında; toplumda yaşayan kişilerin ve iş alanlarındaki karşılıklı ilişkilerin, kural ve düzenini sağlayan kanunlara iş hukuku deniliyor. İstanbul Pendik avukatlık hizmetleri ile Helvacı Hukuk Bürosu, iş ve işçi hakları konusunda profesyonel hizmetlerini sunuyor. PENDİK işçi avukatı olarak, iş konuları, iş ve işveren ilişkileri ile gerekli yasaların tamamında belirleyici, iş hukuku prosedürleri ile hizmet veriyor.

İş Hukuku Faaliyetleri

Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile belirlenen ve yetkili mahkeme birimlerince kanun kapsamında değerlendirilen iş hukuku, dört farklı konu şeklinde incelenebilir;

1- İş Hukuku; işçi ve işveren kişilerin arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, iş hukuku dahilinde olan konuların ilkidir. İş hukuku; bağımlılık bağı ile çalışanlarla- işverenler arasındaki iş ilişkilerinde ortaya çıkan çeşitli sorunların çözümlenmesinde belirleyici ve etkin rol oynar.

2- Sadece çalışan ve onları çalıştıran kişiler arasındaki ilişkilerin değil, aynı zamanda da çalışan ve çalıştıranın mesleklerine ilişkin ilişkileri ve meslek kuruluşlarıyla olan ilişkileri de bu kapsamdadır. Yani tüm ilişkiler iş hukuku kapsamında değerlendirilmektedir. İş hukuku aynı zamanda, çalışan ve iş sahibinin dahil oldukları sendikalarla olan ilişkileri ve karşılıklı ilişkilerini düzenler.

PENDİK işçi avukatı hizmetleri dahilinde, işçiler ve işveren arasında ortaya çıkabilecek sorunlar/ anlaşmazlıklar inceleyerek, uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak maksadıyla çözümler sunulur. İşçi ve işverenin dahil olduğu meslek kuruluşları, iş hukuku kapsamında, aralarında bulunan ilişkilerle değerlendirilir.

3- İşçi ve işveren sıfatına sahip olan kişilerin, devlet ilişkileri iş hukuku kapsamındadır. Devlet zorunlu olarak iş hukukunda ve iş- işçi- işveren konularında belirleyicidir. İş hayatında oluşmuş, uyuşmazlık/ anlaşmazlık/ çatışma/ haksızlık gibi konularda, ”ülke yararına” uygun olarak, sorun çözmek amacıyla iş hukuku kapsamında belirleyici olmaktadır.

İş Kazası Avukatı

İş hukuku kapsamında olan iş kazası konularında PENDİK işçi avukatı hizmetleri ile deneyim sunuluyor. Helvacı Hukuk Bürosu çalışmalarında, iş kazası konuları, belirleyici unsurlar, kanun ve yasalar dahilinde hukuk faaliyetleri sunuluyor.

İş kazalarının meydana gelmesi neticesinde; işçinin yaralanması yahut ölüm gibi durumlarda ilk yapılması gereken, kolluk birimi ve Cumhuriyet Savcısı’na bilgi vermektedir. Bu durumda Cumhuriyet Savcısı ve gerekli birimler, iş hukuku ve iş kazaları kapsamında gerekli prosedürleri uygulamaktadır. Soruşturma ve değerlendirmesi neticesinde, iş hukuku kapsamında işçi kazası davaları açılabilmektedir. İşçinin ölümü halindeyse, mirasçıları tarafından dava açılabilmektedir. İşçi yakınları, iş kazası konusunda ve işçi hukuku kapsamında tazminat davası açma hakkına sahiptirler.

İlgili mahkemelerce açılacak olan davalar, iş kazası kapsamında açılarak değerlendirilir. Bu kapsamdaki davalar maddi tazminat davası veya manevi tazminat davası seçenekleriyle yahut ikisi birden açılabilmektedir. İş kazası neticesinde, işçinin yaşadığı maddi ve manevi zararın telafi edilmesi, yerine getirilmesi amacıyla dava değerlendirilir.

İstanbul merkez ofisi ile profesyonel hukuk hizmeti veren Helvacı Hukuk Bürosu, Sosyal Güvenlik Kurumu rücu davalarında da, hukuk danışmanlığı sunmaktadır. Rücu davalarında da, kusurun işverene ait olması ya da işçiye ait olması durumunda belirleyicidir. Değerlendirme sonucuna göre işçi veya işveren konularında karar beyan edilir. İş kazası durumlarında işçi veya yakınları tarafından veya işveren kurum tarafından açılabilecek 3 dava tipi vardır. Helvacı Hukuk Bürosu danışmanlığı ile sunulan davalarda, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

  • Maddi ve Manevi Tazminat Davası
  • Ceza Soruşturma ve Ceza Davası
  • Sosyal Güvenlik Kurumu Rücu davaları

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/pendik-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/pendik-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/deneyimli-avukati-bulma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/pendik-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istanbul-avukat-ariyorum.html

“Pendik İşçi Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara