Sancaktepe Boşanma Avukatı

Evliliği yasalar olarak bitirmek isteyen kişiler, hukuki olarak haklarını öğrenip dava açabilir. Davayı açmak, dava sürecinde hangi taleplerde bulunulacağını bilmek; alanında uzman bir kişiden yardım alarak olmalı. Sancaktepe boşanma avukatı size bu konuda profesyonel şekilde yardımcı olabilir. Davanın nasıl açılacağı, bulunduğunuz duruma göre dava türü, yapmanız gerekenler gibi çeşitli hususları öğrenme şansınız olacak.

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Evliliğin sonlandırılması için dava iki türden açılabiliyor. Dava türüne göre yazacağınız boşanma dilekçesi de şekilleniyor. Bu sebeple avukatınıza tüm detayları anlatarak, davanın nasıl açılacağı ve sürecin nasıl işleyeceği yönünde bilgi alın. Ardından boşanmak için gerekli hukuki adımları atın.

Boşanma Davasının Türleri;

 • Anlaşmalı Boşanma: Bu boşanma türünde evlenmiş olan kişilerin çeşitli nedenlerden ötürü karşılıklı olarak evliliği sonlandırmak istediğini söyleyebiliriz. Davayı eşlerden biri açacak. Bu durumda davayı açan taraf boşanma protokolünü hazırlatarak, karşı tarafın avukatına ulaştırabilir. Karşı tarafın da imzalamasının ardından çok büyük bir ihtimal, tek celsede boşanma gerçekleşir.
 • Çekişmeli Boşanma: Boşanmanın uzun sürmesi, dava sürecinde sorunlar yaşanması; bu boşanma türünde oluyor. Sancaktepe boşanma avukatı ile birlikte hareket etmeniz, çekişmeli boşanma türünde sorun yaşamamanız açısından önemlidir. Aldığınız hukuki bilgiler sayesinde, bu süreçte nasıl davranmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Taleplerinizi yasal yoldan yaparak, boşanmak için gerekli işlemleri yaptıracaksınız.

Çekişmeli Boşanmada Problemler

Evli çiftler birinin boşanmak istemiyor olması, davanın çekişmeli olacağını gösterir. Bu durumda iki tarafında delillerini iyi şekilde toplaması gerekir. İspatlanmanın ardından boşanma çok daha kolay olur.

 • Evli çiftlerin boşanma nedenleri;
 • Terk,
 • Eşe kötü muamele,
 • Zina,
 • Hayata kast,
 • Taraflardan birinin yüz kızartıcı suç işlemesi,
 • Anlaşmalı boşanma,
 • Faili olarak ayrı yaşama,
 • Akıl hastalığı gibi nedenler; çiftlerin boşanması için yeterli oluyor.

-Velayet Sorunu

Boşanan kişilerin çocuğunun olması durumunda velayet davası da gerçekleşebilir. Eğer taraflar çocukları alma konusunda ısrar ediyorsa, yargı çocuğun iyi koşullarda yaşaması yönünde karar verecek. Çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanması yönünde verilecek olan karara dair ön bilgi almak için Sancaktepe boşanma avukatı ile görüşme yapabilirsiniz.

Çocuğun hangi tarafta kalacağı;

 • İlk olarak çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre belirlenir.
 • Diğer önemli hususlar ise tarafların sosyal ve ekonomik durumlarıdır.

-Tazminat Sorunu

Boşanma davasından sonra ayrıca tazminat davası görülebilir. Bu davada eşlerin maddi ve manevi kayıplarını talep etmesi söz konusudur. Açılan tazminat davasının olumlu sonuçlanması, maddi ve manevi kayıpların somut bir şekilde kanıtlanması ile oluyor.

 • Tazminat davasında doğru talepte bulunmak adına avukattan yardım almanız önerilir.

Boşanma Davası Süresi

Evliliğin sonlandırılması süreci, iki taraftan birinin başlatmış olduğu davanın olumlu olarak sonuçlanması ile mümkün. Kolay bir süreç olmadığından, davayı açan kişilerin ne kadar süre içinde evliliğini sonlandıracak olduğunu bilmek istemesi olağan. Kişilerin evliliklerinin bitmesi, yargının vereceği karara bağlı.

 • Dava süresi tarafların bulunduğu konuma göre değişir. Ancak anlaşmalı boşanmalar için sürecin kısa sürece aşikar.
 • Çelişkili boşanmalar için ise davanın ne zaman biteceği belli olmuyor.
 • Tarafların anlaşması durumunda davanın noktalanması çok daha kolay olduğundan, çelişkili davalarda eşlerin anlaşamadığı konular çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor.

Dava sürecinin olumsuz geçmemesi, bu süreçte istediğiniz her bilgiyi doğru ve kesin şekilde öğrenmeniz profesyonel yardım almanız ile mümkün. Bunun için tarafların avukatının olması avantajdır. Alanında uzman olan Sancaktepe boşanma avukatı ile davanızı açabilirsiniz. Dava süreci hakkında bilgi alma, dava sürecinin nasıl işleyeceği gibi önemli hususlarda bilgi talep edebilirsiniz. Yasal bilgileri öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sancaktepe-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sancaktepe-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-anlasmali-bosanma.html

Yorum yapın

Hemen Ara