Altıntepe Mahallesi İşçi Avukatı

Özel sektör çalışanları ile işverenler arasında yaşanan sürtüşmeler hukuki boyutta ele alınarak bir işçi davası oluşturulabilir. Eğer işyeri ile aranızda bu şekilde bir durum oluşmuş ise öncelikle Altıntepe mahallesi işçi avukatı ile fikir teatisinde bulunup konuya mantık ve kanun çerçevesinde yaklaşmanız gerekir. İkametiniz Maltepe dolaylarında ise konu hakkında tecrübeli bir avukata denk gelmeniz zor olmayacaktır.

İşçi davalarına sebep olan birçok konu olabilir. Ancak hangi sebeple olursa olsun dikkate alınması gereken en önemli konu her durumun yazılı olarak bildirilmiş olması ve bu yazılı belgelerin gerektiği hallerde mahkemeye sunulabiliyor olmasıdır. İşçi davalarına konu olan olaylardan bazılarını kısaca açıklamaya çalışalım.

Fazla Mesai Ücretinin Alınamaması Sonucu Açılan Davalar

İşçilerin ne kadar çalışacağı kanun kapsamında belirli sınırlarla çizilen bir olgudur. Buna göre bir işçi haftada normal şartlar altında en fazla 45 saat açılabilir. Bir günlük hafta tatili de yasal hakkıdır. Bu tatilin hangi gün olacağı konusu kanunda tam olarak belirtilmemiş ve işverenin takdirine bırakılmıştır.

Fazla mesai konusunda da bir günde maksimum 11 saat olmak koşuluyla ve fazla çalışılan saatlerin ödemesinin yapılması şartıyla bir işleyiş uygulanabilir. Bazı işyerleri bu konuda denkleştirme uygulamasına giderler. Bu uygulama kapsamında fazla çalışan işçinin ödemesinin belirli şartları vardır. Eğer fazla mesai yapılan saat resmi tatil ve bayram gibi günlere denk geliyorsa normal ücretin % 150’si gibi bir ücretlendirme söz konusudur. Fazla mesai ücretini alamayan işçiler Altıntepe işçi avukatı ile birlikte hareket ederlerse daha olumlu sonuçlar alabilirler.

Haksız Yere İşten Çıkarılma Davaları

İşverenin işçisini işten çıkarabilmesi için birtakım kanuni yükümlülükleri vardır. bunların içinde işçiye haber vermek ve bunu yazılı olarak yapmak gelir. Diğer bir yükümlülükse neden işten çıkarıldığı konusunda yazılı bir açıklama yapmaktır.

İşyerinde altı aydan uzun süredir çalışanlar haksız yere işten çıkarılırlarsa Altıntepe mahallesi boşanma avukatı aracılığıyla dava açabilirler. Durumun ispatı halinde dava işçinin tekrar geri dönmesiyle sonuçlanır.

İstanbul ülkemizdeki iş yükünün önemli bir bölümünü üstlendiği için işçi davalarında burada çok fazla rastlanır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-sureci.html

“Altıntepe Mahallesi İşçi Avukatı” üzerine 6 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara