Arsa Payının Düzeltilmesi Davası Nasıl İşlemektedir?

Arsa payının düzeltilmesi davası kapsamında kişilerin halka arasında daha yaygın kullanıldığı tabir kat karşılığıdır. Bu noktada bir arsa inşaat şirketine devredilir. Bunun karşılığında maddi bir nakit miktar alınmaz. Bunun yerine arasa üzerine yapılacak olan binadan direkt olarak bir daire verilmesi talep edilir. Durum içerisinde herhangi bir aksaklığın meydana gelmemesi için özel olarak sözleşme dahilinde sürecin ilerletilmesi çok daha verimli olacaktır.

Arsa Payının Düzeltilmesi Davası Dosya Detayları

Arsa payının düzeltilmesi davası kapsamında kişilerin istedikleri ve anlaştıkları miktarı alamamaları durumu ön plana çıkmaktadır. Arsanın devredilmesine rağmen müteahhidin binayı devretmemesi durumunda bu tür aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Sözleşme kapsamında yer alan tüm unsurların eksiksiz bir biçimde dile getirilmesi en temel detaylardandır.

  • Kişilerin arsalarının hakkının korunması ve istenen maddi karşılığın alınması için dava açma süreci tamamlanmalıdır. Bu noktada sözleşmeden arsanın devir koşullarına kadar dava dosyası kapsamında muhakkak yer vermelisiniz. Ancak bu şekilde davadan daha sorunsuz bir şekilde sonuç elde etme fırsatını yakalayacaksınız. Arsanın hangi koşullar ile devredildiği konusunda muhakkak satış sözleşmesine şerh düşülmektedir. Bu şekilde arsa sahibinin hakları da koruma altına alınmış olur.

Dava dosyasında kullanılacak olan tüm delillerin hukuki yollardan elde edilmesi gerekir. Haklılığın ispat edilmesi adına casus yazılımlar ile elde edilen belgelerin herhangi bir hukuki değeri yoktur.

Arsa Payı Kavramının Önemi

Arsa payı kavramının önemi mülkiyetin en temel detaylarından biri olması sebebi ile oldukça önemlidir. Bu noktada bir dolandırıcılığa mahal verilmemesi için oldukça dikkatli olunmalıdır. Tam da bu aşamada kişilerin arsayı devrederken şerhler koyması ve sözleşmede makul maddelere yer bırakılmaması oldukça önemlidir. Sadece haksız kazanç elde etmek değil aynı zamanda niyeti kötüye kullanma gibi hususlardan da dava dosyasının daha geniş bir hale getirilebileceği eklenmelidir.

En sık rastlanan hususlardan bir diğeri de sözleşme üzerinde değişimler yapılmasıdır. Bu noktada sözleşmenin üzerinde tahrifat yapılması da hak sahibine karşı ayrı bir suç unsurunun ortaya koyulmasına sebebiyet verir.

Kat Mülkiyetinin Devredilmesi

Kat mülkiyetinin devredilmesi noter huzurunda yapılmalıdır. Bu noktada en sık düşülen hata sadece arsa payının değil tüm vekaletin kişilere sunulmasıdır. Sadece inşaat yapılacak olan arsa ile alakalı gerekli olan devir işlemlerini tamamlamalısınız. Ancak bu şekilde sorunsuz bir biçimde kat mülkiyetinin elde edilmesi ve sonucunda katın haneye geçirilmesi mümkün olacaktır.

Konunun Uzmanları ile İletişime Geçin

Arsa payının düzeltilmesi davası kapsamında kişilerin özellikle konunun uzmanları ile iletişime geçmesi gerekiyor. Bu konuda daha önce tecrübe sahibi olan kişiler ile iletişime geçmek davanın daha net bir sonuç alması ve kısa sürede tamamlanması için de fırsat sunmaktadır. Helvacı Hukuk size konu hakkında ne net bilgileri sunacak ve uzman kadro ile sürecin sorunsuz şekilde ilerletilmesini mümkün kılacaktır.

Arsa payı düzeltme davası kaç yıl sürer?
Arsa payı düzeltme davası için herhangi bir süre verilmemiştir. Durum ve maddi miktar üzerinden dava açılabilir, nakit miktar alınamaz.
Arsa payı değişir mi?
Arsa payı, açılan dava sonucunda hakkı bulunan tarafa göre payda değişimine gidilebilir. Kat mülkiyeti ve arsa payının düzeltilmesi davası üzerinden yürütülmektedir.
Arsa payının düzeltilmesi davası kime karşı açılır?
Arsa payının düzeltilmesi payı, arsa sahibinin kendisine veya inşaat şirketine açılabilir. Kat mülkiyeti veya arsa payı davasına göre açılan kişi maldan sorumlu olan kişidir.

İlginizi Çekebilir;

Arsa Payı Verme Davası Nasıl İşlemektedir?

Arsa Payı Verme Davası

Gayrimenkul Dava Türleri Nelerdir?

Gayrimenkul Hukuku Nedir?

Gayrimenkul Hukukunun İşleyişine Hakim Avukatlarla Çalışın

“Arsa Payının Düzeltilmesi Davası Nasıl İşlemektedir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara