Arsa Payı Verme Davası Nasıl İşlemektedir?

Arsa payı verme davası kişilerin kat karşılığı olarak tabir ettiği ve son senelerde sıklıkla ele alınan detaylar arasında kendini göstermektedir. Bu noktada kişilerin arsalarını bir inşaat şirketine bedel almadan devretmesi ve bedelin kat karşılığı şahıslarına sunulmasını talep etmelerinden ibarettir. Bu noktada ayrıca dikkat edilmesi gereken husus iletişime geçilen inşaat şirketinin güvenilirliğidir. Daha önce bu tür projelere dahil olarak kişilere katlarının teslim edilip edilmediğinin de incelenmesi gerekir.

Arsa Payı Verme Davası Dosya Detayları

Arsa payı verme davası kapsamında yaşanan sıkıntıların başında katın kişilere devredilmemesi geliyor. Arsayı almasına rağmen inşaatı yarım bırakan ve iflasını açıklayan şirketlerin sayısında her geçen gün bir artış meydana gelmektedir. Bu tür sıkıntılardan kurtulabilmek için muhakkak seçilen inşaat firmasının konusunda uzman olmasına ve daha önce güvenilir projelere imza atmasına da dikkat etmelisiniz.

Arsanın mülkiyetini alan kişilerin dolandırıcı çıkması durumunda inşaata başlamadan dahi projenin bırakılması ve kişilerin aldatılması söz konusu olabilmektedir. En sıkıntılı olan husus ise parçalı arsaların her birinden alınan mülkiyettir. Bu noktada hakkını vermeyen kişi sürecin sekteye uğramasına neden olacaktır. Bu tür sıkıntıların ortadan kaldırılması için alanında uzman olan bir avukattan yardım alınması size yardımcı olacaktır.

Arsa Payı Kavramının Önemi

Arsa payı mülkiyetin en temel ölçülerinden biridir. Arsa payı kavramı parçalı olan arsalarda büyük öneme sahiptir. Miras kalan arsalarda bu tür sorunlar sıklıkla meydana gelmektedir. Sürecin hukuki boyutu her hak sahibinin haklarının koruma altına alınmasını en temel detay olarak belirlemiştir.

  • 5 ortaklı bir arsanın bütününün satışa çıkarılması için tüm hak sahiplerinin bu konuda onay vermesi gerekmektedir. Onay vermeyen bir kişi dahi satışın yapılmasını engeller.

Bu noktada izale i şuur davası açılarak hak sahipleri itiraz eden kişiye karşı bir adım atabilir ve satış aşamasını başlatabilir. Bu satış aşamasında elde edilecek olan miktarın normal yollardan satışa göre daha makul seviyede olmasına rağmen en azından sürecin hukuki manada önünü açması bakımından kolaylaştırıcı bir boyutu da bulunmaktadır.

Kat Mülkiyetinin Devredilmesi

Kat mülkiyetinin daire alımı karşılığında reddedilmesi konusunda sözleşmeye tüm bu koşulların eklenmesi gerekir. Ancak bu tür şerhler ile daraltılan dava dosyalarının ve sözleşmelerin sizin hakkınızı koruyacağı belirtilmelidir. Özellikle kat mülkiyeti konusunda dikkatli olmalı ve süreci tam manası ile koruma altına almalısınız. Şerhlere uyulmaması durumunda kişilerin arsa satışını durdurma hakkı da doğacaktır.

Konunun Uzmanları ile İletişime Geçin

Arsa payı verme davası kapsamında sürecin daha verimli şekilde işlemesini sağlamak adına muhakkak bu konuda daha önce fikir sahibi olan kişilere de bir göz atmalısınız. Helvacı Hukuk bu konuda size en net şekilde yol gösterecek olan firmalar arasında yer alıyor. Dava sürecinin seyrinin olumlu yönde etkileneceğinden emin olabilirsiniz.

Arsa payı düzeltme davası kaç yıl sürer?
Arsa payı düzeltme davası, belirli bir süresi bulunmamaktadır. Dava zamanaşımına tabi tutulmaz ve istenilen zamanda açılabilir.
Arsa payı değişir mi?
Arsa payı başvuru yapıldıktan sonra davanın açılması, sürecin tamamlanmasıyla haklı olan tarafa göre değişebilir. Dava zaman aşımına uğramamaktadır.
Arsa payı neye göre belirlenir?
Hak sahibinin arsada düşen payının belirlenmesi ve rayiç bedel üzerinden belirlenecektir. Arsadan hak sahibine düşen pay üzerinden hesaplanarak, rayiç fiyata göre değerlendirme yapılacaktır.
Arsa payının düzeltilmesi davası kime karşı açılır?
Arsa payının düzeltilmesi, arsa sahibine ve hak sahibine karşı açılmaktadır. Dava taşınmaz mallar üzerinden TCK maddelerine göre düzenlenen kanunlarla ilerlemektedir.

İlginizi Çekebilir;

Arsa Payı Verme Davası

Arsa Payının Düzeltilmesi Davası Nasıl İşlemektedir?

Gayrimenkul Dava Türleri Nelerdir?

Gayrimenkul Hukuku Nedir?

Gayrimenkul Hukukunun İşleyişine Hakim Avukatlarla Çalışın

“Arsa Payı Verme Davası Nasıl İşlemektedir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara