Bulgaristan Vatandaşlık Alma İşlemi

Bulgaristan, gerek yapısı gerek ise kültürü bakımından Türkiye’ye benzerlik gösteren bir Avrupa ülkesidir. Dolayısıyla bu ülkeye göç etmek, Türkler için pek çok avantajı beraberinde getirecektir. Ancak, Bulgaristan vatandaşlık işlemini yapmak o kadar da kolay değildir.

Belirli şartlara uyum sağlayan biri Bulgaristan vatandaşlığı alma şansına sahip oluyor. Burada pek çok unsur sayılabilir. İnsanlar göçmen vizesi sayesinde vatandaş olabiliyor. Başka biri ile evlenen biri de vatandaş olma şansını kullanabiliyor. Yatırım yapanlar ya da 1951-1989 yılları arasında göç eden kişiler de vatandaşlık alma şansına sahip olabiliyor.

Göç Nedeni İle Vatandaşlık Almak Mümkün Mü?

Bulgaristan’dan Türkiye’ye çok sık göç gerçekleşmiştir. Eski zamanlarda Türkiye’ye göç eden kişiler, Bulgaristan vatandaşlığı için başvur sağlayabilir. Göç nedeni ile Bulgaristan vatandaşlığı alınabilmesi için 1951, 1978, 1989 yıllarında Türkiye’ye göç yapmış olmak gerekmektedir. Bu tarihleri ve aralıklarını kapsayan süre içerisinde göç yapanlar, tekrardan Bulgaristan vatandaşlığı alma şansına sahip olmaktadır.

İnsanlar Bulgaristan vatandaşı olabilmek adına pek çok işlem yapabiliyor. Daha önce Türkiye’ye göç eden Bulgarlar, Bulgaristan vatandaşlığı alabiliyor. Evlilik yolu ile de Bulgaristan vatandaşı olmak mümkün. Yatırım yapan kişiler, vatandaşlık alma konusunda avantaj sağlayabiliyor. Aynı zamanda Bulgaristan’da 5 yıl ve üzerinde kesintisiz yaşayanlar da yine vatandaşlık alma şansına sahip oluyor.

Evlilik Nedeni İle Vatandaşlık Almak Mümkün Mü?

Evlilik nedeni ile Bulgaristan ile herhangi bir alakası bulunmayan kişi vatandaş olma şansına sahip olabilir. Öncelikle evlenilen kişinin Bulgaristan vatandaşı olması gerekmektedir.

Evlilik İle Başvuru Sağlama: Evlilik nedeni ile vatandaşlık almak isteyen birinin mutlaka Bulgaristan vatandaşlığı alınabilmesi için evlilik cüzdanı ve oturma izni ile başvuru sağlanması önemlidir. 5 yıl sonunda vatandaşlık elde etme şansınız oluşacaktır.

Bulgar biri ile en az 3 yıl ve üzerinde bir evliliği olan bir kişinin vatandaşlık talebinde bulunmadan önce en az 3 yıl önce alınmış sınırsız veya uzun süreli oturma izni olmalıdır.

Çocuklar İçin Bulgaristan Vatandaşlık Talebi Yapılır Mı?

Çocuklara Bulgaristan vatandaş başvurusu sağlamak mümkündür. Öncelikle çocukların ya annesi ya da babası Bulgaristan vatandaşı olmalıdır. Ancak, bu sayede çocuklar için başvuru sağlama şansı elde edilir. 18 yaşın altında olan çocuklar için başvuru yapılabileceği için başvuruların anne ya da baba ile birlikte yapılıyor olması çok önemlidir.

Yatırım Yolu İle Vatandaşlık Almak Mümkün Mü?

Yatırım yaparak Bulgaristan vatandaşlık almak mümkündür. Öncelikle vatandaşlık alınabilmesi için mutlaka 512 bin Euro değerindeki Devlet Tahvil Bonosu satın alınmalıdır. Yatırımcı belgesi sayesinde vatandaşlık için başvuru sağlanabilir.

Bulgaristan’da vatandaşlık alınabilmesi için Helvacı Hukuk olarak profesyonel ekibimiz ile sizlere yardımcı oluyoruz. Bulgaristan çifte vatandaşlığı kabul eden bir ülkedir. Yani bir başka ülke vatandaşı da olabilirsiniz.

  • Ekonomi,
  • Bilim,
  • Teknoloji,
  • Sosyal,
  • Ticari alanlarda yapılan yatırımlar vatandaşlık için geçerli olmaktadır.
Bulgaristan vatandaşlık kaç yılda alınır?
Bulgaristan’da vatandaşlık almanız için 5 yıl süresiz oturma izninizin bulunması gerekmektedir. 5 yıllık süresiz oturma izni alan kişi, 3 yılın sonunda vatandaşlık alma hakkı için başvuru talebinde bulunabilir.
Bulgaristan vatandaşı olmak için ne yapmalıyım?
Bulgaristan vatandaşı olmak için ülkenin belirlediği vatandaşlık bedelinin ödenmesi, 5 yıl boyunca ikamet edilmesi veya Bulgaristan vatandaşıyla evlenilmesi gerekebilmektedir. 5 yıl oturma izni bulunan kişi 3. Yılda vatandaşlık talep edebilir.
Bulgaristan göçmenleri nasıl vatandaşlık alır?
Bulgaristan göçmenlerinin vatandaş olması için 5 yıl süresiz oturma izni alması, göçmenler bürosundan çalışma ve oturma izni alarak, 3 yıl boyunca ülkeden hiç ayrılmadan başvuru yapması gerekmektedir
Bulgaristan vatandaşlığı için kaç kuşak?
Bulgaristan vatandaşlığı sadece bir kuşak üzerinden alınabilmektedir. Bir kuşaktan diğerine aktarılması durumunda Bulgaristan vatandaşı olmanıza izin verilecektir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/vatandaslik-avukati-istanbul-vatandaslik-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/yatirim-yoluyla-avrupa-vatandasligi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/yatirim-yoluyla-yunanistan-vatandasligi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/yunanistan-vatandaslik-hizmetleri.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/yatirim-yoluyla-turk-vatandasligi.html

“Bulgaristan Vatandaşlık Alma İşlemi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara