Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı

Türk vatandaşlığı alabilmenin pek çok yolu var. Öncelikle yatırım sağlayarak vatandaşlık alınabiliyor. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı alabilmeniz için ev satın alabilir, istihdam kurabilir, bankaya para yatırabilirsiniz. Her bir yöntem vatandaş olmanız için yeterli olacaktır.

Ev satın alınacaksa 250 bin dolar değerinde olmalıdır. Yatırım için de 500 bin dolar değerinde bir işyeri açılması önemlidir. Böylece vatandaşlık alınabilir.

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Eskiden Türk vatandaşı olmak çok zordu. Ancak, 2018 yılından sonra mevzuat tamamen değişti. Artık insanlar vatandaş olabilmek adına 250 bin Dolarlık bir yatırım yapmak durumundadır. Paranın değeri de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından hesaplanacaktır.

Kurallara uygun şekilde hareket etmek, vatandaşlık almanın ilk kuralıdır. Önce oturum izni, sonrasında ise vatandaşlık başvurusu yapmanız gerekiyor. Yatırım için de belirli bakanlıklara bildiri yapmanız gerekiyor. Helvacı Hukuk olarak Türk vatandaşlığı alma aşamasında sizlere tüm tecrübeli ekibimiz ile yardımcı oluyoruz.

Ev Alarak Türk Vatandaşı Olunabilir Mi?

Ev satın alarak Türkiye vatandaşı olmak oldukça kolaydır. Öncelikle 250 bin Dolar değerinde bir ev satın aldığınız zaman vatandaş olabiliyorsunuz. Ancak, bu evi 3 yıl boyunca satmamış olmanız önemlidir. Sabit sermaye üzerinden de vatandaşlık almanız mümkündür. Bunun için gerekli olan tutar ise 500 bin dolar olacaktır.

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşı Olma Süreci Nasıldır?

Pek çok kişi Türk vatandaşı olabilmek adına yatırım seçeneklerini inceliyor. Öncelikle yatırım ile vatandaşlık sağlamak adına öncelikle uygunluk belgesinin alınıyor olması önemlidir. Bu belge ise:

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden,
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslar Arası İş Gücü Genel Müdürlüklerinden,
  • Hazine ve maliye bakanlığından işlem görüyor.

İkamet iznini almanız gerekiyor. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı almak istiyorsanız öncelikle İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvuru sağlamalısınız. Sonrasında vatandaşlık belgesine sahip olacaksınız.

İstihdam Yolu İle Türk Vatandaşı Olunabilir Mi?

İstihdam yolu ile Türk vatandaşı olmanız mümkündür. Öncelikle günümüzde 50 ve üzerinde kişi çalıştıran bir kurum kurduğunuz zaman hemen Türk vatandaşı olabiliyorsunuz. Ancak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından istihdamın takip ediliyor olması önemlidir.

İstihdam sağlayarak vatandaş olmanın maliyeti çok yüksek olduğu için yabancı yatırımcılar bu yöntemden pek yararlanmıyor. Onun yerine ev alarak vatandaşlık sağlamak çok daha kolay oluyor.

Yatırım Yolu İle Türk Vatandaşı Olmanın Artıları Nelerdir?

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı almanın pek çok avantajı bulunuyor. Öncelikle yatırımcılar yatırmış oldukları tutarı geri alma şansına sahiptir. Hem yatırımınızı geri alabiliyor hem de Türk vatandaşı olabiliyorsunuz.

Bankaya para yatırarak Türk vatandaşı olanlar, 3 yıl boyunca parasına dokunamaz ancak, 3 yıl sonra faizi ile birlikte parasını çekebilir. Üstelik Türkiye çifte vatandaşlığı kabul eden bir ülkedir. O nedenle kendi ülkenizdeki vatandaşlığınızı iptal ettirmeniz de gerekmez.

Vatandaşlık almak için nereye başvurulur?
Vatandaşlık almak için nüfus müdürlüğü üzerinden belge alınması, göçmenler bürosuna gidilerek süreç hakkında detayların incelenmesi gerekmektedir.
Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanilmasi ne kadar sürer?
Türkiye’de evlenme yoluyla vatandaşlık almak için 3 yıl boyunca yabancı uyruklu bireyin, Türk vatandaşıyla evli kalması gerekmektedir.
Türk vatandaşlığı için ne kadar yatırım?
Türk vatandaşlığı için belirlenen meblağ, 250 bin dolardır. Dönem şartları ve düzenlemeleri kapsamında yeniden değerlendirme yapılabilir, fiyat farklılık gösterebilir.

İlginizi Çekebilir;

Yatırım Yoluyla Avrupa Vatandaşlığı

Yatırım Yoluyla Yunanistan Vatandaşlığı

Vatandaşlık Avukatı | İstanbul Vatandaşlık Avukatı

Arnavutköy Boyalık Mahallesi Avukat

Karadağ Vatandaşlık Nasıl Alınır?

“Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara