Çekişmeli Boşanmada Süreci Nasıl İlerler?

Boşanmak isteyen insanların bu konuda farklı tavırlar içerisine girdiğini görüyoruz. Bu tavırlar neticesinde boşanma davasının tipi de değişmiş oluyor. En zor boşanma davaları genel olarak çekişmeli boşanma davaları olarak tanımlanıyor. Çünkü bu tip boşanmalarda iki tarafın da anlaşmadan kaçındığını görüyoruz. Böyle durumlar yaşandığı zaman dava süresi de doğal olarak uzamış oluyor.

Dava Nereye Açılır?

Boşanma davalarına bakan mahkemeler, hukukumuza göre aile mahkemeleridir. Bunun yanı sıra asliye mahkemeleri de bu tip davalar ile ilgilenmektedir. Her il ve ilçede aile mahkemelerinin olmaması durumunda devreye asliye mahkemelere girmektedir.

Dava Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davasında davayı açmak için ilk olarak bir dilekçe doldurmak gerekiyor. Yaşanan süreç ve ortaya çıkan duruma göre bu dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak boşanma nedenlerinin açık bir şekilde dava dilekçesine yazılması esastır. Bu şekilde oluşturulan temelin çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Bundan dolayı boşanma davası dilekçesi hazırlanırken, avukat aracılığı ile doldurma işlemini yapmak iyi olacaktır. Ayrıca dava dilekçesi içerisinde tüm konuların da ayrıntılı bir biçimde yer alması şartı bulunuyor. Bunlar içerisinde elbette boşanma nedenlerinin de sıralanması lazım. Bu şekilde hazırlanacak olan bir dilekçe, daha sonra mahkemeye verilmelidir. Böylelikle çekişmeli dava süreci de başlamış olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davasında en çok merak edilen şeylerin başında süre geliyor. Çünkü birçok kişi davanın tam olarak ne kadar sürdüğünü bilmek istiyor. Bunun için tam anlamı ile bir süre vermek çok doğru bir tavır olmasa da, 10 ay ya da 1 sene içerisinde biten çekişmeli davaların olduğunu söylemek gerek. Ancak bu süre minimum süre olarak belirtiliyor. Yani hiçbir problem çıkmasa bile davaların bitme süresi 10 ayı bulabiliyor. Bu da yaklaşık olarak 4 ya da 5 oturum yapıyor.

Bunun yanı sıra 4 seneye kadar uzayan çekişmeli boşanma davalarının da olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı önemli olan şey dava devam ederken, prosedürlerin ne kadar zaman aldığıdır. Çünkü anlaşmalı boşanmaya göre bu tip davalarda oldukça farklı bir süreç yaşanmaktadır. Bu sürece baktığımız zaman tanıkların son derece önemli olduğunu görüyoruz. Mahkeme boyunca birçok tanık dinlenmektedir. Ayrıca bu tanıkların yanı sıra bilirkişi raporları da bazı durumlarda mahkemeye sunulmaktadır. Bir diğer konu ise delillerdir. Delillerin toplanması ve mahkemeye verilmesi de zaman alabilmektedir. Bundan dolayı 4 seneye kadar uzayan boşanma davalarının olduğu görülmüştür. Bu noktada önemli olan şey ise anlaşma noktalarının belirlenmesidir. Çünkü anlaşma olmadığı müddetçe davalar uzamaktadır.

Helvacı Hukuk Bürosu Hizmet Sunuyor

Her tip boşanma davasında olduğu gibi çekişmeli boşanma davasında da Helvacı hukuk bürosundan faydalanmak mümkün. Bu sayede dava sürecinde profesyonel yardım almış olacaksınız.

Bosanma Davalari Nasil İlerler?
Boşanma davalarında önemli olan ilk husus davaların anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğudur. Bu noktada süreçler ve prosedürler değişim gösterecektir. Anlaşmalı bir şekilde boşanmak isteyen kişiler ilk celsede bu işlemi gerçekleştirebildiği gibi, çekişmeli boşanma davası sürecinde olan kişiler çok daha uzun süreli prosedürlere maruz kalabilmektedir.
Çekişmeli Boşanmada İlk Duruşmada Neler Olur?
Çekişmeli boşanma davalarının ilk celsesinde ilk olarak kişiler teker teker dinlenmektedir ve bu sayede kişilerin anlaşamadığı konular gün yüzüne çıkmaktadır. Hâkimler daha sonra kişilere iddialarını kanıtlaması adına belirli bir süre vermektedir ve bu kanıtların mahkeme tarafından toplanmasıyla beraber ilk celse sona ermektedir.
Çekişmeli Boşanma Davası İlk Celsede Biter Mi?
Çekişmeli boşanma davaları ilk celsede bitme ihtimali bulunmayan dava türüdür. İlk celsede boşanmak isteyen kişilerin anlaşmalı bir şekilde mahkemeye müracaat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin davaları 5 ila 6 celse de son bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/maltepe-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/arnavutkoy-anlasmali-bosanma.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-ne-kadar-surer.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-icin-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-surecleri.html

Yorum yapın

Hemen Ara