Esenkent Mahallesi İşçi Avukatı

Özel bir kuruluşta çalışan işçinin çalıştığı veya ayrıldığı işyerini dava edebilmesi için bir sürü sebep sayılabilir. Ancak iş konusunda açılan davalarda üzerinde durulması gereken başlıca iki konu vardır.

  • İddia sahibinin bu iddiasını kanıtlayacağı yazılı bir belge olması,
  • Esenkent mahallesi işçi avukatı gibi bir avukata vekalet verilmesi.

Bu iki öğeye riayet edilmesi halinde davanın işçi lehine sonuçlanması çok da sürpriz olmaz. Peki işçi hangi hallerde dava açabilir biraz bundan bahsedelim.

Kıdem / İhbar Tazminatı Ödenmemesi

İşçinin en doğal hakkı olan ve son dönemlerde yeni düzenlemeler getirilmesi planlanan kıdem tazminatı işçinin belirli bir süre çalışması sonucunda işyerinden ayrılırken almaya hak kazandığı maddi tutara verilen addır. Hesaplanması için türlü yöntemler vardır ancak bizim konumuz dışındadır.

İşçi sözleşmesi feshedildiği taktirde eğer altı ve daha fazla süredir aynı işyerinde çalışıyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır. İşveren eğer farklı bir yola başvurup bu tutarı ödememezlik ederse o zaman işçinin dava etme hakkı doğar. Bu durumda işçi Esenkent mahallesi işi avukatı ile durumu tartışıp en doğru adımı atmalıdır.

Maltepe ve diğer İstanbul ilçelerinde bu tip durumları çok fazla meydana gelmektedir. İşverenler ekonomik durumlarını bahane ederek işçiye tazminat vermemek için türlü yöntemlere başvururlar. Ancak düzgün savunulan bir dava dosyası neticesinde işçinin bu hakkını almaması için hiçbir sebep yoktur.

Sözleşmenin Feshi Sonrası İşe İade Davaları

Bu davalarda haksız yere işten çıkarıldığını düşünen işçilerin çalışma hayatlarını tekrar dönmek için açtıkları davalara verilen addır. Çok detaylı bir konu olmasına rağmen burada da sözleşme ve kanunun ilgili maddeleri baz alınır. 6 ayı doldurmuş hiçbir kişi işveren tarafından gerekli sebepler ortaya konmadan işten çıkarılamaz. Çıkarılacaksa bile önceden haber verilmesi gerekir. Böyle bir olayla karşılaşan işçiler de Esenkent mahallesi işçi avukatı sayesinde durumu en iyi şekilde çözüme ulaştırabilirler.

Günümüz Türkiye’sinde iş hayatının nabzının attığı yer olarak İstanbul işaret edildiği için her türlü işçi davasının örneğiyle karşı karşıya gelmeniz olağan bir durumdur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/esenkent-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/esenkent-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/esenkent-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/esenkent-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/esenkent-mahallesi-avukat.html

“Esenkent Mahallesi İşçi Avukatı” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara