Sultanbeyli Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Neredeyse her gün bir trafik kazasında can kaybı yaşandığını üzülerek öğreniyoruz. Ülkemizin kronik problemlerinden bir tanesi olan trafik kazaları yaşattığı can kayıplarının yanında geride de birçok insanın kalmasına sebep oluyor. Sultanbeyli ölümlü trafik kazası avukatı konunun detaylarını öğrenebileceğiniz ve kaybettiğiniz yakınınızın ardından hak ettiğiniz tazminat bedelini almak için nasıl bir yol izlemenizi gerektiğini danışabileceğiniz bir uzmandır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Ödenen Tazminat Nedir?

Can kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarında hayatını kaybeden kişinin geride bıraktığı kişiler kazaya karışan kişi veya kurumdan ya da onları temsil eden sigorta şirketlerinden bazı konularda tazminat isteme hakkına sahiptir. Eğer tazminat vermemekte direnen bir tarafla karşılaşılırsa olay mahkemeye intikal ettirilip gerekli tespitlerinde yapılması sağlanır. Sultanbeyli ölümlü trafik kazası avukatı ile dirsek temasından hareket eden yakınlar, bu konuda alma hakkına sahip oldukları tazminatın ne kadar olması gerektiğini ve ne şekilde alabileceklerini de netleştirmiş olurlar.

Kanunda bu konuda birçok detay barındırsa da ölen kişiden geride kalanların alabilecekleri tazminatları genel anlamda üç gruba ayırabiliriz.

  • Cenaze Giderleri
  • Tedavi Giderleri
  • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Bu üç ana başlık, trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin ailesi veya ispat etmeleri koşuluyla birlikte yaşadıkları kişilere ödenmesi gereken maddi tutarları oluşturur. Bunların dışında aileler kaza sebebi ile düştükleri durum, yaşadıkları üzüntü gibi nedenlere dayalı olarak bir manevi tazminat talebinde de bulunabilirler Bu tazminatın ne kadar ve ne şekilde ödeneceğine mahkeme karar verir.

Son Yargıtay kararlarında artık trafik kazalarında ölüm meydana gelmişse hangi tarafın kusurlu olduğuna bakılmaksızın tazminat ödenmesine karar verilebildiğini görürüz. Geçmiş uygulamalarda bu durum kaza raporlarındaki suçluluk oranına göre belirlenmekteydi. Yazımızın bu kısmında alınabilecek maddi tazminat türlerinin detaylarını anlatmaya çalışalım.

Cenaze Giderleri İçin Maddi Tazminat Alma Hakkı

Trafik kazalarının ölümle neticelenmesi sonucu cenaze işlemlerini üstlenen kişiler kazaya karışan kişi ya da kurumlardan bu işlemler için gerekli olan bedeli talep edebilirler. Burada kazanın yaşandığı andan itibaren ölen kişinin naaşının defnedilmesi kadar olan süreçteki bütün giderler kalem olarak yazılabilir. Buna alınan materyallerin ücretinden cenazenin nakliyesine kadar her şey dahil edilebilir. Kanunda açık bir şekilde buradaki rakamlar belirtilmemiştir. Mahkemeye intikal eden olaylarda tazminat talep eden tarafın iddialarının saptanmasına ilişkin bir bilirkişi tayin edilir. Harcanan bedel tespit edildikten sonra mahkeme bu tutarın ödenmesine ilişkin geçerli olan süreyi de tayin eder.

Tedavi Giderleri İçin Maddi Tazminat Alma Hakkı

Trafik kazasında hayatını kaybeden kişi eğer kaza anından sonra yaşamaya devam etmiş ve daha sonra vefatı gerçekleşmişse, aradaki sürede gerçekleşen olaylardaki tedavi tutarları maddi tazminat kalemi olarak yazılabilir. Burada hastanede kalma süresi, ameliyat masrafları, tıbbi cihaz bedelleri, nakliye bedelleri gibi durumlar söz konusudur. Ayrıca kaza geçiren kişi hayatını kaybedene kadar da kendisi ve ailesi için herhangi bir ekonomik katkı yapamadığı için bu süredeki zarar da bu masrafların içine dahil edilebilir. Burada taktir hakimindir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Adın atılmadan önce muhakkak Sultanbeyli ölümlü trafik kazası avukatı ile iletişime geçilmesi gereken konularından bir tanesi olan bu tazminat türü, olukça karmaşık ve meşakkatli bir sürece yol açabilir. Destek yoksun kalma tazminatı ölen kişinin ekonomik destek sağladığı kişilerin bu durumdan mahrum kalmaları sonucu talep ettikleri tazminata verilen addır. Burada kişini beklenen ömür süresi üzerinden hareket edilip eğer yaşasaydı nasıl bir destek sağlardı sorusunun cevabı bulunmaya çalışılır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-is-kazasi-avukati.html

“Sultanbeyli Ölümlü Trafik Kazası Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara