Sultanbeyli Boşanma Avukatı

Eşlerin hukuki olarak evliliklerini noktalaması, boşanma ile tanımlanıyor. Karşılıklı olarak anlaşarak boşanma ve çekişmeli olarak boşanma türü var. Eşlerin özellikle çekişmeli boşanmalarda avukatının olması avantajlı olur. Sultanbeyli boşanma avukatı sayesinde, eşlerin hukuki haklarını bilerek ona göre davranması mümkün olacak. İki tarafında hakkını yasal olarak araması, avukatının vermiş olduğu bilgiler beraberinde mümkün oluyor denilebilir.

Boşanma Davası Evrakları

Çeşitli nedenlerden ötürü boşanma davası açmak isteyebilirsiniz. Bunun için en az 6 ay boyunca ikamet ettiğiniz yerdeki mahkemeye ya da aile mahkemesine başvuru yapacaksınız. Davayı açmanız için sizden istenen tek evrak kimlik olacak. Nüfus cüzdanınızda kimlik numaranızın olması, davayı için yeterli evraktır. Bunun dışında evlilik cüzdanınızın olması, ikametgah belgesinin olması gibi herhangi bir zorunluluğunuz yok.

 Boşanma Dilekçesi

Davayı açmanız boşanma dilekçesi yazmanız ile olacak. Kurallı ve biçimsel özellikleri belli olan dilekçeyi Sultanbeyli boşanma avukatı yardımıyla yazabilirsiniz. Avukatınızın size gerekli bilgiyi detaylı bit şekilde vereceğinden, dilekçenizi hazırlarken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

 • Dava dilekçesinde davacı ve davalının isim ve soy isimleri,
 • Davacının imzası,
 • Neden boşanmak istediği gibi bilgiler verilecek.

Dava dilekçesinde kesinlikle olması gereken bilgiler olmadığı takdirde dava açma talebinizin reddedileceğini bilmelisiniz. Bu sebeple mutlaka avukat yardımıyla dilekçenizi yazmanız önerilir. İlgili makama; aile mahkemesi ya da bağlı olduğunuz mahkemeye dilekçenizi ulaştırdıktan sonra yoğunluğa göre işlem yapılır.

Boşanma Davasında Velayet

Eşlerin boşanmak üzere davalı olmaları, çocukları olmaları durumunda velayet kararını da gerektirir. Bununla ilgili boşanma protokolünde talebinizi yazabilirsiniz. Bu durumda eşinizin protokolü kabul etmesi halinde çocuk istenilen tarafta kalacak.

 • Velayet kararı; yargının tamamen çocuğun yararını düşünmesi ile sonuçlanıyor.
 • Velayetin kimde kalacağı çocuğun yaşına göre de değişebiliyor. Yaş faktöründen ötürü direkt olarak çocuk anneye veriliyor diyebiliriz.
 • Tarafların maddi durumu da velayet kararını etkileyebilir.
 • Beraberinde tarafların sosyal yaşantısı da velayet hususunu etkiler.
 • Çocuğun cinsiyeti göz önünde bulundurulacak olan bir faktördür.
 • Boşanma davası sonunda istediğiniz kararın çıkmaması durumunda ayrıca velayet davası açma hakkınız vardır.

Tarafların hukuki olarak haklarını öğrenmesi, velayet konusunda istediği kararın alınıp alınmayacağını gösterir. Sultanbeyli boşanma avukatı ile görüşme yaparak bu hususa dair detaylı bilgi alabilirsiniz. Velayet için edinmiş olduğunuz bilgilerden yola çıkarak, avukatınız sayesinde taleplerinizin ne yönde olması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Boşanma Davasında Tazminat

Eşlerin boşanma davası açmasından sonra önemli bir husus tazminattır. Evlilik süresince yıpranmış olan taraflar, karşı taraftan maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir. Çekişmeli boşanmaların önemli bir konusu olan tazminat için gerek talebinizin detayları gerekse yasal bilgileriniz Sultanbeyli boşanma avukatı tarafından temin edilir.

Tazminatın belirlenmesi;

 • Karşı tarafın maddi durumu,
 • Tarafların kusur derecesi gibi kriterler göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Eşlerin evliliklerinin bitmesinde herhangi bir kusur bulunmuyorsa yani taraflar zarar görmediyse maddi – manevi tazminat alınması söz konusu olmayacak. Nafaka ve tazminat bu bakımdan ayrılıyor. Nafaka ise anlaşmalı boşanmalarda kaldırılabiliyor. Bunun için tarafların ortak kararı gerekiyor. Ödenen tutarı azaltmak ya da arttırmak üzerine talep yapılabiliyor. Genellikle eşlerin boşanmasında tazminat ve nafaka çekişmeli davalarda ana problem oluyor. Maddi açıdan sorun yaşamayan kişiler açısından problem yaratmasa da tazminat eşler arasında pürüzlerin devam etmesine neden olabiliyor.

Dava süreci anlaşmalı boşanmalarda çok daha az sürüyorken, çekişmeli boşanmalarda uzayabiliyor. Boşanma gerçekleştikten sonra ayrıca bir tazminat davası yürütülmesi söz konusu olabilir. Sultanbeyli boşanma avukatı aracılığıyla bu hususlarda bilgi edinerek, hukuki işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-kira-hukuku-avukati.html

“Sultanbeyli Boşanma Avukatı” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara