Sultanbeyli İş Kazası Avukatı

Sultanbeyli iş kazası avukatı, iş kazalarında mağdur olan işçilerin talepleri doğrultusunda gerekli olan hukuki süreci başlatabilecekleri gibi işçinin hayatını kaybetmesi durumunda da işçi yakınları tarafından hukuki süreç başlatılabilir. İş kazalarının yanı sıra iş hukukundan kaynaklanan diğer durumlarda da hizmet veren Sultanbeyli iş kazası avukatı tarafından yürütülecek olan işlemler bağlı olduğu hukuk bürosu tarafından takip edilir. Alanında uzman ve deneyimli avukatlardan oluşan hukuk bürosunda ceza hukukundan ticaret hukukuna, iş hukukundan aile hukukuna kadar tüm hukuk dallarındaki davalarda hizmet verilir ve vekillik görevi yerine getirilir.

İşveren ve işçi arasındaki sözleşmeden kaynaklanan edimler

İşveren ve işçi arasındaki hizmet akdinden kaynaklanan ve karşılıklı borç ilişkisi doğuran edimler söz konusudur. Bu edimlerin ifa edilmemesi halinde devreye girecek olan Sultanbeyli iş kazası avukatı, iş hukukundan kaynaklanan sorun ve uyuşmazlık davalarında da vekillik üstlenir İşveren için işçi ile gerçekleştirilen sözleşmeden kaynaklanan borç işçinin güvenliğini sağlama, sosyal sağlık güvenliğinin temini, hizmet bedelinin ifası ve iş yeri güvenliğinin sağlanması için gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi gibi durumlardır. İşçi için ise sözleşmeden kaynaklanan edimler yapma ve yapmama edimleri olarak ikiye ayrılır. Yapma edimlerinde örnek olarak işçinin görevini yerine getirmesi ve iş hukuku ile işletme kurallarına uymakla yükümlü olması durumları gösterilebilir. Yapmama edimleri olarak bilinen olumsuz edimlere ise ticari temsilciler için rekabet etmeme yasağı örnek olarak gösterilir.

İşveren için sözleşmeden ve iş hukukundan kaynaklanan edimlerin yerine getirilmemesi durumunda iş kazaları meydana gelir. Özellikle son zamanlarda sayısında artış gözlenene iş kazalarında ciddi can kayıpları meydana gelebildiği gibi kişinin beden bütünlüğünde kayıplara yol açan durumlarda söz konusudur.  Bu durumlarda Sultanbeyli ilçesi civarındaki iş kazaları için işçi ve işçi yakınları Sultanbeyli iş kazası avukatı aracılığı ile gerekli olan hukuki sürecin başlatılmasını sağlayabilirler. Genellikle maddi ve manevi kayıpların meydana geldiği iş kazaları için açılan davalar ise maddi ve manevi tazminat davaları olarak gerçekleşen hukuki olaylardır.

Tazminat davalarında zarar ve kusur

İş kazalarında meydana gelen zararlar için başlatılan hukuki süreçte işçi ve işçi yakınları tarafından tazminat davası açma talebinde bulunulur. Bu davanın hukuk aleminde gerçekleşerek geçerli bir hukuki işlem olması için ise bazı şartların aynı anda sağlanması gerekir. Sultanbeyli ilçesine yakın civarda olan işçi ve işçi yakınları için Sultanbeyli iş kazası avukatı tarafından açılacak olan dava için aranan şartlar kusur ve zararın meydana gelmiş olmasıdır. Bu iki şarttan sadece birinin var olması yeterli olmayıp her ikisinin de aynı anda var olması gerekir. Öte yandan yaralanma ya da ölümle sonuçlanan maddi tazminat davaları için meydana gelen bu zararın ya da sonucun işverenin kusurundan kaynaklanmış olması gerekir. Hukuki anlamda illiyet bağı ya da nedensellik bağı denilen bu durumun da varlığı durumunda maddi tazminat davası açılır.

Tazminat davası açma süreci

İşçiler hem maddi kayıpları hem de manevi kayıpları için tazminat davası açabilecekken destekten yoksun kalan işçi yakınları destekten yoksun kalma tazminatı için sosyal güvenlik kurumuna başvurmalıdır. İşçi yakınları destekten yoksun kalma tazminatını SGK tarafından alabilecekken aynı zamanda işverene manevi tazminat davası da açarak eleme neden olan bu durumdan kaynaklanan manevi tazminleri de sağlayabilir. Hukuki işlemlerin başlatılması ile alınan talepler doğrultusunda süreci yürütecek olan hukuk bürosu alanında uzman ve deneyimli kadrolardan oluştuğu için gerekli incelemeleri sağladıktan sonra hukuki süreci başlatarak vekillik görevini yerine getirir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sultanbeyli-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-isci-avukati.html

Hemen Ara