Trafik Kazalarından Kaynaklanan Maddi ve Manevi Tazminat Davası ve Takibi

Çok sık bir şekilde meydana gelen trafik kazalarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davası ve takibi için hukuki dayanak Borçlar Kanunu’nun haksız fiiller hükümlerine dayanmakla birlikte Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde de belirtilmektedir. Bu kapsamda belirtilen hususların incelemesin neticesinde trafik kazaları yaralanmalı ve ölümlü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yaralanmalı trafik kazaları sonrasında yaralanan kişi tarafından maddi tazminat davaları açılabilmektedir. Kazadan dolayı psikolojik üzüntü ve acı yaşayan kişiler ise manevi tazminat davası açma haklarına sahip durumdadır. Yaralanmalı trafik kazaları kapsamında olmakla birlikte çok ağır bir şekilde bedensel yaralanmalar sonrasında kişinin yakınları tarafından manevi tazminat davaları açılabilmektedir. Diğer bir tarafta değerlendirilen ölümlü trafik kazalarında ise ölen kişiden destek almaya devam etmesi gereken kişilerin destekten yoksun kalma tazminatı açması imkân dahilindedir. Bu dava kapsamında ailenin çocukları kaybetmesi dahi Yargıtay tarafından geçerli olarak kabul edilmektedir.

Tazminat Dava Kazanımları

Trafik kazalarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davası ve takibi sürecinde birçok durum bulunmakla birlikte kapsam içine alınan durumlarda kaza durumuna göre ayrılmaktadır. Yaralanmalı trafik kazaları sonrasında;

-Tedavi masraflarının tamamı

-İş göremezlik tazminatı

-Maddi hasarların karşılanması

-Manevi zararların tazmini gibi durumlar bulunmaktadır. Ölümü trafik kazalarında ise kusurlu olan kişiden;

-Destekten yoksun kalma tazminatı

-Vefat eden kişinin tüm hastane masraflarının karşılanması

-Vefat eden kişinin tüm cenaze masrafları

-Ailesi için gerekli olan manevi zararın karşılanması gibi taleplerde bulunmak için davalar açılmaktadır. Sürücü ile birlikte araç sahibi, aracı işleten firma veya sigorta şirketine karşı da tazminat taleplerinde bulunulması söz konusu olmakla birlikte hukuki açıdan kazanımlar elde edilmektedir.

Dava Süreci

Borçlar Kanunu(TBK M49) değerlendirmesi sonucunda davalı olan kişi araç sürücüsüdür. Bundan dolayı ruhsatta ismi bulunan araç sahibi ile araç sürücüsü farklı olabilmektedir. İkisi içinde suçlamaların yapılması mümkün olduğu için tazminat durumlarından sorumlu tutulabilmeleri mümkündür. Trafik kazalarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davası ve takibi için hukuki destek alınması çok daha kolay ve zahmetsiz olmasını sağlarken gerekli birtakım şartlara bağlı olarak değişkenlik içeren durumların bilinmesi de önem arz etmektedir.

Trafik Kazalarından Oluşan Tazminat Davalarında İstisnalar

Birçok farklı husus özelinde tazminat hakkı doğmakla birlikte bazı durumlarda farklı hususlar ön plana çıkabilmektedir. Trafik Kazalarında istisnai durumlar şunlardır;

-Zorunlu Mali Sigortası bulunmayan araçlarla yapılan kazalar sonucunda verilen hasarlar için sigorta şirketleri tazminat yükümlülüklerinden muaf olmaktadır. Bu durumlar için karşılama işlemleri güvence hesabından yapılmaktadır.

-Çarpan aracın bilinmemesi ya da tespit edilememesi gibi durumlarda da maddi-manevi zararların karşılanması Güvence Hesabı’ndan olmaktadır.

-Kaza yaparak zarar veren aracın yabancı plakalı olması durumunda ise maddi-manevi tazminatlar kişilere açılmamaktadır. Bu süreçler dava konusu olmadığı gibi yurtdışı merkezli sigorta şirketlerinden talep edilmektedir.

-Yabancı plakalı araçların Yeşil Kart Sigortası bulunması halinde ise uluslararası geçerliliğe sahiptir. Bu durumda Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu muhatap olarak kabul edilmektedir.

Trafik kazasında manevi tazminat sorumlusu kimdir?
Trafik kazasında manevi ya da maddi zararlardan sigorta şirketi, araç sahibi, müştereken ve Müteselsilen sorumludur.
Trafik kazası nedeniyle manevi tazminat arabuluculuk zorunlu mu?
Trafik kazalarında kaynaklı tazminat talebi olduğu taktirde arabuluculuğa başvuru zorunlu bir nitelik taşımaz. Fakat ilgili sigorta poliçesi kapsamında sigorta şirketine karşı arabuluculuğu başvurmak zorunlu olabilir.
Maddi tazminat arabuluculuğa tabi mi?
Parasal olmayan talepler ya da bununla birlikte açılan çeşitli tazminat davalarında arabuluculuk dava şartı taşımaz. Burada maddi tazminat arabuluculuğa tabi olmaz.

İlginizi Çekebilir;

İş Kazası Avukatı Ücreti

Sultanbeyli İş Kazası Avukatı

İdealtepe Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Tehdit, Hakaret, İftira vb. Ceza Hukukuna da Konu Olabilecek Durumlardan Kaynaklanan Maddi ve Manevi Tazminat Davalarının Takibi

Boşanma Sürecinin Yürütülmesi ve Mahkemeden Tazminat Talebi

Yorum yapın

Hemen Ara