Boşanma Sürecinin Yürütülmesi ve Mahkemeden Tazminat Talebi

Boşanma davasının yürütülmesi sırasında anlaşmalı boşanma kategorisinde bulunan bir başvuruda bulunursanız elde edilecek sonuç çok daha kısa bir süre içerisinde ortaya çıkacaktır. Boşanma süreci kapsamında anlaşmalı boşanma yapabilmek için çiftlerin birbiri ile en az 1 sene süren bir ilişki içerisinde olmaları gerekmektedir.

Bir seneden az süren evliliklerde bu tür bir anlaşma yapma ve her iki tarafın da razı olmasının beyanı üzerine kurulu bir süreç geçerli olmayacaktır. Anlaşmalı olan boşanmalarda ayrıca hakimin her iki tarafı da bizzat dinlemesi ve boşanma talebini herhangi bir baskıya maruz kaldıktan sonra ortaya koymadıklarından da emin olmaları gerekmektedir.

Hakimin bu süreçte çiftlerden herhangi birinin bağımsız şekilde karar vermediğini teşhis etmesi durumunda boşanma davasının talebinin reddedileceği de bilinmelidir.  Maltepe boşanma avukatı bu detay ve bunun gibi birçok ipucu aracılığı ile boşanma sürecinin en az stres ve maddi manevi en az zarar ile atlatmanızı sağlayacaktır.

Maddi Tazminat Talebi

Maltepe avukat danışma sistemlerine en sık gelen sorulardan bir tanesi kesinlikle maddi tazminatın kişilere hangi kriterlere uygun olarak verildiğidir. Öncelikli olarak bir evliliğin sonlanmasından kaynaklanan tazminatı elde edebilmek için evliliğin çok kısa bir sürede sonuçlanmış olmaması gerekmektedir.

Örneğin bir ay sürmüş bir evlilikten tazminat elde etme gibi bir olanağınız bulunmamaktadır. Evlilik uzun sürmüş ise ve buna ek olarak çocuk faktörü de varsa zarara uğrayan kişilerin tazminat alması mümkün kılınmaktadır. İstanbul boşanma avukatı sayesinde tazminat konusunda gerekli olan bütün prosedürlere en doğru hali ile erişim sağlama imkanını elde edebilirsiniz.

Maddi tazminatın aksine manevi tazminatta ölçüm yapılabilecek somut bir delil bulunmamaktadır. Bu nedenle özellikle manevi tazminat davası açmak ve boşanma sonrasında ya da sırasında bu davayı da yürütmek isteyen kişilerin hukuki destek alması daha faydalı olacaktır.

Tazminatın talep edilmesi için ortaya çıkmış olan zararın boşanmadan ya da boşanmaya sebebiyet veren eşten kaynaklanması gerekmektedir. Farklı bir nedenden kaynaklanan zarar sebebi ile eşinizden tazminat talep etmek adına geçerli herhangi bir hukuki dayanağınız bulunmamaktadır. Maltepe avukat desteği alırsanız hangi durumların tazminat alınabilecek nitelikte olduğunu hangisinin olmadığını profesyonel bir ağızdan yanlış bilgi içermeksizin öğrenebilirsiniz.

Nafaka Talebi ve Nafaka Türleri

Eşlerin evlilik sonlandıktan sonra geçim düzenleri de değişim gösterecektir. Bu süreç içerisinde taraflardan birinin ekonomik bakımdan mağdur olmaması adına nafaka gibi bir yardım parası prosedürü ortaya koyulmuştur. Tabi ki nafaka verilecek olan tarafın kusurlu olmaması gerekmektedir.

Daha çok evliliğin bitmesine sebebiyet veren taraf karşı tarafa nafaka ödemek zorunda kalmaktadır. Bu konuda yanlış bir anlaşılma da söz konusudur; toplumuzda sadece kadınların nafaka alma gibi bir hakkı söz konusu olduğu düşünülür. Fakat bu bilgi doğru değildir, erkekler de kadınlar da kusurlu olmamak kaidesi ile maddi durumlarının yeterli olmadıkları kanıtlanırsa boşanmış oldukları bireylerden nafaka talep edebilirler.

Hatta karşı taraf karar verilmiş bir nafakayı ödemezse bunu icra aracılığı ile alma gibi bir hak da söz konusudur. Sadece eşlerin birbirine değil, eşlerin çocuklara da nafaka vermesi mümkündür. Örneğin eğitim nafakası çocuğa meslek edindirme sorumluluğundan kaynaklanan bir hukuki temele sahiptir ve gerekli gördüğünde anne babaya zorunlu kılınmaktadır. Eğitim nafakası özelinde çocuğa bu desteğin yapılması için 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan bireylere annenin ya da babanın bu tür bir maddi yardımda bulunma zorunluluğu da yoktur.

Boşanma Davasında Cevap Dilekçesi İle Tazminat İstenebilir Mi
Boşanma davası süresinde kişilerin cevap dilekçesi yazarak bu davalara itiraz etme ya da kendileri adına bir şeyler talep etme hakları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de cevap dilekçesi vasıtasıyla karşı taraftan tazminat talep etmektir.
Boşanmada Maddi Manevi Tazminat Yargıtay Kararları 2022
Boşanma davalarında Yargıtayların kişilerin maddi veya manevi tazminat istemlerini karşılaması için kişilerin davalı kişiden daha az kusurlu ya da hiçbir kusurunun olmaması gerekmektedir. Yargıtay kararlarını bu durumu baz alarak vermektedir.
Boşanmada Tazminat Örnekleri
Boşanma davası açan kişiler, boşandıktan sonraki hayatlarının kötü bir şekilde etkilenmemesi amacıyla boşandıkları kişilerden tazminat isteminde bulunabilmektedir. Bu tazminatlara örnek olarak ise mevcut zararların karşılanması ya da kişilik haklarının zarar görmesi hakkında alınan tazminatlar verilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İcralarda Takip Talebi

Boşanma Süreci ve Çocuklar İçin Eğitim Nafakası Talebi

Boşanma Davasında Koruma Kararı Nasıl Alınır?

Sancaktepe Boşanma Avukatı

Bağcılar Anlaşmalı Boşanma

Yorum yapın

Hemen Ara