0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Süreci ve Çocuklar İçin Eğitim Nafakası Talebi

Çiftlerin boşanma konusunda hem fikir olmaları sürecin daha hızlı bir şekilde işlemesi adına büyük önem arz etmektedir. Anlaşmalı boşanma başvurunda bulunan kişilerin başvurularının geçerli olabilmesi için en az 1 sene boyunca evli kalmaları kuralı getirilmiştir.

Ancak bu biçimde anlaşmalı boşanma talebi mahkemece kabul edilecektir. Anlaşmalı olsun ya da olmasın boşanma süreci, aile birliği kapsamında çocuklar da bulunuyorsa daha karmaşık bir şekilde işlemektedir.

Örneğin en az anne ve babanın boşanma süreci kadar zorlu olan bir velayetin alınması ve çocuğun geçimini uygun koşular altında sürdürebilmesi için nafaka alınması durumları söz konusudur. Maltepe boşanma avukatı uzmanlığı boşanma ve çocukların velayeti ile alakalı olan konularda size gerekli olan yardımı sağlayabilecek niteliği de içerisinde bulundurmaktadır.

Eğitim Nafakası Hangi Koşullar ile Alınır? Talep Nasıl Yapılır?

Maltepe avukat desteği aracılığı ile gerekli olan nafakanın elde edilmesi için uygun bir talepte bulunabilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta ise kişilerin talebi olmaksızın nafaka bağlanması ya da herhangi bir maddi yardımın verilmesi söz konusu olmayacaktır.

Bu süreç ancak mahkemeye talepte bulunursanız başlamaktadır. Nafaka alabilmeniz için velayetinizde olan çocuğun ergin olmaması gerekmektedir. Zaten 18 yaşından büyük olan çocukların velayetinin verilmesi ya da farklı bir kişiye devredilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ergin bireyler başlı başına bir fert olarak değerlendirilmektedir. Eğitim nafakası konusunda temelde bilinmesi gereken noktalar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Anne ve babanın çocukların eğitimi konusunda gerekli maddi ve manevi yardımı yapması hukuki bir borçtur. Tam da bu nedenle eğitim desteği yapmak aslına bakılırsa bakım nafakası olarak da değerlendirilebilir. Kategorisi ne olursa olsun boşanma sonrasında tarafların çocukların eğitim masraflarını karşılaması ve çocukların eğitime devam etmesini sağlamaları olmazsa olmaz süreçlerden bir tanesidir.
  • 18 yaşından küçük olan bir bireyin eğitim sürecinde ne kadar maddi gideri varsa tüm bunların karşılanması eğitim nafakası altında değerlendirilmektedir. Bu şekilde düşünüldüğü zaman kapsamının diğer nafaka türlerine göre bir adım daha geniş olduğu görülebilir.
  • Aynı yükümlülükler çocuklarında zihinsel ya da bedensel engel olan kişiler için de geçerlilik göstermektedir. Ebeveynler bu durumda olan çocukların da belirli bir eğitim almasını sağlamak zorundadır.
  • Lisansüstü eğitim gibi bir durum söz konusu olursa, bu eğitim zorunlu olmadığı için ebeveynler lisansüstü eğitim masraflarını da karşılamak ile yükümlü değildir. Maltepe avukat uzmanlığı ile hangi eğitim kademesinde çocuğa boşanma sonrası eğitim nafakası vermek zorunda olduğunuz hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Beklenebilirlik Nedir?

İstanbul boşanma avukatı uzmanlığında bulunan beklenebilirlik konusu ile ilgili de birçok soru gelmektedir. Bu kavram nafakanın taraflar için ödenebilir olup olmadığı ile alakalıdır. Fakat akla sadece ekonomik sebepler gelmemelidir. Beklenebilirlik ekonomik yapıdan çok daha kapsamlıdır. Eğitim nafakası konu olduğu zaman en önemli beklenebilirlik faktörü anne babanın çocuk ile olan ilişkisidir.

Çocuğun okuduğu okul, alanı ve okuma süresi de beklenebilirliği oluşturan faktörlerden bazılarıdır. Bütün bu nitelikler göz önünde bulundurularak hakim tarafından karar verilir. Anne babanın maddi durumu, çocuk ile olan ilişkileri ve çocuğun eğitim hayatı davaya en yakın olan tarih baz alarak incelenir. Eğitim nafakasının bir mesleki yeterlilik kazandırmaya yönelik olduğunu da unutmamalısınız. Tam da bu nedenle çocukların almış oldukları bazı eğitim türleri meslek edindirmeye yönelik olmadığı için eğitim nafakası bu tür süreçlerde hakim tarafından zorunlu kılınamamaktadır.

Call Now Button