Trafik Kazasında Ceza İndirimi

Kanunla gereğince ölümlü trafik kazası veya yaralanmalı trafik kazası sonrasında mağdurun kusuru ve tazminattan indirim gibi bir durum söz konusudur. Ölümlü trafik kazası davasında, trafik kazası nedeniyle meydana gelen destekten yoksun kalma ve cenaze gideri ile ilgili istemlerde bulunulabilir. Kaza tespit tutanağında belirtilen maddeler, ceza indirimine gidilmesine neden olabilir. Örneğin kazada hayatını kaybeden kişinin emniyet kemerinin bulunmaması, alkollü olması gibi unsurlar, suç unsurunu karşı taraf adına azalttığı için davalı olan taraf ceza indirimi talep edebilir. Temyiz davası olarak yolcu murislerin durumu da kusurları incelenir. Yeniden soruşturma açılarak tazminat davasında kusur oranına göre indirime gidilebilir.

Fazla Mesai Ücreti Davası Nedir

Maltepe işçi avukatı birimlerine gelen davalardan biri de fazla mesai ücreti ile ilgilidir. İşçinin çalışma süresi haftalık olarak en fazla 45 saattir. Bir kişi günde 11 saatten fazla çalışamaz. Maltepe işçi avukatı da fazla mesainin haksız şekilde zorunlu kılınmasına veya fazla mesai ücretlerinin ödenmemesine karşılık olarak sizlerden gelen talepleri değerlendirir. Bunlara tatil ücretleri ve davaları da dahil edilebilir. İş sözleşmesi ve içerisindeki maddelere göre fazla çalışma sürelerinde yüzde 25 oranında fazla ödeme yapılması gerekmektedir.

Tüketici Haklarında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul’da görev yapan Maltepe tüketici avukatı, tüketicilerin sahip olması gereken hakları öğrenmelerini talep eder. Birleşmiş Milletler, 9 adet temel hak ve özgürlük belirlemiştir. Maltepe tüketici avukatı, bölge tüketici hakem heyetleri ile de birlikte çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-hakkaniyet-i%cc%87ndirimi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/idealtepe-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/istirak-nafakasi-tedbir-istirak-nafakasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasinda-olum-halinde-hangi-davalar-acilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/isci-haklarinda-ispat-nedir.html

“Trafik Kazasında Ceza İndirimi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara