Tuzla İş Avukat

Sanayinin gelişmiş olduğu yerlerde işçi yoğunluğu daha fazla olduğu için hukuki konularda da bir nicelik söz konusudur. Tuzla iş avukat arayışının en fazla olduğu ilçelerden bir tanesidir. Organize sanayiinin bu bölgede olması ve birçok sektörden iş kolunun bulunması her türlü işçi davasının oluşmasına sebep olur.

İşçi Davalarında Avukat Faktörü

İşçiler hukuki durumlarda genellikle karşılarına çalıştıkları yeri almak istemezler. Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak sebeplerinden bir tanesi çözülebilecek bir etmendir. Tuzla iş avukat ile temasa geçerek mahkemede hakkını savunmayı tercih eden işçiler her şeyden önde çalıştıkları yerin avukat konusundaki sayı üstünlüğü korkusunu yenmiş olurlar. İşyerleri çalıştırdıkları işçiler ile mahkemelik olduklarında öncelikle psikolojik bir avantaj sağlamaya çalışır.

Bunun için küçük bir dosyanın incelendiği duruşmaya bile deyim yerindeyse bir avukat ordusu yönlendirirler. Bu da işçinin ilk etapta kararını yerinden gözden geçirmesine ve belki de geri adım atmasına sebep olur. Ancak bir avukata vekalet verilerek bu durum aşılabilir. Bu durumda işçinin mahkemeye gitmesine bile gerek olmayabilir. Vekalet verdiği profesyonel işçinin hakkını en iyi şekilde savunacak ve bu konularda tecrübeli olduğu için karşı tarafın avukat eliyle yaptığı güç gösterisine boyun eğmeyecektir.

Bazı davalarda işveren tarafı işçiye davasını geri çekmesi karşılığında maddi yardım teklifinde de bulunabilir. Bu hal daha çok kıdem tazminatının incelendiği davalarda olur. İşçi teklif edilen tutarı uğraşamamak adına kabul edebilir. Çünkü mahkeme konusunda sıradan bir vatandaşın yaklaşımı ile Tuzla iş avukat yaklaşımı bir olmaz. İşi bu yıpratıcı süreçle daha azla meşgul olmamak adına gelen teklifi kabul edip davanın düşmesine sebep olabilir.

Bu şekilde bir davranış sergilendiğinde işçinin normal şartlarda edinebileceği hakkında daha azına razı olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Eğer işçi bu davaya bir avukata vekalet vererek devam etse belki de bu teklif hiç yapılmayacak ve dava sonunda işçi yapılan tekliften çok daha fazla bir kazanım elde edecek durumdadır.

İşçi Davaları Konuları Nelerdir?

İşçilerin açtıkları davalar çok fazla çeşitte olabilmekle birlikte bazı konularda yoğunluğun gözlendiği de aşikardır. İşçiler mevcut işverenlerini daha edebilecekleri gibi daha önce çalıştıkları işyerlerini da mahkemeye verebilirler. Ancak geçmişe dönük davalarda konuya hakim olan bir Tuzla iş avukat desteği alınması daha doğru olur. Çünkü her konunun dava edilebilmesi için belli süreleri vardır.

İşçi ile işveren arasında sıkça gündem oluşturan konular, Türkiye genelinde aynı şekilde cereyan eder. Bazılarını kısaca anlatmaya çalışalım.

İşe İade Davaları

Bu davalar işçinin akdinin işveren tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi sonucu başlar. İlk bir ay içinde de başvuru yapılmalıdır. Belirtilen sürede mahkemeye taşınmayan davalarda hak ortadan kalkar. İşçi eğer haksız yere işten çıkarıldığını düşünüyorsa bu konuda mahkemeye giderek işe geri dönmek istediğini belirtebilir. Aranan bir diğer şart da işçinin dava açtığı işyerinden en az altı ay süreyle çalışmış olmasının gerekliliğidir.

Sigortasız Çalıştırılma Davaları

Bilindiği gibi kanun gereği her işveren çalışanları için günü gününe sigorta primlerini yatırmak zorundadır. İşçi eğer bu hakkını gasp edildiğini veya teamüllere tam olarak riayet edilmediğini düşünüyorsa da mahkeme yoluyla önlem alınmasını isteyebilir. Bu durumlarda işçi kendisi başvuru yapabileceği gibi Tuzla iş avukat aracılığı ile de bir başvuru oluşturması mümkündür. Eğer işçinin haklılığı ispat edilirse işveren hem ceza öder hem de işçinin işverence eksik yatırıla günleri sigortalılık gününe ilave edilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/eslerden-birinin-bosanmak-istememesi-durumunda-ne-olur.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/haksiz-rekabet-sucu-ve-cezasi-ttk62.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

“Tuzla İş Avukat” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara