Ataşehir Örnek Mahallesi İşçi Avukatı

İş Mahkemelerinde görülen iş ve işçi hukuku davaları, işçi ya da işverenin yükümlülüklerinden bir tanesini yerine getirmemesi durumunda açılan dava türleridir. İşverenin en temel yükümlülükleri işçiye maaş ödemesi yapma, işçiyi sigortalı çalıştırma ve işçilerin işten çıkarılmaları durumunda tazminat ödemeleri yapmadır. İşçi ise aldığı ücret karşılığında işverene bağlı şekilde hizmet vermek durumundadır. Bu konularla ilgili yaşanan problemler ile ilgili ise Örnek Mahallesi işçi avukatı ile iletişime geçilmeli ve Ataşehir’de bulunan avukat ile beraber dava açılmalıdır.

İşten Çıkarılma Tazminatları

İşverenler çalışanların işlerine son vermeleri taktirde çalışma süreleri boyunca verdikleri hizmetlerden dolayı kıdem tazminatı vermeleri gerekmektedir. Kıdem tazminatı verilmediği durumlarda ise işverene dava açılmalıdır. Kıdem tazminatı alma şartları şunlardır:

  • Hizmet sözleşmesinin iş kanununa tabi olması,
  • En az 1 yıl çalışılmış olunması,
  • İş sözleşmesi yasalarda belirtilen durumlardan biri ile sona erdirilmesi,
  • İşçinin ölümü

Mevsimlik işçilerin kıdem tazminatı belirlenmesi ise daha karmaşık bir süreçtir. Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler olmadığı için Yargıtay kararlarına bakılmalıdır.

İşten çıkarılmalarda verilebilen bir başka tazminat ise ihbar tazminatıdır. İş sözleşmesini sonlandırmak isteyen kişiler İş kanununda belirtilen sürelere göre öncesinden haber vermelidir. Aksi halde ihbar tazminatı ödemesi gerekmektedir.

Bu ve bunun gibi işçi davaları ile ilgili detaylı bilgi için Avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Kadıköy Fikirtepe Mahallesi İşçi Avukatı

Çınar Mahallesi İşçi Avukatı

Ataşehir Örnek Mahallesi Avukat

Kadıköy Sahrayıcedit Mahallesi İşçi Avukatı

İşe İade Davalarında Kıdem Ve İhbar Tazminatları

“Ataşehir Örnek Mahallesi İşçi Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara