0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesi ve 3. Fıkrasında evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle eşlerin anlaşarak ya da çekişmeli olarak ayrılmak istemeleri olarak belirlenmiştir. Dava açılmadan önce bilinmesi gerekenleri, bu davalarda uzman olarak çalışan avukatlar aracılığı ile öğrenmeniz ve dava süreçlerinde ne gibi aşamaların yer aldığını bilmeniz önemlidir.

Boşanma davalarına bakmakla görevli olan mahkeme Aile mahkemesi olarak tanımlanmıştır. Eğer bulunduğunuz yer içinde aile mahkemesi yoksa bu davalar için yetkili olan diğer ve tek mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Ve davalara bu mahkeme bakar.

Boşanmak İçin Nereye Başvurmalı?

Boşanmayı düşünen eşlerin öncelikle boşanma konusunda kesin bir karara varmış olması önemlidir. Hiçbir şekilde şüphe duymayacağınız ve bundan sonraki yaşantınızın daha iyi olacağı yönünde inancınız ve güveniniz olması gerekir. Eğer her şeye rağmen içinizde boşanmaya dair en ufak bir şüphe bile varsa, şüphelerden kurtulana dek boşanma davası açmamak en uygunu olacaktır.

Boşanma davası, boşanmanın sebepleri, hukuki olarak hangi dayanaklara sahip olduğu, boşanma davası süreci devam ederken talep edilebilecek geçici tedbirleri içeren bir dilekçe ve dava dilekçesi ekinde yer alacak dava delillerin bir dosya haline getirilerek, Aile mahkemesine veya aile mahkemesi bulunmayan yerde Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurulması gerekir. Dava bu mahkemeler aracılığı ile açılır.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İşler?

Boşanmak isteyen tarafların, gerekli evrakları uzman bir boşanma avukatı aracılığı ile tamamlaması davanın seyrine olan etkilerinden dolayı önemlidir. Boşanma dilekçesi için temelde çok iyi yazılmış, kusursuz bir boşanma dilekçesi ve boşanmak için sunulabilecek delillerin toplanması gerekir. Eğer kendi başınıza bu süreci yönetmek isterseniz oldukça fazla zaman dilimine yayılan bir dava süreci de sizi bekliyor olacaktır. davayı kendi açmak isteyenler, kimlik fotokopilerini mutlaka dosya içine eklemelidir.

Ancak davayı boşanma avukatı aracılığı ile açacak olursanız, dava için hazırlanması ve gerekli olan tüm belgeleri, avukat aracılığı ile tamamlamış olacaksınız. Avukatınız dilekçeyi hazırlarken, boşanma nedenlerini, boşanmanın hukuki dayanakları çerçevesinde hazırlamalıdır. Bu sayede boşanma davası ile ilgili her detaya siz de daha fazla ulaşma imkanı bulursunuz.

Velayet Nasıl Belirlenir?

Eşler arasında en büyük sorun nedenlerinde bir de çocuk ya da çocukları velayeti konusudur. Bu karara varılmanda önce hakım dosyayı ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra, çocuk ya da çocukların üstün yararını göz önünde bulundurur. Bunun için söz konusu kıstaslar ise, çocukların yaşı, cinsiyetleri, anne ve babanın çocukları ile olan ilişkisi, sosyal durumların ve ekonomik durumların nasıl olduğuna bakılarak bir karar verilir.

Boşanma davası devam ederken, geçici olarak ya da sürekli olabilecek şekilde, çocuk ya da çocukların anne ya da baba yanında kalacaklarına hakim karar vermekte ve bu kararını davanın içinde yer alan konulara göre yapmaktadır.

Call Now Button