Boşanma Davası Öncesi

Boşanmaya karar veren kişilerin ne gibi bir yol izleyecekleri konusunda bilgileri yoksa, bunun için en iyi adres olarak boşanma avukatları gösterilebilir. Hem davanın ne şekilde açılacağı hem e dava süreçlerinde sizi ne gibi şeylerin beklediği konularına, avukatlar daha iyi hakim olduğu için, tercih edilebilecek noktada yer alırlar.

Boşanma Davalarına Neresi Bakar?

Boşanma davası açmadan önce bundan sonraki hayatın ne şekilde olabileceği konusunu iyi düşünmek gerekir. Hiçbir aile bağı kolay kurulmadığı gibi, taraflar ve çocuklar için boşanma, oldukça yıpratıcı bir süreç olarak gerçekleşmektedir.

Her şekilde boşanmaya kararlı olan eşlerin ilk önce ikamet ettikleri adresleri üzerinden aile mahkemelerine başvuruda bulunmaları gerekir. son altı ay içinde birlikte yaşlanılan yer önemlidir. Eğer eşler son altı aydır aynı ikamet adresini kullanmıyor ise, davalı tarafa kimse onun ikamet adresi ile boşanma davası süreci başlar.

Eşlerin ikamet adreslerine bağlı bulunulan yerde aile mahkemesi yoksa bu davalara bakmaya yetkili diğer mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Nasıl bir boşanma dilekçesine karar verildi ise, dilekçeler ile bu mahkemeye başvurulur ve dosyalar incelenerek dava süreci başlar.

Boşanmadan Önce Neler Bilinmelidir?

Eşlerin zaman içinde değişen beklentilerine karşılık bulamaması ve diğer birçok nedenden kaynaklı olarak boşanma kararı aldıkları, özellikle son zamanlarda sıklıkla görülür. Boşanmaya karar vermeden önce, düşünülmesi gereken farklı konular vardır.

Evlilik birliğini kurtarmak adına elinizden geleni yaptığınızı düşünüyor olmanız önemlidir. Sonradan keşke dememek için bu kararınızı tekrar gözden geçirmelisiniz.

Mutsuzluk sebebinin kendinizden mi yoksa evlilikten mi kaynaklandığının tespiti iyi yapılmalıdır. Yaşam koşulları çoğu insanı olduğu gibi sizi de mutsuzluğa ve umutsuzluğa sürüklemiş olabilir.

Ayrılık kararı sonunda ortaya çıkabilecek sorunlar ile ne kadar başa çıkabileceğinizi iyi bir şekilde tartmanız gerekir.

Çocukların boşanma kararına tepkililerinin nasıl olacağını ve ileriki yıllarda bu durumun çocukları nasıl etkileyebileceği düşünülmelidir.

Dava Açmadan Önce Ne Yapılır?

Çiftlerin boşanma davası açmadan önce iyi bir boşanma avukatı ile konuşması ve dava süreçlerini iyi bir şekilde öğrenmesi gerekir. Bundan sonra nasıl bir şekilde boşanmak isteniyorsa ona göre dilekçeler hazırlanır.

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen tarafların boşanma dilekçeleri çekişmeli boşanmalara göre daha kısa ve daha net olmaktadır. İki taraf da uzlaşmaya gittiği için dava süreci hemen sona erer ve taraflar da yeni medeni hallerine kavuşur. Dava dilekçelerinde eyer alan esaslar incelendikten sonra hakim net bir karar verir.

Çekişmeli boşanma davası açarken de mutlaka bir avukat ile çalışmanız sizi mağduriyetlerde korumak adına önemlidir. Verilecek boşanma davası dilekçesinde her ayrıntı çok büyük önem taşıdığı için, tüm detayların davacı ile konuşulup dilekçenin ona göre hazırlanması gerekir. Verilecek dilekçe aile mahkemelerine teslim edilerek dava süreci başlatılır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/saglik-hukuku.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ayipli-malin-iadesi-hakkinda-yargitay-kararlari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/anlasmali-bosanma-davasi-hakkinda-yargitay-kararlari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davasi-acmadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

Yorum yapın

Hemen Ara