0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Nafaka Nasıl Alınır?

Boşanma davasıyla ilgili merak edilen durumlardan bir tanesi olan tazminat davaları tamamen bireyler arasındaki ilişkiye, birbirlerine yaşattıklarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Toplum baskısı ve evlilik sonrasında kadının yaşamının bir miktar daha zor olduğu öne sürülerek tazminat alınması yüksek bir ihtimaldedir. Eğer kadın boşanmanın sonrasında nafaka istemezse almayabilir. Aynı zamanda erkeğin de belli başlı maddi ve manevi zorluklarla karşı karşıya kaldığını öne sürerek nafaka başvurusunda bulunması mümkün olabiliyor. Davanın açılmasının ardından aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalınabilir ve rahatlıkla sonucu beklenerek pek çok işlem gerçekleştirilebilir.

Boşanma Davasında Nafaka Nasıl Alınır?

Nafakanın belirlenmesini sağlayan birkaç temel durum bulunuyor. Dava açılmasının ardından mutlaka iki taraftan birini yoksul duruma düşürecek girişimde bulunulmamalıdır. Bunun için de gelir ve gider dengeleri hesaplanarak, mağdur olan tarafın alacağı aylık nafaka tutarı belirlenir. Nafaka almak için gerekli olan işlemler ve hesaplamalar şu şekilde yapılabilir;

  • Nafakanın belirlenme sürecinde eşlerin ikisinin de gelir ve giderlerine bakılması gerekir. Ekonomik durumları ve aynı zamanda toplumdaki yerlerine, ekonomik yapılarına bağlı olarak dava sonuçlanabilir.
  • Klasik tazminat davalarında olduğu gibi, mağdura ödenecek olan tutar, ödeyecek olan kişiyi aç bırakacak seviyelerde olamaz. Herhangi bir şekilde çok düşük bir nafaka aldığıyla ilgili düzenleme yapılması gerektiğine ek olarak, çok yüksek nafaka ödendiğine yönelik başvuruda da bulunulabilir.
  • Anlaşmalı Davalarda Nafaka Kaldırılabilir Mi?

Eğer nafakayı alan kişi değerinden memnun değilse, tekrar tekrar buluşmak istemiyor veya artık davayı kaybeden kişiden para almak istemiyorsa nafakayı kaldırma hakkı bulunur. Boşanma davalarında nafakanın kaldırılabilmesi için yapılması gereken tek işlem, alan kişinin başvurusuyla olabilir. Veren birey vermeye devam etmesiyle ilgili bir ısrarda bulunamaz. Sadece alan kişinin isteği doğrultusunda nafaka ödenme zorunluluğunun ortadan kaldırılması mümkün olur. Fiyat düzenlemesiyle ilgili süreçte ise iki kişinin de ortaklaşa girişimde bulunması gerekir. Ancak bu sayede anlaşmalı davalarda istenen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilecek ve fiyat düzenlemeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

  • Boşanma Davalarında Nafaka Sonradan Değiştirilebilir Mi?

Boşanma sürecinde belirlenmiş olan aylık ödeme 1000 Türk Lirası ise ve bu tutar alan kişiye az geldiyse, bir süre sonra artırılmasıyla ilgili bir başvuruda bulunulabilir. Boşanma davası tazminat nasıl açılır? Türkiye genelinde kanuna uygun hareket edildiği taktirde tazminat davasında tüm düzenlemeler anlık duruma göre değişiklik gösterilebilir. Dava açıldığında bireyin aylık geliri 1000 Türk Lirası ise, 2 ay sonra 20 bin Türk Lirası’na çıkıyorsa, nafakayı alan kişi daha yüksek tutar talep etme hakkına sahip olacaktır. gelirinde yüklü miktarda artık olan nafakayı veren bireyin ise maaşının artmasına ek olarak bir nafaka değeri düşüşü başvurusunda bulunmasına imkan tanınmaz. Sadece maaş düşüşlerinde yapılacak olan hesaplamaya bağlı olarak nafaka değerinin düzenlenip ödenmesi mümkün olacaktır.

Call Now Button