Boşanma Davasında Nafaka Nasıl Alınır?

MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1982 Yılında Hatay’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı ve 2005 yılında mezun oldu. 2006 yılında Helvacı Hukuk Bürosunu kurdu ve İstanbul Kartal bölgesinde faaliyete başladı. İstanbul boşanma avukatı olarak yüzlerce davaya bakmıştır..

Boşanma Davasında Nafaka Alma

Boşanma davasıyla ilgili merak edilen durumlardan bir tanesi olan tazminat davaları tamamen bireyler arasındaki ilişkiye, birbirlerine yaşattıklarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Toplum baskısı ve evlilik sonrasında kadının yaşamının bir miktar daha zor olduğu öne sürülerek tazminat alınması yüksek bir ihtimaldedir. Eğer kadın boşanmanın sonrasında nafaka istemezse almayabilir. Aynı zamanda erkeğin de belli başlı maddi ve manevi zorluklarla karşı karşıya kaldığını öne sürerek nafaka başvurusunda bulunması mümkün olabiliyor. Davanın açılmasının ardından aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalınabilir ve rahatlıkla sonucu beklenerek pek çok işlem gerçekleştirilebilir.

Boşanmada Nafaka Nasıl Alınır?

Nafakanın belirlenmesini sağlayan birkaç temel durum bulunuyor. Dava açılmasının ardından mutlaka iki taraftan birini yoksul duruma düşürecek girişimde bulunulmamalıdır. Bunun için de gelir ve gider dengeleri hesaplanarak, mağdur olan tarafın alacağı aylık nafaka tutarı belirlenir. Nafaka almak için gerekli olan işlemler ve hesaplamalar şu şekilde yapılabilir;

  • Nafakanın belirlenme sürecinde eşlerin ikisinin de gelir ve giderlerine bakılması gerekir. Ekonomik durumları ve aynı zamanda toplumdaki yerlerine, ekonomik yapılarına bağlı olarak dava sonuçlanabilir.
  • Klasik tazminat davalarında olduğu gibi, mağdura ödenecek olan tutar, ödeyecek olan kişiyi aç bırakacak seviyelerde olamaz. Herhangi bir şekilde çok düşük bir nafaka aldığıyla ilgili düzenleme yapılması gerektiğine ek olarak, çok yüksek nafaka ödendiğine yönelik başvuruda da bulunulabilir.
  • Anlaşmalı Davalarda Nafaka Kaldırılabilir Mi?

Eğer nafakayı alan kişi değerinden memnun değilse, tekrar tekrar buluşmak istemiyor veya artık davayı kaybeden kişiden para almak istemiyorsa nafakayı kaldırma hakkı bulunur. Boşanma davalarında nafakanın kaldırılabilmesi için yapılması gereken tek işlem, alan kişinin başvurusuyla olabilir. Veren birey vermeye devam etmesiyle ilgili bir ısrarda bulunamaz. Sadece alan kişinin isteği doğrultusunda nafaka ödenme zorunluluğunun ortadan kaldırılması mümkün olur. Fiyat düzenlemesiyle ilgili süreçte ise iki kişinin de ortaklaşa girişimde bulunması gerekir. Ancak bu sayede anlaşmalı davalarda istenen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilecek ve fiyat düzenlemeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

  • Boşanma Davalarında Nafaka Sonradan Değiştirilebilir Mi?

Boşanma sürecinde belirlenmiş olan aylık ödeme 1000 Türk Lirası ise ve bu tutar alan kişiye az geldiyse, bir süre sonra artırılmasıyla ilgili bir başvuruda bulunulabilir. Boşanma davası tazminat nasıl açılır? Türkiye genelinde kanuna uygun hareket edildiği taktirde tazminat davasında tüm düzenlemeler anlık duruma göre değişiklik gösterilebilir. Dava açıldığında bireyin aylık geliri 1000 Türk Lirası ise, 2 ay sonra 20 bin Türk Lirası’na çıkıyorsa, nafakayı alan kişi daha yüksek tutar talep etme hakkına sahip olacaktır. gelirinde yüklü miktarda artık olan nafakayı veren bireyin ise maaşının artmasına ek olarak bir nafaka değeri düşüşü başvurusunda bulunmasına imkan tanınmaz. Sadece maaş düşüşlerinde yapılacak olan hesaplamaya bağlı olarak nafaka değerinin düzenlenip ödenmesi mümkün olacaktır.

Nafaka miktarı neye göre belirlenir?
Nafaka miktarı kişinin kusur oranına göre belirlenir. Aynı zamanda burada geliri de ön plandadır. Gelir ve kusur oranı nafakayı belirleyen etmenlerdir.

Nafaka alma sartlari nelerdir?
Nafaka talebinin gerçekleşmesi için velayetin bulunduğu tarafın gelirinin az olması gerekir. Velayet annede ise çocuğunun geçimini sağlamak için nafaka talebinde bulunabilir.

Boşanmadan nafaka alınabiliyor mu?
Boşanmadan nafaka alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Boşanma davası açıldıktan sonra nafaka şartları karşılanıyorsa nafaka alınır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmada-nafaka-cesitleri-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/garanti-kapsamindaki-tuketici-haklari-ve-avukat-secimi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/aldigim-mali-iade-etmek-istiyorum-ne-yapmaliyim.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanmada-nafaka-cesitleri-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanmalarda-nafaka-almak.html

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Hemen Ara