Çekişmeli Boşanma Davalarınızı Kısa Sürede Sonuçlandıralım

Sıkıntılı ve psikolojik olarak da yıprandığınız bir dönem olan boşanma süreci, hem sizin hem de sevdikleriniz için daha az yıpratıcı olsun istiyorsanız bunun için bize başvurarak boşanma sürecinizi kısaltabilirsiniz. Maltepe boşanma avukatı olarak tüm süreçlerde yanınızda olacağımız ve hukuki prosedürleri daha doğru yerine getireceğimiz için zorlanmadan davayı sonuçlandırabilecek ve eski hayatınıza geri dönmeyi sağlayabileceğiz.

Aile birliğinin sağlanamaması durumunda evliliğin bozulması için başvurulan boşanma davaları aslında kişilerin avukat olmadan da hukuken kendilerini temsil edebildikleri davalardır. Ancak hukuki ilerlemenin sağlıklı olmasını istiyor ve sürecin de yanlış bilgiler ve belgelerden kaynaklı olarak uzamasını istemiyorsanız muhakkak bize başvurmalı ve profesyonel desteğimizi de almalısınız.

Çekişmeli Boşanma Davaları ve Anlaşmalı Boşanma Davaları Nelerdir?

Boşanma davalarını ikiye ayırarak anlatacak olursak bunlar çekişmeli davalar ve anlaşmalı davalardır. Hem süreç olarak hem de tarafların takındığı tavır olarak iki davada birbirinden ciddi anlamda ayrılmaktadır. İlk olarak anlaşmalı boşanma davalarını ele alacak olursak bu davaların çok daha aklı başında insanlar tarafından, ortak bir fikir birliği ile alındığını ve sorunsuz boşanmanın en mantıklı hali olduğunu söyleyebiliriz.

Anlaşmalı boşanmanın en önemli koşulu da tarafların en az bir sene süresince evli kalmaları gerektiğidir. Bunun altında yatan sebep, kişilerin evlilik bağını henüz güçlendirememiş olmasından kaynaklı olarak onlara biraz zaman verilmesinin gerekliliğidir. Eğer bir yılı doldurduysanız ve anlaşmalı olarak yine de boşanmak istediğinize karar veriyorsanız çocuğun kimde kalacağı, maddi anlamda talepler ve benzeri konularda karşı tarafla iş birliği içinde olmanız gerekir.  Maltepe boşanma avukatı anlaşmalı boşanmalarda çok daha kısa sürede davayı sonuçlandıracaktır.

Hakimin de onaylamasıyla en kısa sürede boşanabileceğiniz yöntemin anlaşmalı boşanma olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tarafların bizzat davaya gelmesi ve hür iradesiyle boşanmak istediğini söylemesi çok önemlidir. Avukatların beyanıyla anlaşmalı boşanma gerçekleşmez. Taraflar gelmeli ve hakimi ikna etmelidir. Hakimin ikna olmama ve boşanmayı reddetme hakkı vardır.

Çekişmeli boşanmalar iki tarafın anlaşma sağlayamadığı konulardan doğar. Bunun çoğunluğu da bir tarafın boşanmak istememesi oluşturur. Maltepe avukat bürosu olarak çekişmeli boşanmalarda, ikna olmayan taraf için tüm hukuksal yaptırımları kullanacak ve sonuca ulaşmak için elimizden gelen desteği sağlayacağız.

Gerekli maddi gücü olmayanlar ve karşı taraftan öfke almak isteyen, bedel ödetmek isteyenler de çekişmeli dava sürecine dahil olur ve her türlü sorunu çıkarmak için elinden geleni yapar. Davayı bir bedel ödetme ve intikam alma aracı olarak gören çok fazla eş vardır ve maalesef böyle davaların yıllar sürdüğü de olabilir.

Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir?

Boşanma davalarında süreci genelde uzatan ve en fazla önem verilen konu çocuğun velayeti konusudur. Hakim çocuğun velayetini düşünürken menfaatlerini göz önünde tutar. Ayrıca boşanmak isteyen ebeveynlerin de durumlarını düşünür ve buna göre bir karar verir. Genelde Türkiye içerisindeki boşanma davalarına baktığımız zaman çocuğun velayetinin daha çok annede kaldığını görebilirsiniz. Eğer aksi bir durum yoksa annenin alması her zaman daha baskındır.

Ayrıca boşanan kadınlar çocuğun sorumluluğunu üstlendiği için nafaka arttırma talebinde de bulunabilir. Maltepe avukat sektörü anlamında size bölgedeki en profesyonel hizmeti verirken nafaka ve benzeri konularda da en iyi çözümleri sunabileceğimizi söyleyebiliriz. Psikolojik ve sosyal olarak bir annenin çocuğa daha iyi bakabileceği ve daha iyi sevgi verebileceği düşünüldüğü için aksi bir durum olmadığı sürece, özellikle de çocuk küçükse annede kalması daha doğru bir karar olacağı için genelde sonuçlar da bu yönde çıkar.

Çekişmeli boşanmada ilk duruşmada neler olur?
Çekişmeli boşanma davalarında ilk duruşmada uyuşmazlık konuları tespit edilir. Bununla birlikte ilk itirazlar gerek avukatlar gerekse taraflar açısından incelenir. Taraflara delillerin sunulması için belirli bir süre ilk duruşmada verilir.
Çekişmeli bosanma kaç yıl sürer?
Çekişmeli boşanma en fazla bir buçuk yıl kadar sürer. Bu sürenin uzaması ya da daha aza indirgenmesi, davanın ilerleyişine göre farklılık sağlayabilir. Buradan avukatların ve tarafların karşılıklı olarak ifadeleri oldukça önemlidir. Duruşmanın ilerleyişini belirler.
Çekişmeli boşanma davasında davacı mahkemeye gitmezse ne olur?
Çekişmeli boşanma davasında davacı mahkemeye gidemediği durumda avukatını gönderebilir. Ancak hem avukat hem de kendisi gitmediği takdirde dava ertelenir. Ya da Yargıtay tarafından dosya kapanır. Duruşma çeşitli etmenlere göre farklılık sağlar.

İlginizi Çekebilir;

Sülüntepe Mahallesi Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Bağcılar Kazım Karabekir Mahallesi İş Kazası Avukatı

Bağcılar Yenimahalle Mahallesi Anlaşmalı Boşanma

Eşler Arasındaki Anlaşmalı Boşanma Davaları Detayları

Boşanma Davalarında Süreçler

“Çekişmeli Boşanma Davalarınızı Kısa Sürede Sonuçlandıralım” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara