Çekmeköy Boşanma Avukatı

Boşanma davası için vekalet vererek haklarınızın profesyonel bir kişi tarafından savunulması mümkün. Çekmeköy boşanma avukatı ile görüşmelerinizi yaparak, detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz. Boşanma nedeninizi, boşanmanın dışında talep ettiğiniz hususlar olup olmadığını avukatınıza iletmelisiniz. Ardından boşanma davasının lehinize sonuçlanması için avukatınız gerekli aşamaları anlatacak ve süreç hakkında sizi bilgilendirecek. Kendinizi iyi bir şekilde ifade ettiğiniz sürece, avukatınız isteklerinizin yerine gelmesi için yasal olarak gerekli adımları atacaktır.

Boşanma Davasını Nasıl Açarım?

Evliliğini sonlandırmak isteyen kişilerin ilk sorduğu soru, davanın nasıl açılacağıdır. Davayı açmanız için temin etmeniz gereken tek belge kimliğinizdir. Kimliğinizle ilgili mahkemeye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu evrak dışında temin etmeniz gereken boşanma dilekçesi olacak. Sizin tarafınızda ya da avukatınız tarafından yazılmış olabilir. Dilekçede bulunması gereken zorunlu bilgiler olduğundan ve biçiminin doğru olması gerektiğinden, bu konuda avukatınızdan yardım alabilirsiniz. Ortak olarak boşanma dilekçesi oluşturup, eksiksiz şekilde temini sağlayabilirsiniz.

Yazmış olduğunuz boşanma dilekçesini; asliye mahkemesine ya da aile mahkemesine ileteceksiniz. Asliye mahkemesine başvuru yapmanız için bulunduğunuz bölgede en az 6 aydır ikamet ediyor olmanız isteniyor. Bu şart sağlandığında Çekmeköy boşanması avukatı aracılığıyla, doğru bir şekilde dilekçenizi yazıp teslim edebilirsiniz. Boşanma nedeninizi net bir şekilde ifade etmeniz en önemli kurallar arasındadır diyebiliriz.

Boşanma Davası Türleri Nedir?

Davayı açmanız durumunda eşinizin hazırlamış olduğunuz protokolü imzalaması söz konusu. Bu durumda tarafların anlaşamadığı herhangi bir konu kalmıyor. Maddi ve manevi her türlü hususu karara bağlamış olmak, direkt olarak boşanmanın gerçekleşmesini sağlar.

Anlaşmalı Boşanma; eşlerin boşanmak istemesinin yanında gerekli konularda ortak kararının olması ile mümkündür.

Çekişmeli Boşanma; eşlerden sadece birinin boşanmak istemesi ya da iki tarafında boşanmak isterken maddi ya da manevi konularda anlaşmaya varamamış olduğu durumdur. Eşlerin çekişmeli davada yer alması boşanma davasının gerçekleşmesi için ilk olarak bu sorunların çözümlenmesini gerektiriyor.

-Davanın Türü Süreyi Nasıl Etkiler?

Boşanmak isteyen kişilerin anlaşmış olması, davanın belki de tek celsede sonuçlanacağı anlamına geliyor. Ancak çekişmeli davalarda konuların çözümlenmesi zaman alır. Bu noktada avukatınız önem taşır. Çekmeköy boşanma avukatı ile davanızın kısa sürmesini ve lehinize sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Çekişmeli davalarda kişilerin taleplerinin gerçekleşmesi avukatına da bağlıdır. Hakkınızın en iyi şekilde savunulması, davanın kazanılmasını sağlayabilir.

Boşanma Davasında Çekişme Yaratan Durumlar

Evlilik sonrasında alınan boşanma kararının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi, çekişmeli durumların ortadan kaldırılması ile mümkün oluyor. Bunun için davayı açan taraf ve davalı olan taraf; maddi ve manevi olarak anlaşmış olmalı. En çok tartışma yaratan ve dava sürecini olumsuz etkileyen durumlar aşağıda verilmiştir.

Çocuğun olması;

Evlenen kişilerin çocuklarının olması boşanma sürecini yavaşlatır. Bu durum çocuğun kimde kalacağı yönündeki pürüzün çözümlenmesi içindir. Yargı bununla ilgili kararı verirken iki tarafında sosyal ve ekonomik durumunu inceler. Her iki tarafta çocuğu temel ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşılayacak derecede yaşatabilmelidir. Çocuğunuzu almanızda çocuğunuzun cinsiyeti ve yaşı da ön planda. Küçük yaşta olan çocuklar için velayet annede oluyor diyebiliriz.

Nafaka tutarı;

Kişinin istediği tutarın karşılanamaması nafakanın da anlaşmazlık yaratmasına neden olur. Bu durumda savunmayı Çekmeköy boşanma avukatı en iyi şekilde yapabilir. Her iki tarafında somut olarak gelirlerinin göz önünde bulundurulması ile konu çözümlenir. Nafakanın sonrasında miktar olarak düşürülmesi, iptal edilmesi gibi durumlar da mümkündür. Bunları göz önünde bulundurarak nafaka talebini yapabilir, size sunulan nafakaya itiraz etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tehlikeli-maddelerin-izinsiz-bulundurulmasi-veya-el-degistirmesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-is-kazasi-avukati.html

“Çekmeköy Boşanma Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara