Çekmeköy Kira Hukuku Avukatı

Kira konusunda çıkan hukuki anlaşmazlıkların değerlendirildiği ve bir karar bağlandığı konulara kira hukuku kapsamında ele alınır. Bu konuda Çekmeköy kira hukuku avukatı ile kurulan temaslar neticesinde daha sağlam adımlar atmak mümkündür. Bu konuda hem mal sahibi hem de kiracının sözleşmeler ile sabitlenen ve kanunda koruma altına alınan hakları vardır.

Avukatlar kira ile ilgili hukuki konularda sorun çıktıktan sonra olaya müdahil olabildikleri gibi saha sözleşme aşamasındayken de danışmanlık hizmeti vererek ileride yaşanması olası problemlerin önüne geçebilirler. Sözleşme imzalanırken profesyonel bir destek alınması ve maddelerin avukat tarafından hem mal sahibine hem de kiracıya izah edilmesi aydınlatıcı olabilir. Bu sebeple bir kırtasiyeden sözleşme alıp karşılıklı sözleşmeye dayandırılan bir metin imzalanmasındansa avukat nezaretinde hukuki boyut kapsamında bir sözleşme imzalanması ve gerekirse bu sözleşmenin noter tarafından tasdik ettirilmesi daha garantici bir seçim olacaktır.

Kiracının Mülkü / İşyerini Tahliye Etmesi İçin Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Mal sahipleri kirada bulunan kişi veya şirketleri tahliye konusunda önceden uyarmak koşulu ile mülkü veya ticarethaneyi boşaltmalarına vesile olabilirler. Ancak kanun bu konuda mal sahibine bazı noktalara dikkat etmesi konusunda uyarı veriyor. Çünkü hiçbir mal sahibinin kiracısını nedensiz yere çıkarmak gibi bir hakkı bulunmuyor. Peki sözleşme süresi dolmadan bir kiracı bulunduğu yeri nasıl tahliye eder biraz bu konudan bahsedelim. Konunun ayrıntılarına geçmeden önce bu konuda Çekmeköy kira hukuku avukatı ile fikir alışverişi yapılmasının daha iyi olacağını da belirtelim.

Bildirim Yoluyla Kiracının Tahliye Edilmesi

Kiracı eğer ev veya çatılı işyerinde ikamet eden bir durumdaysa, sözleşmenin sona ermesinden en geç 15 gün öncesinde herhangi bir bildirim yapılmadıkça sözleşme bir yıl daha uzatılmış sayılır. Bu konuda kira zammı da devletin açıkladığı yıllık TEFE ve TÜFE oranlarına göre şekillenir.

Mal sahibi eğer sözleşmeyi yenilemek istemiyorsa bu durumda bazı nedenler ortaya koymalıdır. Çünkü kiraya verenin sözleşme süresine dayanan bir nedenle kira sözleşmesinin feshine dair bir yetkisi yoktur. Kanunda kiraya verenin sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmesine ilişkin noktalar açıkça bildirilmiştir. Bu hallerden biri veya birkaçı hasıl olursa bu durumda kiracının tahliyesi istenebilir.

  • Mal Sahibi Veya Ailesinin Gereksinimi

Kiraya veren kişinin kendisi veya birinci dereceden bir yakını eğer ikamet edecek konut bulma konusunda tek alternatif olarak kiraya verilen mülkü gösteriyorsa o zaman kiracıya durumun bildirilmesi haline tahliyesi istenebilir. Bu durum da konunun gerçekleşmesinden en az bir ay önce yazılı olarak bir bildirim yapmayı gerektirir.

  • Yeniden İnşa Ve İmar

Bahsi geçen taşınmaz hakkında mal sahibinin bir yenileme veya düzenleme isteği varsa bu durumun ispatı neticesinde de kiracıdan mülkü veya işyerini tahliye etmesi istenebilir. Aynı şekilde burada da kiraya veren kişinin kiracı olan kişi veya kuruma durumu bir ay öncesinden haber vermesi gerekir. Ayrıca durum eğer mahkemeye taşınırsa, hakim kiraya veren kişiden gerçekleştireceği işlemler için garanti isteyebilir.

  • Kira Bedelinin Ödenmemesi Üzerine İki Kez İhtar Verilmesi

Yapılan kira sözleşmesinin ayrıntıları baz alınarak değerlendirilen bu süreç de eğer aylık kira ödeniyorsa ve üst üste olma koşulu aranmaksızın bir sözleşme dönemi boyunca iki kez ihtar verildiği halde kira bedeli mal sahibine ödenmemişse de kiracıya tahliye istemi ile dava açılabilir.

Çekmeköy kira hukuku avukatı ile görüşüp anlaştığınız taktirde kiraya verdiğiniz veya kiracı olduğunuz taşınmazlar için en doğru adımları atmanız olasıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-is-kazasi-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara