Eşya Taşıma Hukuku ve Ticarette Uyum Sağlanması Gerekenler

Taşımacılık hem ulusal hem de uluslararası boyutta hukuki düzlemde incelenmesi gereken süreçlerden bir tanesidir. Yüzyıllardır taşımacılık denildiği zaman akla sadece kara yolu gelse de son dönmelerde meydana gelen değişiklikler ile beraber kara, hava ve deniz yolu olarak 3 farklı kategoride incelemelerin gerçekleştirilmesi daha mantıklı olacaktır. Her bir alt başlık içerisinde geçerliliğini koruyan hukuki prosedürün birbirinden farklılık arz edebildiğini de ayrıca eklemek gerekmektedir.

En iyi ticaret hukuku avukatı başlığı altında araştırma yaparak bulmuş olduğunuz kişiye danışırken bu gibi küçük incelikleri de sormalı ve cevapları net ve doğru olarak aldığınızdan da emin olmalısınız. Özellikle konu hakkında tecrübeli olan kişilerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Ticari sözleşmelerin hazırlanmasında ya da genel olarak eşyaların taşınması ile alakalı olarak bir mukavele hazırlanması konusunda uzmanların görüşünü almak ilerleyen süreçlerde atılacak olan adımları kolaylaştırıcı bir nitelik taşımaktadır.

Ticaret Hukuku ve Taşıma Faaliyetlerinin Sahip Olduğu Farklı Boyutlar Nelerdir?

İnsan ile oldukça iç içe olan ve sadece teoride kalan yönetmeliklerden oluşmayan ticaret hukuku ve eşya taşıma hukuku şu boyutları içerisinde bulundurmaktadır;

 • Ticari
 • İktisadi
 • Toplumsal
 • İnsani

Bu boyutların her biri ile olan ilişkilerin muhakkak hukuk çerçevesinde düzenlemeye alınması gerekmektedir. Ancak bir uzman gözetiminde gerekli olan bütün bilgileri alabilir ve ticaret için bir yerden bir yere nakil gerçekleştirilmesi gerekiyorsa bunu hukuka aykırı olmadan tamamlama imkanını elde edebilirsiz. Ülkemizde eşya taşıma hukuku konusunda donanımlı olan ve size bir işletme kapsamında ticaret yaparken bu hukuk bilgileri ile destek verecek birçok farklı avukatlık bürosu bulunmaktadır. Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu’nda konusunda yetkin olan ve diğer uzmanlardan sıyrılan avukatlar ile görüşme imkanını elde edebilirsiniz.

Taşımacılığın Hukuki Yönünün Ortaya Koyulması

En iyi ticari avukatlar size özellikle ticaretin ve taşımacılığın muhakkak sahip olması gereken hukuki yönleri hakkında bilgi vermelidir. Taşımacılık ve ticaret ilişkisi bakımından her işletme sahibinin muhakkak farkında olması gereken hukuki noktalardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Taşıma işlemleri satış ya da ede bulunan eşyanın farklı açılardan değerlendirilmesi gibi bir nitelik üstlenmemektedir. Amaç sadece belirlenen hedefe eşyanın ulaştırılmasıdır.
 • Taşıyıcı tarafından mevcut eşya bu sürece bütünüyle tabi tutulmalıdır. Sonuçta ulaştırılmak istenen hedefe herhangi bir zarara uğramadan ya da süreç yarıda kalmadan iletilmelidir.
 • Taşıyıcının ticari bir işletmenin mallarını bir yerden başka bir yere nakledebilmesi için muhakkak profesyonel bir niteliğe sahibi olması gerekmektedir. Sözleşmenin geçerli olması için de ticari hukuk kapsamında geçerli olan kanunlara uygun bir işletme titrine sahip olması beklenmektedir.
 • Eşya taşıma konusunun kesinlikle rızai akit çerçevesinde değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Bu konuda Türk Ticaret Kanunu kapsamında verilmiş olan açıklamalar rızai akit olduğunun net şekilde belirtilmesini ve şüphelerin de ortadan kalkmasını mümkün kılmıştır.

Genel olarak bu noktalara dikkat edilirse sorunsuz bir süreç geçirilebilir, fakat bir diğer taraftan kişilerin uyum sağlaması ve farkında olması gereken birçok farklı yürütmelik, grift ilişkilere sahip kanunlar bulunmaktadır. Her birini ancak profesyonel bir bakıştan yardım alarak düzene koyabilirsiniz.

Eşya Taşıma Sözleşmesinin Olmazsa Olmaz Noktaları Nelerdir?

Bir eşya taşıma mukavelesi içerisinde muhakkak bulunması gereken unsurlardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Taşınacak eşya
 • Taşıma ücreti
 • Eşya taşıma aracı
 • Taşımanın amacı
 • Taşıma işini üstlenen
 • Mal sahibi

Ticari avukat nedir sorusunun yanıtını alırken tüm bu detayları ve birçok farklı hukuk dalı hakkında da gerekli olan bilgilendirmeleri elde edebilirsiniz.

Eşya Gönderen Kişi Tüketici Sıfatını Kullanabilir Mi?

Ticaret hukuku avukatları Maltepe başlığı altında yer alan dava taleplerine bir göz atıldığı zaman kişiler özellikle eşya taşıma konusunda bir tüketici olarak mı yoksa hizmet alan rızai sözleşme yapmış bir kişi olarak mı değerlendirilmesi alanında akıl karışıklıkları yaşayabilmektedir. Konu hakkında temelde farkında olunması gereken noktalar;

 • Bu sıfatın kullanılması sadece bazı özel durumların sonuçları olarak ortaya çıkabilmektedir. Her eşya taşımacılığında hizmetten yararlanan kişi bir tüketici sıfatı ile donatılmamaktadır.
 • Tüketici sıfatı eşyasını taşıtmak isteyen kişiye verildiği zaman bu durum direkt olarak taşıyıcının yükünü bir kat daha ağırlaştırmakta ve hukuki sorumluluğu da ön plana çıkarmaktadır.
 • Bu sıfat yüklenmiş olsa dahi taşıyıcıya açılacak olan davalar genel mahkemelerde sonuca vardırılacaktır. Bir diğer taraftan tüketici mahkemeleri bu davalar ile ilgilenmeli diyen kişiler de bulunmaktadır buna rağmen hukuk otoriteleri bu tür bir sonucun ortaya koyulamayacağı konusunda oldukça nettir.
 • Riziko alanı da taşımacılık ve ticaret ile alakalı olan noktaların olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesidir. Malın herhangi bir şekilde tehlikeye düşme ihtimali riziko olarak nitelendirilmektedir. Organizasyondan kaynaklanan sebepler taşıyıcının öne sürebileceği riziko alanlarından bir tanesidir. Taşıyıcının bünyesinde olan işçilerin greve ya da toplu iş bırakmaya gitmesi meydana gelebilecek aksaklıklardan ve riziko sebeplerinden sadece bir tanesidir.
 • Kişiler birbirlerine taahhüt ettikleri sorumlulukların herhangi birini yerine getirmezse bu durum da riziko alanı kapsamında değerlendirilmektedir. Her iki tarafın da öngörülebilen tehlikeleri elinden geldiğince bertaraf etmesi beklenmektedir.

Ticaret hukuku avukatı nedir sorusunu soruyor ve hem eşyaların taşınması hem de bunun akabinde meydana gelecek olan ticari adımlar ile alakalı daha fazla fikir sahibi olmak istiyorsanız Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu tüm bu sorularınızın yanıtını bulabileceğiniz nadir alanlardan bir tanesidir. Ticaret hukuku ile alakalı olarak soruların yanıtlanması sırasında hem eşya hukuku ve taşımacılık hem de borçlar kanunu ile alakalı olarak net bilgilere sahip olunması istenmektedir. Hukuk bürosu kapsamında hizmet veren avukatların her biri gerekli olan bu bilgi katmanlarının her biri ile alakalı gerekli alt yapıya da sahiptir.

Ticaret Hukukunda Uzman Arayan Kişilere Öneriler

Ticaret hukuku avukatı İstanbul içerisinde özellikle Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu tarafından uzmanlıkla icra edilmektedir. Dava dosyaları konusunda farklı örneklemeler ile sizi bilgilendiren ve bunun yanı sıra vermiş olduğu farklı bilgilendirici destekler ile içerisinde bulunduğunuz davanın yapısı hakkında fikir sahibi olmanızı mümkün kılan bu büro davanızın başarılı şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Büro kapsamında yer alan avukatların kendi alanlarında ne denli nitelikli olduklarını görebilmek için internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Sadece ticaret hukuku konusunda değil hukukun birçok dalında gerekli eğitimleri alarak hizmet veren büro davalardan olumlu sonuçlar alarak ayrılmanız için üstün bir çaba ortaya koyacaktır.

Sadece davaların sonuçlanması konusunda değil örneğin bir şirket açarken hukuki bakımdan bir uzman görüşü alma ihtiyacı hissettiğiniz zaman direkt olarak e-mail ya da telefon ile büroya erişim sağlamalısınız. Bu konuda oldukça uzun senelerdir hizmet verilmektedir. Ticari meskenler ile alakalı ya da işçi-işveren-devlet üçlüsü arasında yer alan mevzuatları öğrenmeniz ile alakalı olarak dilediğiniz bütün bilgiler size sağlanacaktır. Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu sizi daha hukuki bir düzlemde ve sorunsuz bir şekilde işlem gerçekleştirebilir bir hale getirecek ve gelecekte yaşanacak olan olumsuzluklara karşı da önlem almanızı sağlayacaktır.

Taşıma Hukuku Nedir
Taşınmaz hukuku, eşya taşıma sözleşmesi ya da yolcu taşıma sözleşmesinin çeşitli konu başlıkları içerisinde işlendiği bir hukuk dalıdır.
Uluslararası taşıma Hukuku
Uluslararası taşıma hukuku uluslararası Karayolu Taşıma bünyesindeki bir Antlaşması ile birlikte bulunur. Buradaki hukuk konusu içerisinde doğrudan ya da transit taşımacılık kurallarına göre belirlenmesi gibi etmenler yer edinir.
Taşıma Hukuku Mevzuatı
Taşıma hukuku mevzuatı bagaj taşıma, lojistik ya da bunun gibi çeşitli etmenlerin hukuk düzeni içerisinde yer edilmesidir. Buradaki mevzuata uygun olarak taşımacılık işlemleri gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir;

TİCARET HUKUKU AVUKATI

Ceza Muhakemesinde Elkoyma Kararı ve Uygulaması

Ticaret Hukukuna İlişkin Tüm Hususlarda Kendinizi Koruma Altına Alın

İş ve Ticaret Hukuku ile Alakalı Değişiklikler Yeni Detaylar

Bir İşletmenin Sorunsuz Şekilde Açılması için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yorum yapın

Hemen Ara