Hangi Durumlarda Nafaka Alınmaz?

Eşlerin evlilikle ilgili yaşamış oldukları sorunlar nedeniyle evliliği bitirmeye karar vermeleri halinde, taraflardan bir tanesi kusurlu olabilir. Önemli olan, tam olarak kusurlu olan kişiyi bulabilmek ve kusur oranını belirleyebilmektir. Çekişmeli boşanma davalarında veya anlaşmalı boşanma davalarında nafaka ve tazminat alınması mümkündür. Boşanma avukatı ile iletişime geçebilir ve nasıl bir dava açmanız gerektiğiyle ilgili bilgi alabilir, sonrasında ise doğrudan nafaka için gerekli delilleri topladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Avukat aracılığıyla eşinizin gelirinden sizin kendi gelirinize ve gayrimenkulünüz bulunuyorsa bunların tespitine kadar tüm süreci takip etmeniz gerekir. Bazı durumlarda nafaka alınabilecek gibi dursa dahi, eviniz bulunması, işiniz bulunması, kendinize yetebilecek gelire sahip olmanız ve karşı tarafın kursunun düşük olması, nafaka alamamanıza neden olabilir.

Başka Biriyle Yaşıyorum Nafaka Alabilir Miyim?

Evliliğini bitiren kişilerin herhangi bir şekilde evlenmeksizin başka bir kişiyle evlilik hayatı yaşaması gibi bir durum tespit edilirse, nafaka ödeyen kişi tarafından dava açılabilir. Nafaka iptali davası genellikle böyle bir durumda, davayı açan kişinin lehine sonuçlandırılır. Nafakanın devamlılığının olabilmesi için evlenilmemiş olması veya sırf nafakayı alabilmek için başkasıyla evlenmeksizin, evli hayatı yaşanmaması önem teşkil eder.

İşimi Bırakırsam Yoksulluk Nafakası Alabilir Miyim?

Boşanan eşin eğer işiyle ilgili herhangi bir sorunu yokken, nafaka almaya başladıktan sonra işten kendi isteğiyle çıktığı görülürse, yoksulluk nafakası verilmesi durdurulabilir. Yoksul kalındığına dair verilen nafakada özellikle aylık gelire ve taşınmaz mallara bakılır. Maltepe boşanma avukatı aracılığıyla lehinize veya aleyhinize olan bu durumla ilgili bir karar verebilir ve eski eşiniz için dava açabilirsiniz.

Eşimin Geliri Yok Nafaka Alabilir Miyim?

Eşinin geliri olmayan bir kişinin boşanması ve tazminat ile nafaka talebinde bulunması halinde herhangi bir tazminat elde etmesi söz konusu olmayacaktır. Özellikle günümüzde hali hazırda çalışan bir kişi için doğrudan, işini icra etmeye devam etmesi için teşvikler yapılır. Eğer nafaka davası açılacak olan kişinin işi bulunmuyorsa ise, olumlu sonuç alınabilecek ve aylık düzenli getiri sağlatabilecek bir miktar söz konusu olamayacağı için dava düşer. Nafakanın talep edilebilmesi için mutlaka eşin belirli bir gelirinin olması gerekir.

Gayrimenkulüm Var Nafaka Alabilir Miyim?

Evlilikle ilgili son kararı verdiyseniz ve boşanmak istiyorsanız, aynı zamanda da nafaka talep ediyorsanız mutlaka gelirinizi ve gayrimenkullerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Eşinizden daha fazla geliriniz, taşınmaz malınız, servetiniz bulunuyorsa nafaka talebinde bulunmanız mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda yeteri kadar taşınmaz mala sahip bir eşin, eski eşinden düzenli olarak nafaka almasına kanunlar gereği izin verilmez. Sadece kendi oturduğu ev için değil, dükkan için de aylık yeteri kadar kira geliri olan bir kişinin karşı taraftan nafaka talep etmesine ve almasına izin verilmez. Maltepe boşanma avukatı ile bu süreci inceleyebilir ve lehinize olacak tüm durumları göz önünde bulundurarak hakime delil olarak sunmanız gerekiyor.

Çalışıyorum Nafaka Alabilir Miyim?

Halihazırda çalışan bir kişinin nafaka talep etmesi gibi durumlar özellikle günümüzde, kanunlar gereği uygun bulunmuyor. Çalışılan işin yarı zamanlı olmaması, kişiye yetecek kadar bir aylık getirisi olması halinde nafaka talep edilmesine ve bu taep sonucunda ise, karşı tarafın gelirine bağlı olarak bir nafaka verilmesine imkan tanınıyor. Boşanma avukatı ile, nafaka alıp alamayacağınızı, aylık gelirinizi ve çalıştığınız işle birlikte eşinizin aylık gelirini göz önünde bulundurarak davanın sonucunu tahmin edebilirsiniz. Çoğu durumda, düşük ücretli işlerde çalışan kişiler için nafaka ödenebiliyor.

Kusurlu Olan Taraf Nafaka Alabilir mi?

Boşanmalarda özellikle çekişmeli bir boşanma yaşanıyorsa o zaman taraflardan birinde kusur aranabilir. Kusurun tespit edilmesi ve kararlaştırılmasından sonra önemli olan kusurlu olan tarafın nafaka ya da tazminat talep edememesidir. Çünkü kusurlu olan taraf boşanmaya sebebiyet verdiğinden boşanmadan sonra nasıl bir maddi kayıp yaşarsa yaşasın yine de tazminat hakkı doğmayacaktır. Bu nedenle aldatan eş ve benzeri durumlarda bu kişilerin nafaka isteme hakkının olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca nafaka onaylanmışsa bile sonrasında nafakayı veren taraf ömür boyu nafaka vermeyi reddedebilir ve bunun için karşı dava açmakla birlikte dilerse nafakayı reddetme hakkına da sahip olacaktır. Kusurlu olan tarafın nafaka alıp almaması için kadın ya da erkek olmasına bakılmaz ve kanunlar için cinsiyet farketmez.

Ancak kusurlu olsa bile sadece dava sürecinde verilen tedbir nafakası dediğimiz nafakalar verilebilir. Yani aldatan taraf da bu tedbir nafakasından yararlanabilir. Bu sadece dava sürecindeki masrafları gidermek için verilen bir nafakadır ve devamlılığı da yoktur. Bu nedenle nafaka davalarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için avukatınızla görüşmeli ve alanında başarılı boşanma avukatlarına nafaka hakkında danışmalısınız. Seçtiğiniz avukat sizin en yüksek nafakayı almanız için elinden geleni yapacaktır. Böylece boşanmadan sonra maddi ve manevi anlamda kayıplarınız da azalacak, boşanma sürecini daha az sorunsuz halletmiş olacaksınız.

Boşanma davası açma masrafı ne kadardır?
Erkeğin düzenli olarak bir geliri olmadığı takdirde burada kadının düzenli bir geliri var ise nafaka ödenmez
Nafaka hangi hallerde sona erer?
Nafaka ödenilen kişi başka biriyle evlendiğini takdirde nafaka ödenmez. Aynı zamanda nafaka ödenilen kişi hayatını kaybetmişse de nafaka kendiliğinden kalkabilir.
Erkek hangi durumlarda nafaka alır?
Erkek boşanma ile birlikte yoksulluğa düşeceği takdirde nafaka alma hakkından yararlanabilir. Maddi imkanı olmayan bir erkek maddi imkanı olan 1 kadından nafaka talebinde bulunabilir.
Her Boşanmada nafaka ödenir mi?
Her boşanma davası sonrasında nafaka ödeme gibi bir durum söz konusu değildir. Nafaka talep doğrultusunda alınır. Karşı tarafta nafaka talebinde bulunursa nafaka alınır. Ancak herhangi bir talepte bulunmadığı takdirde nafaka gibi bir durum söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanmada Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

Boşanma Davalarında Nafaka

Çekişmeli Boşanmalarda Nafaka Almak

Ölümlü İş Kazası

Nafaka ve Velayet Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yorum yapın

Hemen Ara