İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ile düzenlenmiştir.

İnternet aracılığı ile yayımlanan haber, video, fotoğraf, yorum vb. içeriklerle suç işlenmesi, kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlali, kamu yararı bulunması gibi nedenler ile hukuka aykırı içeriğin bulunduğu internet sitesindeki URL’ye erişim engeli getirilmektedir. Eğer URL’ye getirilen erişim engeli ile ihlal giderilemez ise bu durumda tüm siteye erişim engeli getirilmektedir.

[safir_mainheading title=”İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi Şartları Nelerdir? ” icon=”soru”]

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi şartları 5651 sayılı kanun ile belirtilmiştir. Kanuna göre intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyarıcı ya da uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma, Müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, sağlık için tehlikeli madde temini, Atatürk’ün hatırasına hakaret ya da sövme gibi içerikler erişin engeli kararı verilecek suçlar arasındadır. İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi cezası yukarıdaki suçları içeren sitelere getirilmektedir.

[safir_mainheading title=”İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi Kararı ” icon=”kalem”]

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi sorunu yaşanan bir siteye erişim sağlamaya çalışan kişiler bir uyarı ile karşılaşacaktır. İnternet sitesine erişim yasağı konulan siteye erişmeye çalışan kişi bir uyarı sayfasına yönlendirilecektir. Uyarı sayfasında erişim yasağı koyan Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından uyarı sayfasında erişimin engellenme kararı tarihi, kararı veren mercii ve kararın sayısı yer alacaktır.

[safir_mainheading title=”Erişim Engelleme Kararı Verebilecek Merciiler Nelerdir? ” icon=”soru”]

İnternetten içerik kaldırma ver erişimin engellenmesi kararı adli mercilerin kararı ile verilebilir. Adli soruşturma içerisinde sulh ceza hakimi tarafından, kovuşturma sırasında ise kovuşturmayı yürüten mahkeme tarafından erişim engeli kararı verilebilir.

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi Bilişim Teknolojileri Kurumun bünyesinde bulunan Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı tarafından da erişim engeli yapılmaktadır. BTK tarafından erişim engeli kararı ile birlikte sayfa erişime kapatılır ve kararın alındığı tarih, kararın sayısı ve kararı veren merci tarafından uyarı sayfası oluşturulur. Uygunsuz içerikler ve suç sayılan içeriklerin bulunduğu siteler BTK tarafından kapatılacaktır.

Içerik ve yer sağlayıcı internette kişilik hakkı ihlal edilen kişinin içerik çıkarma talebine en geç kaç saat içerisinde cevap vermesi gerekir?
İçerik ve yer sağlayıcının TCK’nın 5671. Sayılı kanununda belirtmiş olduğu içeriğin kaldırılması ve erişimin engellenmesi yasasına karşı gelinmesi durumlarını kapsamakta olan kanun maddesidir. Kişinin kanunlara göre hareket etmesi ve içeriği kaldırması esaslarına uyması gerekecektir.
Internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliği ihlal edilen kişiler 5651 sy Kanun kapsamında nereye başvurarak hangi talepte bulunabilirler?
Özel hayatın ihlali Siber Suçlar şube müdürlüğü kapsamına girmektedir. 5651 İnternet ortamında özel hayatın ihlali uyarınca, gerçekleşen suçlar için Cumhuriyet Savcılığına da başvuru yapılabilir.
Internette kişilik hakkı ihlal edilen kişi hakkının ihlal edildiği site ile ilgili aşağıdakilerden hangisi hangilerini yapabilir?
BTK ‘’Bilişim Teknolojileri Kurumu’’ tarafından uygunsuz ve yasak içerik paylaşımları tespit edilmektedir. Cinsel içerik, Kumar, özel hayatı ihlal ve asılsız paylaşımlar kapsamında, BTK’nın geri bildirimine dönüş yapılarak içeriğin kaldırılması gerekmektedir.
Marka hakkı kişilik hakkı mıdır?
Sinai haklar alanında incelenen marka hakkı kişilik hakkı kanun maddesi 5651. Sayılı kanunun 9. Maddesine tekabül etmektedir. Patent ve fikir sahibin bulunması durumunda, marka hakkı ihlali alanında inceleme yapılarak, kişilik hakkına yönelik incelemeler de yapılır.

İlginizi Çekebilir;

Meskeniyet İddası İle Haciz Kaldırma İşlemleri

Haberleşmenin Engellenmesi Suçu Ve Cezası

Boşanma Davasında Temyiz

Güvenilir ve Başarılı Avukat Arayanlar

Şiddet Nedeniyle Boşanma

“İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara