0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ile düzenlenmiştir.

İnternet aracılığı ile yayımlanan haber, video, fotoğraf, yorum vb. içeriklerle suç işlenmesi, kişilik haklarının veya özel hayatın gizliliğinin ihlali, kamu yararı bulunması gibi nedenler ile hukuka aykırı içeriğin bulunduğu internet sitesindeki URL’ye erişim engeli getirilmektedir. Eğer URL’ye getirilen erişim engeli ile ihlal giderilemez ise bu durumda tüm siteye erişim engeli getirilmektedir.

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi Şartları Nelerdir?

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi şartları 5651 sayılı kanun ile belirtilmiştir. Kanuna göre intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyarıcı ya da uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma, Müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, sağlık için tehlikeli madde temini, Atatürk’ün hatırasına hakaret ya da sövme gibi içerikler erişin engeli kararı verilecek suçlar arasındadır. İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi cezası yukarıdaki suçları içeren sitelere getirilmektedir.

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimin Engellenmesi Kararı

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi sorunu yaşanan bir siteye erişim sağlamaya çalışan kişiler bir uyarı ile karşılaşacaktır. İnternet sitesine erişim yasağı konulan siteye erişmeye çalışan kişi bir uyarı sayfasına yönlendirilecektir. Uyarı sayfasında erişim yasağı koyan Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından uyarı sayfasında erişimin engellenme kararı tarihi, kararı veren mercii ve kararın sayısı yer alacaktır.

Erişim Engelleme Kararı Verebilecek Merciiler Nelerdir?

İnternetten içerik kaldırma ver erişimin engellenmesi kararı adli mercilerin kararı ile verilebilir. Adli soruşturma içerisinde sulh ceza hakimi tarafından, kovuşturma sırasında ise kovuşturmayı yürüten mahkeme tarafından erişim engeli kararı verilebilir.

İnternetten içerik kaldırma ve erişimin engellenmesi Bilişim Teknolojileri Kurumun bünyesinde bulunan Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı tarafından da erişim engeli yapılmaktadır. BTK tarafından erişim engeli kararı ile birlikte sayfa erişime kapatılır ve kararın alındığı tarih, kararın sayısı ve kararı veren merci tarafından uyarı sayfası oluşturulur. Uygunsuz içerikler ve suç sayılan içeriklerin bulunduğu siteler BTK tarafından kapatılacaktır.

Call Now Button