0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İş Kazalarında İşçinin Ve Yakınlarının Açacakları Davalar

Çalışma sürecince doğrudan işverenin sorumluluğunda olan fakat gerekli düzenlemeler yapılmayan, sağlıklı bir çalışma sürecinin ortaya çıkarılmasıyla ilgili adımlar atılmayabiliyor. İşçilerin işverenden kaynaklanan bir kusur nedeniyle hayatını kaybetmesi veya kendi kursu bulunuyorsa, işvereninde az olması halinde ailesi her türlü maddi ve manevi tazminat davasını açma hakkına sahip olacaktır. Özel iş kazası davası ile ilgilenen Mehmet Ali Helvacı ile görüşerek doğrudan kusur belirleme, hak talebi ve maddi – manevi girişimlerde bulunulmasıyla ilgili süreçte doğrudan kaza sonrası sürece yön verilebiliyor.

İş Kazasında Bedensel Zararda Hangi Davalar Açılabilir?

Bedensel zararla karşı karşıya kalındığı taktirde açılabilecek özel ve son derece önemli davalar bulunuyor. Bunlar arasında işçinin açabilecekleri ve hakkını arayabileceği son derece özel yapıya sahip olan ekonomik yapının sarsılması, kazanç kaybıyla karşılaşılması, tedavi giderleri gibi pek çok farklı kalemde ödemeyle karşılaşılabiliyor. Tedavi giderleri, cenaze giderleri, çalışma gücünün yitirilmesinden doğan ekonomik ve kişisel kayıplar için tazminat ile ilgili özel adım atılabilecektir. Kazanç kaybının ortaya çıkmasıyla birlikte direkt olarak günümüzde bedensel zarar için davada olumlu sonuçlar elde edebileceksiniz.

Ölen İşçinin Yakınlarının Açabileceği Davalar

İşçilerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle içerisinde bulunulan zaman diliminde doğrudan ölen işçiyle ilgili kusur incelemesi yapıldıktan sonra ekonomik yoksunluk ve manevi yoksunluk doğrultusunda ödeme yapılması gerekecektir. İş kazasında bedensel zararla ilgili çok farklı durumların ortaya çıkabildiği göz önünde bulundurulduğu için, mutlaka kanıtlarınızın sağlam olması ve olayın üzerinden uzun bir süre geçmeden, deliller karartılmaya çalışılmadan kolluk birimlerine başvurmuş olmanız gerekecektir. Çoğu zaman işveren sorumluluğunda olan fakat tam olarak karşılanamayan pek çok farklı dava nedeniyle artık günümüzde direkt olarak ceza soruşturma süreci ve ceza davası ile ilgili olarak hem cezasını çekmesi için dava açabiliyor hem de tazminat talep edebiliyorsunuz.

  • İşçinin yakınları eğer, işçi hayatını kaybetmeden önce tedavi giderleriyle ilgili ilaç veya hastanede yatma durumu bulunuyorsa, bununla ilgili ödeme yapmışsa tazminatta buna yer verilmesi mümkün olacaktır. Avukatınız Mehmet Ali Helvacı size tüm bu durumlarla ilgili özel olarak sorular soracak ve bu sayede tazminat ödenmesiyle ilgili süreçte doğrudan gerekli işlemler gerçekleştirilmeye devam edilebilecektir.
  • Ölen kişinin çocuklarının ve eşinin tek gelir kaynakları işçi ise, bu tarz bir durumda ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalacaklardır. Çocukların yaşları fark etmeksizin, doğrudan ekonomik yoksunluğun giderilmesi amacıyla özel bir inceleme yapılacak ve bu sayede ölen kişinin ailesinin geçimini sağlamaya devam edebileceği tazminat belirlenebiliyor. Günümüzde doğrudan işçinin maaşına ve kaç yaşında, kaç yıldır çalıştığına ve sigortasına bağlı olarak bu miktarda değişiklikler görülebiliyor.
  • Cenaze giderlerinin kusurlu olan birey tarafından ödenecek olan tazminata dahil edildiğine şahit olunabilir. İçerisinde bulunulan dönem de dahil olmak üzere son derece uzun bir zaman dilimi boyunca doğrudan tedavi giderleriyle ilgili süreçte olduğu gibi cenaze masraflarında da özel ödemenin tazminata dahil edilmesi gerekecektir.
Call Now Button