0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Süreci Nasıl Kısaltılabilir?

Türkiye’de boşanma davalarının yıllarca sürdüğüne dair söylentiler bulunuyor olması nedeniyle özellikle günümüzde evliliğinde mutlu olmayanların dahi boşanmak için gerekli adımı atmadıkları görülüyor. Boşanma davası süresi itibariyle temelde ikiye ayrılır. Davalarda, eğer çiftler her türlü değer üzerine anlaşma sağlamışsa “Anlaşmalı boşanma davası” ortaya çıkacak, eğer anlaşamamışsa ve ikisinin de bazı talepleri bulunuyorsa “Çekişmeli boşanma davası” görülecektir. Çekişmeli davalar, anlaşmalı davalara kıyasla çok daha uzun sürdüğü için mutlaka her zaman için özel girişimlerde bulunularak mağduriyetiniz doğrultusunda süreci yönetmelisiniz.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Anlaşmalı boşanma davaları tamamen eşlerin birlikte karar vererek anlaşmasına bağlıdır. Eğer birinin diğerinden daha fazla mal elde etmek istediği veya çocuğun velayetiyle ilgili karar varamadığı süreç ortaya çıkarsa doğrudan çekişmeli dava ortaya çıkacaktır. Mahkemede iki tarafın da önemli kararlar vermesi gereken bazı girişimlerde bulunulacak ve çocuk bulunuyorsa onun velayetiyle ilgili, mallarla ilgili gerekli paylaşım yapılmamışsa buna yönelik karar mahkemede verilecektir. Anlaşmalı davalarda hiçbir pürüz olmaması ve mahkemenin adaletli bir şekilde paylaşım yapması, eşlerin ayrılmasına imkan tanıyacak ortamı oluşturması gibi süreçler olmaması nedeniyle davalar hızlı sonuçlanıyor. Aksi durumlarda ise doğrudan eşlerin talepleri, öne sürdükleri nedenler, karşı tarafın kendilerini mağdur ettiğine yönelik açıklamaları doğrudan mahkemenin de karar verirken zorlanmasına ve davanın uzamasına neden oluyor. Bu tarz boşanma davaları ise doğrudan “Çekişmeşi boşanma davası” olarak tanımlanıyor.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Dava Süresi

Davanın çoğu zaman bir yılın üzerinde sürüyor olması nedeniyle dikkat edilmesi gereken en önemli durum, tamamen lehinize olabilecek etkenleri bulmaktan geçiyor. Eğer doğrudan boşanma davalarında karşı tarafın aleyhine, sizin mağduriyetinizi gösteren kanıtlar öne sürerseniz, doğrudan boşanma davasında ayrıca tazminat ve nafaka alabileceksiniz. Eşinizin maddi durumu ve sizin maddi durumunuz göz önünde bulundurulacak, mağdursanız ve nafaka almayla ilgili şartları karşılıyorsanız dava sürecinde bu durum da ortaya çıkabilecektir. Boşanma sürecinin kısaltılabilmesi, olabildiğince hızlı sonuçlandırılabilmesi isteniyorsa eşler mutlaka anlaşmalıdır. Aksi taktirde en kısa haline kıyasla dört ila beş kat daha uzun süren davalar ortaya çıkabiliyor. Bundan dolayı hem zaman kaybetmemek hem de adaletli mal paylaşımı yaparak boşanabilmek amacıyla Mehmet Ali Helvacı ile görüşebilirsiniz.

Call Now Button